nedeľa, 21 september 2014 08:17

Otrava oxidom uhoľnatým

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Otrava oxidom uhoľnatým je ochorenie spôsobené vystavením príliš veľa oxidu uhoľnatého, čo je bezfarebný plyn bez chuti a zápachu. Príliš veľa oxidu uhoľnatého vo vzduchu, ktorý dýchame môže výrazne znížiť schopnosť absorbovať kyslík, čo vedie k vážnemu poškodeniu tkaniva. Otrava oxidom uhoľnatým môže viesť k smrti.

Oxid uhoľnatý je produkovaný prístrojmi a iným zariadením, ktoré generujú spaliny, ako sú tie, u ktorých dochádza k spaľovaniu plynov a iných ropných produktov, dreva, či iného paliva. Nebezpečenstvo nastáva pri hromadení príliš veľa oxidu uhoľnatého v uzavretom, zle vetranom priestore. Aj keď príznaky otravy oxidom uhoľnatým môžu byť mierne, môže nastať život ohrozujúci stav, kedy je nevyhnutná lekárska pohotovosť.

Príznaky otravy oxidom uhoľnatým môžu zahŕňať:

 1. Bolesť hlavy
 2. Slabosť
 3. Závraty
 4. Nevoľnosť
 5. Zvracanie
 6. Dýchavičnosť
 7. Zmätok
 8. Rozmazané videnie
 9. Strata vedomia

Otrava môže byť obzvlášť nebezpečné pre ľudí, ktorí spia, alebo sú opití. Výpary môžu byť fatálne, než niekto zistí, že nastal tento problém, a ľudia môžu počas spánku zomrieť. 

Kedy navštíviť lekára?

Ak má človek podozrenie, že bol vystavení oxidu uhoľnatému, mal by sa okamžite dostať na čerstvý vzduch a okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Ak je to možné, mal by pootvárať okná a dvere na ceste von z domu, alebo inej budovy.

Otrava oxidom uhoľnatým je spôsobené inhaláciou spalín. Keď je vo vzduchu príliš veľa oxidu uhoľnatého, telo nahradí kyslík v hemoglobíne červených krviniek oxidom uhoľnatým. To udržuje kyslík od dosiahnutia tkanív a orgánov, pričom orgány nie sú zásobované kyslíkom.

Rôzne spotrebiče spaľujúce drevo alebo plyn produkujú oxid uhoľnatý, vrátane:

 1. Spaľovanie palív na vykurovanie
 2. Pece
 3. Grily na drevené uhlie
 4. Sporáky
 5. Ohrievače vody
 6. Krby
 7. Prenosné generátory
 8. Kachle na drevo
 9. Osobné a nákladné autá a iné dopravné prostriedky

Pri produkcii normálneho množstva oxidu uhoľnatého z týchto zdrojov, nie je dôvod na obavy. Ale ak zariadenia nie sú udržiavané v dobrom prevádzkovom stave, alebo v prípade, že sú používané v uzavretom alebo čiastočne uzavretom priestore, napríklad gril na drevené uhlie v interiéri alebo naštartované auto v uzavretej garáži, môže spôsobiť, že úroveň oxidu uhoľnatého sa dostane na nebezpečne vysokú úroveň. Inhalácia dymu pri požiari môže tiež spôsobiť otravu oxidom uhoľnatým.

Expozícia oxidu uhoľnatého môže byť obzvlášť nebezpečná pre:

 1. Nenarodené deti. Fetálne krvné bunky zaberajú oxid uhoľnatý ľahšie ako dospelé krvné bunky. Tým sú deti omnoho viac náchylné k poškodeniu z otravy oxidom uhoľnatým.
 2. Deti. Malé deti sa nadýchujú častejšie ako dospelí, čo môže spôsobiť, že budú náchylnejšie k otrave oxidom uhoľnatým.
 3. Starší ľudia. Starší ľudia, ktorí majú otravu oxidom uhoľnatým môžu byť viac náchylní na poškodenie mozgu.

V závislosti od stupňa a dĺžky expozície, môže dôjsť pri otrave oxidom uhoľnatým k:

 1. Trvalému poškodeniu mozgu
 2. Poškodeniu srdca, čo môže viesť k život ohrozujúcim srdcovým komplikáciám
 3. Smrti

Pri podozrení na otravu dochádza k liečbe na pohotovosti okamžite. Pre potvrdenie diagnózy, lekár môže odobrať vzorku krvi na laboratórne testovanie oxidu uhoľnatého v krvi.

Akonáhle je otrávený človek v nemocnici, liečba môže zahŕňať:

 1. Dýchanie čistého kyslíka. Na pohotovosti, pacient dýcha čistý kyslík cez masku umiestnenú cez nos a ústa. 
 2. Umiestnenie pacienta v tlakovej kyslíkovej komore. Vo vnútri komory, tlak vzduchu je viac ako dvakrát vyšší než normálny atmosférický tlak. To urýchľuje výmenu oxidu uhoľnatého s kyslíkom v krvi. 
Čítať 2162 krát
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email