štvrtok, 16 júl 2015 11:30

Skolióza

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Skolióza je zakrivenie chrbtice, ku ktorému dochádza najčastejšie počas rastu tesne pred pubertou. Kým skolióza môže byť spôsobená určitými stavmi, ako je mozgová obrna a svalová dystrofia, najčastejšie príčiny, ktoré spôsobujú skoliózu sú neznáme.

Väčšina prípadov skoliózy sú mierne, ale u niektorých deti sa rozvinú deformity chrbtice, ktoré sú postupne oveľa závažnejšie, ako deti rastú. Obzvlášť ťažká skolióza môže zapríčiniť také veľké zakrivenie chrbtice, ktoré môže znížiť množstvo priestoru vnútri hrudi, a následne spôsobuje pľúcne komplikácie.

Deti, ktoré majú miernu skoliózu sú pozorne sledované, zvyčajne za pomoci röntgenu, aby lekár mohol určiť, či sa zakrivenie zhoršuje. V mnohých prípadoch nie je potrebné lekárske ošetrenie. Niektoré deti musia nosiť ortézu na zastavenie krívenia. Iné deti môžu potrebovať chirurgický zákrok, aby nedošlo k ďalšiemu kriveniu chrbtice, prípadne sa týmto spôsobom dajú narovnať závažné prípady skoliózy.

Príznaky skoliózy môžu zahŕňať:

  1. -Nerovné ramená
  2. -Jedna lopatka je výraznejšia ako druhá
  3. -Nerovnomerný pas
  4. -Jeden bok je vyšší ako druhý

Ak sa skolióza zhorší, chrbticu sa natáča alebo krúti, okrem zakrivenia zo strany na stranu. To spôsobí, že rebrá na jednej strane tela vyčnievajú, oproti druhej. Ťažká skolióza môže spôsobiť bolesti chrbta a problémy s dýchaním. 

Kedy navštíviť lekára?

Ak si človek všimne príznaky skoliózy u svojho dieťaťa mal by vyhľadať lekára. Mierne krivky sa môžu rozvíjať bez toho aby ich rodič spozoroval, pretože sa objavujú postupne a zvyčajne nespôsobujú bolesť. Občas, učitelia, priatelia a športový spoluhráči sú prví, kto si všimne skoliózu.

Lekári nevedia, čo presne ju spôsobuje najčastejší typ skoliózy, a to ani napriek tomu, že príznaky zahŕňajú dedičné faktory. Menej bežné typy skoliózy môžu byť spôsobené:

  1. Neuromuskulárne podmienky, ako napríklad mozgová obrna, alebo svalová dystrofia
  2. Vrodené chyby ovplyvňujúce vývoj kostí chrbtice
  3. Poranenia alebo infekcie chrbtice

Rizikové faktory spôsobujúce rozvoj najbežnejších typov skoliózy:

1. Vek. Príznaky zvyčajne začínajú v priebehu zrýchleného rastu, ku ktorému dochádza tesne pred pubertou. To je zvyčajne vo veku od 9 do 15 rokov.
2. Pohlavie. Hoci obe pohlavia sú náchylné na rozvoj miernej skoliózy, dievčatá majú oveľa vyššie riziko zhoršenia zakrivenia chrbtice, ktoré si vyžaduje liečbu.
3. Rodinná anamnéza. Skolióza sa môže prejaviť v rodinách, ale väčšina detí sa skoliózou nemá skoliózu v dôsledku rodinnej anamnézy.

Zatiaľ, čo väčšina ľudí so skoliózou má miernu formu ochorenia bez komplikácií, niekedy môže skolióza spôsobiť zdravotné komplikácie, vrátane:

1. Poškodenie pľúc a srdca. Pri ťažkej skolióze, hrudný kôš môže byť stlačený proti pľúcam a srdcu, čo sťažuje dýchanie a ťažkosti srdca pri pumpovaní krvi.
2. Recidíva. Dospelí, ktorí mali skoliózu v detstve majú vyššiu pravdepodobnosť opätovného rozvoja skoliózy a chronickej bolesti chrbta.
3. Vzhľad. Ako sa skolióza zhoršuje, môže spôsobiť výraznejšie zmeny, vrátane nerovných ramien, vystúpených rebier, nerovných bokov, posunutého pásu a trupu na stranu.

Čítať 1368 krát
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email