pondelok, 30 júl 2012 22:00

Ako sa rýchlo zbaviť monokla?

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)

Takzvaný monokel je spôsobený krvácaním pod kožou v okolí očí. Niekedy monokel označuje rozsiahlejšie poranenia, napríklad aj zlomeniny lebky. Najmä ak je modrina okolo oboch očí, alebo ak došlo k poraneniu hlavy.

Hoci väčšina monoklov nie je vážna, niekedy je samotné poranenie oka sprevádzané krvácaním do oka. Krvácanie do prednej časti oka je vážne poškodenie a môže znížiť vokalizáciu oka, alebo poškodenie rohovky. V niektorých prípadoch môže pri úraze dôjsť k zvýšeniu očného tlaku – glaukóm. V tom prípade je nevyhnutné podrobiť sa lekárskemu vyšetreniu očných buliev.

Ako postupovať v prípade vzniku monokla?

Priložte si na miesto vrecúško s ľadom a jemne pritlačte, ľad je najlepším pomocníkom pri zmierňovaní bolesti a opuchu. Je tiež dobré vedieť, že ľad je ideálne použiť čo najskôr po úraze. Tým zabezpečíte, že sa monokel nerozšíri na takú plochu, ako by to bolo v prípade, ak by ste nepoužili ľadový obklad. Ľadový obklad používajte permanentne po dobu 48 hodín.

Prezrite si pozorne v zrkadle Vaše oči, či sa na šošovke, alebo v inej časti oka nenachádza krv. Ak v oku nájdete hoci len známky krvi, neodkladne vyhľadajte očného špecialistu.

Lekársku pomoc vyhľadajte aj v tom prípade, ak sa u Vás objavia problémy so zrakom ako napríklad dvojité videnie, rozmazané videnie, silné bolesti, krvácanie do očí, alebo z nosa. 

Vieme čomu sa máme vyvarovať, ak dôjde k úrazu oka a následnému vzniku monokla, čo ale robiť aby sme urýchlili jeho samotnú liečbu. Tento nechcený doplnok na tvári nám môže znepríjemňovať život aj viac ako týždeň. Skúsime Vám preto poradiť, ako sa ho zbaviť rýchlejšie.

  1. Ak sme sa teda uistili, že to nie je nič vážne len neškodná modrina okolo oka, začnime s urýchlením priebehu liečby. Čo najskôr po úraze si prikladajme ľad, ako sme si to opísali vyššie ľad zmierňuje bolesť a pomáha pri ústupe opuchu. Ľad zároveň zužuje cievy v oblasti úrazu a tým znížime prietok krvi v rane. To z častí zastaví šírenie modriny. Dbajte o to aby ste ľad prikladali na miesto len v krátkych intervaloch, v opačnom prípade bude efekt opačný.
  2. Po 48 hodinách vymeňte ľadový obklad za teplý obklad. Šírenie monokla je zastavené a tak v mieste modriny môžeme teplým obkladom rozprúdiť krv, čo pomáha pri vstrebávaní podliatej krvi a tým sa liečba monoklu urýchli.
  3. Pri liečbe využite vitamíny a to hlavne vitamín C a vitamín K. Vitamín K je výborný pri liečbe modrín všeobecne. Použitím masti s obsahom vitamínu K, ktorú dostanete v každej lekárni účinne odstráni hlavne tmavú farbu monokla.
  4. Ak je monokel bolestivý zaobstarajte si lieky proti bolesti, vyvarujte sa však liekom, ktoré riedia krv. Liečbu by ste tak mohli značne spomaliť a skomplikovať.
  5. Priložte si na miesto plátky cibule, je to vlastne liek starých mám a len málo kto by vedel presne vysvetliť jej účinky, no zaručene to funguje. Dejte si, ale pozor, aby ste si cibuľu nezatreli do oka, dosť by to štípalo.

Dôležité je, aby ste k liečbe pristúpili čo najskôr po úraze. Práve v tejto chvíli môžete zabrániť vzniku opuchu a šíreniu monokla, a o to menej práce z jeho odstránením budete mať v nasledujúcich dňoch. Ak si na tom skutočne dáte záležať, slnečné okuliare si zložíte aj o celé tri dni skôr.

Čítať 18010 krát Naposledy zmenené nedeľa, 06 marec 2016 11:01
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email