utorok, 31 júl 2012 22:00

Anafylaktický šok - alergická reakcia

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)

Život ohrozujúca alergická reakcia (anafylaxia) môže spôsobiť šok, náhly pokles krvného tlaku a problémy s dýchaním. U ľudí, ktorí majú ťažkú alergiu, môže dôjsť k anafylaktickému šoku už minútu po vystavení na látku obsahujúcu alergén, na ktorý je daný človek alergický. Alergia je vlastne zvýšená citlivosť organizmu na určité látky.

Zvýšenú citlivosť organizmu poznáme aj pod názvom hypersenzitivitou. V prípade kontaktu ľudského tela s alergénom sa roztiahnu cievy v tele a tým sa rapídne zníži krvný tlak, čo je spôsobené protilátkami produkované naším organizmom, ktorých úlohou je odstrániť alergény z tela.

Rôzni ľudia, môžu byť alergickí na rôzne typy alergénov, či už živočíšneho, rastlinného, alebo iného pôvodu ako napríklad kovy. Anafylaktický šok, alebo alergická reakcia má viacero podôb. V niektorých prípadoch ju človek s ťažkosťami zaregistruje, niekedy je priebeh mierny, ťažší, veľmi ťažký, no v niektorých prípadoch až život ohrozujúci.

Anafilaktický šok, pri ktorom je ohrozený život spôsobuje často uštipnutie hmyzom, či podanie nesprávneho lieku, na ktorý je človek alergický. V každom prípade je potrebná včasná liečba, kedže alergická reakcia má v mnohých prípadoch rýchly priebeh. Netreba zabúdať na možný výskyt neskorej odpovede organizmu na alergén aj po 12 hodinách. Je preto veľmi dôležité jedinca postihnutého anafylaktickým šokom pozorovať po dobu minimálne 24 hodín od prvého príznaku šoku. 

Príznaky alergickej reakcie – anafylaktického šoku.

 1. Pocit slabosti spôsobenej poklesom krvného tlaku.
 2. Opuchnuté pery a jazyk, alebo iné časti tela podľa typu alergie.
 3. Kŕče svalov a orgánov.
 4. Ťažkosti pri dýchaní, dýchavičnosť, mdloby.
 5. Potenie, studený pot.
 6. Sčervenanie kože, svrbenie.

V prípade ťažkého anafylaktického šoku volajte na číslo 112, kde Vám operátor poradí ako postupovať pokiaľ nedorazí lekárska pomoc. Ak má pacient vždy pri sebe lieky, alebo adrenalínom je potrebné aby ich užil. Ťažký alergici najčastejšie je to pri alergiách na uštipnutie včelou, alebo osou by na adrenalínový injektor nemali zabúdať hlavne v teplom období.

Ak človek nie je v bezvedomý zaujmite u neho protišokovú polohu, čo znamená vodorovná poloha pričom dolné končatiny držíte vyššie, aby sa krv dostala vo väčšom množstve do mozgu. Táto poloha pomáha človeku pred upadnutím do bezvedomia. Takto vyčkajte až do príchodu lekárskej pomoci.

Prevencia

 1. Vyhýbajte sa látkam s obsahom alergénov.
 2. V prípade, že ste alergický na hmyz, alebo látky obsiahnuté vo vzduchu, ako napríklad peľ, ktorým sa nedá vyhnúť, užívajte lieky antihistaminiká, ako preventívne opatrenie.
 3. Čo sa hmyzu týka noste pri sebe adrenalínovú injekciu, ktorú rýchlo použite ak dôjde k pobodaniu hmyzom.

Prvá pomoc pri anafylaktickom šoku.

 1. Ak je pacient v ťažkom šoku volajte 112.
 2. Ak je pri vedomý spýtajte sa načo je alergický, pomôžete tak lekárom, ak by pacient upadol do ich príchodu do bezvedomia.
 3. Rozopnite pacientovi šaty pre zlepšenie dýchania.
 4. Zaujmite protišokovú polohu- pacient leží na chrbáte vodorovne pričom jeho nohy držíte vyššie.
 5. Pomôžte pacientoví s podaním liekov, alebo adrenalínovej injekcie.
 6. Ak by pacient zvracal, alebo krvácal z úst dajte pozor, aby sa neudusil.
 7. V prípade, že pacient nedýcha začnite s kardiopulmonálnou resuscitáciou.
Čítať 2626 krát Naposledy zmenené utorok, 02 september 2014 16:26
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email