pondelok, 30 júl 2012 09:18

Uhryznutie zvieraťom

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)

Ak dôjde k uhryznutiu Vás, alebo Vášho dieťaťa zvieraťom, postupujte podľa nasledujúcich pokynov:

U menších rán. Ak uhryznutie spôsobí len malé poškodenie kože bez toho, aby tiekla krv a nehrozí žiadne nebezpečenstvo besnoty, v tom prípade s týmto poranením zaobchádzajte rovnako ako pri bežnej malej ranke. Umyte ranu dôkladne mydlom a vodou. Pre zabránenie prenosu infekcie, môžete použiť antibakteriálny krém a ranu prekryť obväzom.

U hlbokých rán. Ak je rana spôsobená uhryznutím príliš hlboká a silno krváca pridržte si čistú gázu, alebo obväz na ranu a navštívte svojho lekára. Poranené misto podľa možnosti držte čo navyššie, tým znížite prietok krvi a zabraňujete tak šírenie prípadných vírusov v tele a tiež krvacaniu. V tomto prípade nič nepodceňujte, lebo rana spôsobená zvieraťom sa podstatne líši od rany spôsobenej napríklad nožom. Na zuboch a pazúroch zvierat sa totiž nachádza množstvo nečistôt a špiny, v ktorých žije veľa druhov baktérií a choroboplodných zárodkov. Tieto baktérie a choroby, ktoré sa nimi prenášajú sa cez poškodené kožné tkanivo ľahko dostanú do organizmu. Najčastejšie sa takýmto spôsobom šíri dobre známa besnota, čo je nebezpečné ochorenie. 

Infekcie. Ak spozorujete príznaky infekcie, ako sú opuch, začervenanie, alebo rana neprestáva bolieť, navštívte svojho lekára.

Pri podozrení na besnotu. Ak sa domnievate, že k uhryznutiu došlo zvieraťom, ktoré je napadnuté besnotou, či už je to domáce, alebo zviera žijúce voľne v prírode, neváhajte s návštevou lekára. Besnota je nebezpečné ochorenie, ktoré spôsobuje vírus, ktorý napáda mozog a miechu u všetkých cicavcov, vrátane človeka. Neliečenie besnoty zapríčiňuje smrť. Príznaky sa u človeka začínajú prejavovať až po zhruba 2 -3 mesiacoch, ak si teda myslíte, že ste v poriadku, a že prešla pomerne dlhá doba bez akýchkoľvek zdravotných komplikácií vecte, že by ste pri uhryznuti v žiadnom prípade návštevu lekára nepodceňovali. Medzi prvé príznaky patrí svrbenie v mieste pohryznutia. Postupne sa k týmto symptómom pridávajú bolesti brucha, kašeľ, horúčka, bolesť hrdla. Príznaky, ktoré sú ale typické pre besnotu a nedajú sa zamýliť s iným vírusovým ochorením je podráždenosť a nepokoj. Pocit nepokoja sa stále stupňuje a môžu sa k nemu pridať aj halucinácie. Besnota vedie ku kóme a smrti. Je Veľmi dôležité ihneď po uhryznuti zvieraťom vyhľadať lekársku pomoc a dať sa zaočkovať. Ak totiž choroba prepukne jej liečenie je úspešne len v málo prípadoch a často sa už nedá nič robiť.

Lekári odporúčajú zaočkovať sa proti tetanu. Očkuje sa len raz za 10 rokov, no ak dôjde k výnimočnému prípadu, lekár môže po piatich rokoch naordinovať takzvaný tetanový posilňovač.

Čítať 2117 krát Naposledy zmenené utorok, 02 september 2014 16:29
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email