streda, 25 júl 2012 22:00

Bolesť na hrudi - príčiny a prevencia

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)

Príčiny bolesti na hrudi sa môžu líšiť z hľadiska závažnosti od drobných problémov, ako sú poruchy trávenia, alebo stres až po vážne zdravie, alebo život ohrozujúce stavy núdze, ako je srdcový infarkt, alebo pľúcna embólia. Konkrétnu príčinu bolesti na hrudi je často ťažké interpretovať aj pre samotného lekára.

Nájsť príčinu bolesti na prsiach môže byť náročné najmä, ak ste nikdy v minulosti nemali žiadne príznaky. Dokonca aj pre lekárov môže byť určenie diagnózy často veľmi problematické. Ak bolesť na hrudi trvá dlhšie ako pár minút je potrebné vyhľadať lekársku pomoc a ak je to možné upozorniť okolie, alebo blízkych na zdravotné ťažkosti.

Rovnako, ako u iných náhlych a nevysvetliteľných bolesti, tak aj bolesti na hrudníku by pre nás mali byť jasným signálom na vyhľadanie lekárskej pomoci. Pre lepšie orientovanie sa v týchto bolestiach si prečítajte pár nasledujúcich informácií.

Infarkt
Infarkt nastane, keď dôjde k zablokovaniu tepny, ktorý dodáva kyslík do srdcového svalu. Infarkt môže spôsobiť bolesť na hrudníku, ktorá trvá 15 minút aj dlhšie. Ale srdcový infarkt môže taktiež prebiehať ticho a bez akýchkoľvek príznakov.
U mnohých ľudí srdcovému infarktu predbiehajú varovné príznaky, ktoré môžu trvať hodiny, ale dokonca aj týždne vopred. Najčastejšie sú týmito varovnými príznakmi bolesti na hrudi, ktoré sa spúšťaju vtedy, ak človek začne vyvíjať nejakú fyzickú aktivitu. 

V prípade srdcového infarktu môže postihnutý človek pociťovať aj:
-Nepríjemný tlak, alebo pocit plnosti v strede hrudníka, ktorý trvá dlhšie ako niekoľko minút.
-Bolesť šíriaca sa na ramenách, krku alebo paži najčastejšie je postihnutá ľavá ruka.
-Závraty, mdloby, potenie, nevoľnosť alebo dýchavičnosť.

Ak Vy, alebo niekto v blízkom okolí ma podozrenie infarktu je potrebné:
Volajte 112 - rýchlu záchrannú, alebo lekársku pomoc. Ak nemáte prístup k zdravotníckej záchrannej službe, neváhajte zavolať kohokoľvek na blízku, či známeho, alebo suseda aby Vás zaviezol do najbližšej nemocnice.Tento prípad, ale použite iba v krajnej situácií, ak by mal infarkt rýchly priebeh školení zdravotníci Vám môžu poskytnúť prvú pomoc aj u Vás doma. Jazda do nemocnice bez lekárskeho dozoru by mohla mať na človeka v takomto stave nežiadúce dôsledky.

Pravidelným používaním aspirínu predchádzate závažnejším komplikáciam. Aspirín znižuje zrážanlivosť krvi, čo môže pomôcť prekrviť srdce cez zúžené tepny a tým dostať kyslík tam kde je potrebný a bez ktorého dochádza k infarktu. Aj s aspirínom je potrebné byť opatrný hlavne vtedy ak ste naň alergický, alebo ak ste alergický na kyselinu acetylsalicylovú prípadne na lieky určené na riedenie krvi.

Vezmite si nitroglycerín, ak ho máte predpísaný lekárom. Ak si myslíte, že máte nábeh na infarkt a lekár Vám ho predpísal už skôr užite ho podľa pokynov lekára a v tomto prípade už neužívajte nič iné.

Ak je osoba podozrivá z postihnutia infarktom zavolajte na číslo 112, odkiaľ je okamžite vyslaná záchranná lekárska pomoc, no zároveň s vami komunikuje dispečer, ktorý koordinuje vaše konanie, až do príchodu lekárov. Poradí Vám ako vykonávať takzvanú kardiopulmonálnu resuscitáciu. Kardiopulmonálna resuscitácia sa vykonáva stlačením hrudníka a dýchania v pomere 30 : 2. Vecte, že včasná a vytrvalá resuscitácia zachránila množstvo životov a je preto dôležité poznať aspoň základy poskytovania prvej pomoci.

Angína
Angína sa vyznačuje typom bolesti na hrudníku respektíve určitým nepohodlím spôsobeným zníženým prietokom krvi do srdcového svalu. Angína môže byť stabilná alebo nestabilná:
Stabilná angína pectoris - trvalá, opakujúca sa bolesť na hrudníku, ktorá zvyčajne nastane s námahou
Nestabilná angína pectoris - náhla, nová bolesť na hrudi, alebo zmena v štruktúre, ktorá môžu signalizovať blížiaci sa infarkt.

Angína je pomerne častá, ale môže byť ťažké odlíšiť ju od iných typov bolestí na hrudníku, ako je bolesť, alebo nepríjemný pocit z trávenia.

Angína môže zahŕňať tieto príznaky:

-Bolesť na hrudi.
-Bolesť v rukách, krku, čeľusti a ramenách.
-Nevoľnosť
-Únava
-Dýchavičnosť
-Úzkosť
-Potenie
-Závrat

Závažnosť, trvanie a typ angíny pectoris sa môže líšiť. Ak máte nové, alebo meniace sa bolesť na hrudníku, môžu tieto príznaky signalizovať viac nebezpečnú formu angíny pectoris (nestabilná angína pectoris) alebo srdcový infarkt. Ak sa angína zhorší alebo zmení, stáva sa nestabilnou, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Pľúcna embólia
Pľúcna embólia sa vyskytuje vtedy ak sa krvná zrazenina ocitne v tepne pľúc. Pľúcne tkaniva v tomto prípade nie sú dostatočne prekrvované a vyživované, čo spôsobuje odumieranie pľúcneho tkaniva. To ma za následok stále sa zvyšujúcu námahu pre ostatné tkanivo pri dodávaní kyslíka do zvyšku tela. Pľúca dýchajú nepravidelne a neprirodzene čo spôsobuje prípadné bolesti v oblasti hrudníka.

Príznaky pľúcnej embólie môžu zahŕňať:
-Náhla, ostrá bolesť na hrudníku často sprevádzaná dýchavičnosťou
-Náhla, nevysvetliteľná dýchavičnosť, a to aj bez bolesti
-Kašeľ, ktorý môže spôsobiť krvný výtok
-Rýchly tep spojený s dýchavičnosťou
-Mdloby
-Ťažká úzkosť
-Nevysvetliteľné potenie

Pľúcna embólia môže byť život ohrozujúca. Ako s podozrením na infarkt, volajte 112 alebo núdzovú lekársku pomoc.

Disekcia aorty
Disekcia aorty je závažné ochorenie, pri ktorom dochádza k roztrhnutiu vnútorných vrstiev aorty. Krvný tlak sa zvyšuje, čo spôsobuje, že sa vnútorné a stredné vrstvy aorty od seba oddeľujú.  Ak nastane k pretrhnutiu vzniká vnútorné krvácanie, čo môže mať až fatálne následky.

Ak si myslíte, že disekcia aorty je príčinou Vašej bolesti na hrudi, vyhľadajte ihneď lekársku pomoc. K typickým príznakom patrí:
-Náhla silná bolesť na prsiach alebo hornej časti chrbta, často popisovaná ako trhanie, páranie alebo strihanie, ktoré vyžaruje do krku.
-Strata vedomia (mdloba)
-Dýchavičnosť
-Náhle ťažkosti pri rozprávaní, strata zraku, slabosť alebo ochrnutie jednej strany tela, mozgová mŕtvica
-Potenie
-Slabý pulz v jednom ramene v porovnaní s druhým.

Zápal pľúc so zápalom pohrudnice
Časté príznaky zápalu pľúc sú bolesť na hrudníku sprevádzaná zimnicou, horúčkou a kašľom, ktorý môže produkovať krvavý výtok. Zápal pľúc sa vyskytuje spolu so zápalom blán, ktoré obklopujú pľúca – pohrudnice.  Tento stav sa nazýva zápal pohrudnice.

Bolesť hrudnej steny
Jedným z najčastejších odrôd neškodných bolesti na hrudi je bolesť hrudnej steny. Jeden druh bolesti hrudnej steny je kostochondritída. Spôsobuje bolesť a citlivosť v mieste a okolí chrupavky, ktorá spája rebrá k hrudnej kosti.
Kostochondritída, bolesť na niekoľkých miestach pozdĺž okraja vašej hrudnej kosti často vedie k značnej bolesti v týchto malých plochách. Ak priložíte prst na to miesto a začnete vyvíjať tlak, tak spôsobíte podobný pocit bolesti ako to býva v tomto prípade. Takto si môžete overiť, že bolesť, ktorá Vás trápi je len neškodná bolesť a nie je to žiadne vážne ochorenie.

Ďalšie príčiny bolesti na hrudníku môžu spôsobovať aj:

-Napäté svaly, alebo nadmerné kašľanie
-Drobné svalové podliatiny – modriny spôsobené úrazom
-Krátkodobá, náhla úzkosť s rýchlym dýchaním
-Peptický vred
-Bolesť tráviaceho traktu, ako je napríklad pažerák, reflux, žlčník a iné bolesti, ktoré môžete pociťovať podobne ako je to u príznakov infarktu srdca.

Čítať 47585 krát Naposledy zmenené nedeľa, 06 marec 2016 11:01
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email