štvrtok, 26 júl 2012 22:00

Oči zasiahnuté chemickou látkou

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Často u deti dochádza k nebezpečným situáciám kedy manipulácia s chemickou látkou, akou sú napr. čistiace prostriedky vyústia do priamého kontaktu s okom.

Ak sa chemické látky dostanú do očí postupujte podľa týchto krokov.

1. Vypláchnite oči vodou. Použite čistú vlažnú vodu z vodovodu po dobu najmenej 20 minút, a použite akýkoľvek z týchto postupov, ku ktorému sa dostanete najrýchlejšie.

Najlepšie je čo najskôr sa dostať do sprchy. Snažte sa nasmerovať jemný prúd vlažnej vody na čelo tak, aby z čela stekal priamo do oka. Ak boli zasiahnuté obe oči nasmerujte prúd vody na hornú časť nosa, tak aby prúd tiekol do očí. Počas tohto procesu je dôležité držať oči otvorené čo najviac. Takýto postup by ste mali vykonávať minimálne 20 minút, pretože chemické látky môžu mať rôznu konzistenciu a rôznu znášanlivosť s vodou napríklad ako olej. Tým je minimálny čas vyplachovania očí veľmi podstatný a zásadný.

Ak nemáte k dispozícií sprchu použite umývadlo a to tým spôsobom, že vytočíte hlavu do strany smerom k prúdu vody a postupujete podobne ako pri sprche.

Malé deti si môžu ľahnúť do vane, alebo oprieť sa oprieť nad umývadlo, a postupovať nasmerovaním jemného prúdu vlažnej vody na čelo, nos, alebo na temeno hlavy. Záleží, či bolo zasiahnuté jedno, alebo obidve oči. 

2. Umyte si ruky mydlom a vodou. Dôkladne opláchnite ruky pre istotu nepoužite žiadne chemické mydlo. To čo je pre Vás v tomto prípade podstatné je dostať chemikálie z povrchu vášho oka, no nezabúdajte, že chemické látky môžu ďalej zotrvať na Vašich rukách, dbajte teda o ich dôkladné odstránenie aj z rúk.

3. Odstráňte kontaktné šošovky, aby ste zabránili poškodeniu oka aj z toho dôvodu, že by sa chemické látky mohli dostať pod kontaktnú šošovku a tým a aj po vypláchnuti oka pod ňou naďalej zotrvať. Taktiež by mohla nastať situácia kedy by chemikálie mohli kontaktnú šošovku rozleptať, alebo iným spôsobom znehodnotiť, čo by v konečnom dôsledku mohlo spôsobiť väčšie komplikácie ako samotná chemikália.

Pozor!

  1. Nezasahujte žiadnym iným spôsobom, ako to bolo opísané v krokoch vyššie.
  2. Na vyčistenie oči nepoužívajte nič okrem vody alebo fyziologického roztoku na opláchnutie kontaktných šošoviek. Po zasiahnutí oči chemickou látkou nepoužívajte žiadne očné kvapky mohlo by dôjsť k negatívnej chemickej reakcii. Očné kvapky používajte až po zvalení lekára.

Vyhľadajte lekársku pomoc hneď po vykonaní prvotných opatrení opísaných v krokoch vyššie, alebo v prípade potreby zavolajte rýchlu zdravotnú pomoc na čísle 112. Je dôležité, ak podáte ošetrujúcemu lekárovi popis chemikálie, ktorou boli Vaše oči zasiahnuté. Môžete tak spraviť aj tým spôsobom, že so sebou k lekárovi vezmete balenie danej chemikálie. Cestou k lekárovi je dobré použiť slnečné okuliare a to z toho dôvodu, že Vaše oči môžu byť v tejto chvíli citlivé na svetlo viac ako inokedy.

Čítať 2220 krát Naposledy zmenené streda, 03 september 2014 10:08
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email