nedeľa, 10 apríl 2016 00:00

Stresová inkontinencia

Napísal(a)

Inkontinencia moču je nechcený únik moču. Stresová inkontinencia nastáne, keď fyzický pohyb, alebo činnosť, ako je kašeľ, kýchanie, beh alebo zdvíhanie ťažkých bremien vyvíja tlak (stres) na močový mechúr. Stresová inkontinencia nesúvisí s psychickým stresom.

piatok, 08 apríl 2016 00:00

Stenóza, tendosynovitída

Napísal(a)

Stenóza, alebo tiež tendosynovitída je stav, v ktorom jeden z prstov na ruke uviazne v ohnutej polohe. Prst sa pri tomto stave nemôže narovnať. K tomuto stavu dochádza pri zápale, ktorý spôsobuje zúženie priestoru v plášti, ktorý obklopuje šľachu postihnutého prsta. 

štvrtok, 31 marec 2016 00:00

Trikuspidálna atrézia

Napísal(a)

Trikuspidálna atrézia je vada srdca pri narodení (kongenitálna), pri ktorej jedna z trikuspidálnych chlopni medzi dvoma srdcovými komorami - pravou hornou komorou (pravá predsieň) a pravou dolnou komorou (pravá komora) - nie je vytvorená.

štvrtok, 24 marec 2016 08:53

Vezikoureterálny reflux

Napísal(a)

Vezikoureterálny reflux je abnormálny tok moču z močového mechúra späť do močovodu, ktorý spája obličky a močový mechúr. Normálne, moč tečie len dole z obličiek do močového mechúra.

nedeľa, 20 marec 2016 11:21

Respiračný syncyciálny vírus

Napísal(a)

Respiračný syncyciálny vírus (RSV) je vírus, ktorý spôsobuje infekciu pľúc a dýchacích ciest. Vo väčšine napáda deti, no vírus môže infikovať aj dospelých.

piatok, 11 marec 2016 08:53

Prolaktinóm

Napísal(a)

Prolaktinóm je stav, v ktorom nerakovinový - benígny tumor (adenóm) v hypofýze v mozgu nadprodukuje hormón prolaktín. Hlavným efektom je znížená hladina niektorých pohlavných hormónov - estrogénu u žien a testosterónu u mužov.

štvrtok, 10 marec 2016 08:41

Pseudodna

Napísal(a)

Pseudodna je forma artritídy, ktorá sa vyznačuje náhlym, bolestivým opuchom v jednom, alebo viacerých kĺboch. Tieto epizódy môžu trvať niekoľko dní či týždne. Najčastejšie postihnutý kĺb je koleno.

utorok, 08 marec 2016 08:36

Primárny aldosteronizmus

Napísal(a)

Primárny aldosteronizmus je druh hormonálnej poruchy, ktorá vedie k vysokému krvnému tlaku. Nadobličky produkujú celý rad zásadných hormónov. Jedným z nich je aldosterón, ktorý vyvažuje hladinu sodíka a draslíka v krvi.

štvrtok, 03 marec 2016 23:00

Pouchitída

Napísal(a)

Pouchitída je zápal sliznice pouchu, ktorý je chirurgicky vytvorený pri liečbe ulceróznej kolitídy a niektorých ďalších chorôb. Mnoho ľudí s vážnou ulceróznou kolitídou končí s odstránenou časťou chorého hrubého čreva a opätovným spojením pomocou postupu, ktorý sa nazýva ileoanálna anastomóza, alebo operácia pre vytvorenie J-vrecka.

nedeľa, 28 február 2016 23:00

Žalúdočné polypy

Napísal(a)

Žalúdočné polypy sú masy buniek, ktoré sa tvoria na sliznici vo vnútri žalúdka. Tieto polypy sú zriedkavé a zvyčajne nespôsobujú žiadne príznaky. Najčastejšie sú diagnostikované pri vyšetrení z nejakého iného dôvodu.

Strana 1 z 6

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email