štvrtok, 19 november 2015 09:57

Faktor V Leiden

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Faktor V Leiden je mutácia jedného z koagulačných faktorov v krvi nazývaný faktor V. Táto mutácia môže zvýšiť riziko vzniku abnormálnych krvných zrazenín (trombofília), väčšinou v žilách.

U väčšiny ľudí s faktorom V Leiden sa nikdy nerozvinú abnormálne krvné zrazeniny. Avšak ak sa zrazeniny vyvinú, často vedú k dlhodobým zdravotným problémom alebo môžu byť dokonca život ohrozujúce.

Faktor V Leiden postihuje obidve pohlavia. Ženy môžu mať zvýšený sklon k vzniku krvných zrazenín počas tehotenstva alebo z dôvodu hormónu estrogén.

Ak sa u človeka s faktorom V Leiden vyvinuli krvné zrazeniny, môžu antikoagulačné lieky znížiť riziko vzniku ďalších krvných zrazenín, čo pomáha vyhnúť sa potenciálne vážnym komplikáciám. Väčšina ľudí, ktorí majú faktor V Leiden nikdy nepocítia príznaky. Prvým náznakom poruchy, môže byť rozvoj krvnej zrazeniny (trombóza). Niektoré zrazeniny nespôsobujú žiadne poškodenie a zmiznú samé od seba. Iné môžu byť život ohrozujúce. Príznaky krvnej zrazeniny, závisia na tom, kde sa tvorí, alebo kde sa presunie.

Zrazenina v hlbokej žile

Toto je známe ako hlboká žilová trombóza. Hlboká žilová trombóza nemusí spôsobiť žiadne príznaky. Ak sa objavia symptómy, obyčajne má vplyv na nohy, vrátane opuchov členkov a nôh. Ďalšie príznaky môžu zahŕňať:

 1. - Bolesť
 2. - Opuch
 3. - Začervenanie
 4. - Horúčky

Zrazenina bližšie k povrchu kože

To sa označuje ako povrchná žilová trombóza, flebitída alebo tromboflebitída. Symptómy zvyčajne zahŕňajú:

 1. - Horúčky
 2. - Bolesť v okolí žíl s krvnou zrazeninou
 3. - Začervenanie

Zrazenina, ktorá cestuje do pľúc

Známa ako pľúcna embólia, toto nastane, keď sa hlboká žilová zrazenina uvoľní a cestuje cez pravú stranu srdca do pľúc, kde blokuje prekrvenie. To môže byť život ohrozujúca komplikácia. Príznaky môžu zahŕňať:

 1. - Náhlu dýchavičnosť
 2. - Bolesť na hrudníku pri dýchaní
 3. - Vykašliavanie krvi
 4. - Rýchly srdcový tep (tachykardia) 

Kedy navštíviť lekára?

Vyhľadanie lekárskej pomoci je dôležité okamžite, v prípade, že sa dostavia príznaky ako:

 1. - Príznaky pľúcnej embólii, ako je bolesť na hrudníku alebo nevoľnosť
 2. - Príznaky hlbokej žilovej trombózy, ako je bolesť nôh a opuch

Návšteva lekára je dôležitá aj v prípade, že:

 1. - Krvné zrazeniny sa nachádzajú v rodinnej anamnéze, alebo ak rodinní príslušníci majú faktor V Leiden. 
 2. - Ak mal človek jeden, alebo viac incidentov krvnej zrážanlivosti bez zjavnej príčiny.

Krvná zrazenina (trombus) zvyčajne zastavuje krvácanie pri poškodení tepny alebo žily, napríklad v prípade poranenia. Zrazeniny sú tvorené chemickými reakciami medzi špecializovanými krvinkami (doštičky) a bielkovinami v krvi (koagulačné faktory). Anti-koagulačné faktory bránia nadmernej tvorbe krvných zrazenín.

Ak má človek faktor V Leiden, zdedil buď jednu kópiu (heterozygotná), alebo len zriedka, dve kópie (homozygotná) defektného génu. Zdedenie jednej kópie mierne zvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín. Zdedenie dvoch kópii, jednej kópie od každého rodiča výrazne zvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín.

Rodinná anamnéza faktora V Leiden zvyšuje riziko zdedenia tejto poruchy. Táto porucha je najčastejšia u ľudí bielej pleti.

Faktor V Leiden môže byť spojený s radom potenciálne vážnych komplikácií zrážanlivosti, vrátane:

1. Komplikácií v tehotenstve. Väčšina žien s faktorom V Leiden majú normálne tehotenstvo. Ale tieto poruchy sú spojené so zvýšeným rizikom potratu a prípadne ďalších komplikácii počas tehotenstva, vrátane vysokého krvného tlaku (preeklampsia), pomalého rastu plodu a skorého oddelenia placenty od steny maternice (odtrhnutie placenty). 

2. Hlboká žilová trombóza. Ľudia s faktorom V Leiden majú zvýšené riziko vzniku hlbokej žilovej trombózy v porovnaní s ľuďmi bez poruchy, aj keď celkové riziko vzniku hlbokej žilovej trombózy je stále nízke.

3. Pľúcna embólia. Hlboká žilová trombóza zvyšuje riziko vzniku zrazeniny, ktorá sa uvoľňuje a cestuje do pľúc alebo, zriedka do mozgu. Pľúcna embólia môže byť fatálna. Je dôležité sledovať symptómy pľúcnej embólie, ako je dýchavičnosť alebo bolesť na hrudníku, a vyhľadať lekársku pomoc.

Čítať 1309 krát
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email