štvrtok, 03 december 2015 08:51

Hyperparatyroidizmus

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Hyperparatyroidizmus je prebytok paratyroidného hormónu v krvi v dôsledku nadmernej aktivity jedného alebo viacerých zo štyroch prištítnych teliesok. Tieto žľazy sú o veľkosti zrnka ryže a sú umiestnené v oblasti krku.

Prištítne telieska produkujú parathormón, ktorý pomáha udržiavať vhodnú rovnováhu vápnika v krvi a v tkanivách, ktoré sú závislé na vápniku pre riadne fungovanie.

Existujú dva typy hyperparatyreózy. V primárnej hyperparatyreóze, dochádza k zväčšeniu jedného alebo viacerých prištítnych teliesok, čo spôsobuje nadmernú produkciu hormónu, čo má za následok vysoké hladiny vápnika v krvi (hyperkalcémia), to následne môže vyvolať rad zdravotných problémov. Operácia je najčastejšia forma liečby primárnej hyperparatyreózy.

Sekundárna hyperparatyreóza nastáva v dôsledku iného ochorenia, ktoré spočiatku spôsobuje nízku hladinu vápnika v tele, a v priebehu času dochádza k zvýšeniu hladiny parathormónu.

Hyperparatyreoidizmus je často diagnostikovaný ešte pred akýmikoľvek prejavmi príznakov ochorenia. Keď sa objavia príznaky, je to už výsledok poškodenia alebo dysfunkcie iných orgánov alebo tkanív v dôsledku vysokého množstva vápnika v obehu v krvi a moči, alebo príliš malého obsahu vápnika v kostiach.

Symptómy môžu byť tak mierne a nešpecifické, že sa nezdá, že sa jedná o chybné funkcie prištítnych teliesok. Rozsah príznakov môže zahŕňať:

 1. - Krehké kosti, ktoré sa ľahko lámu (osteoporóza)
 2. - Obličkové kamene
 3. - Nadmerné močenie
 4. - Bolesť brucha
 5. - Slabosť a únava
 6. - Depresia alebo zábudlivosť
 7. - Bolesti kostí a kĺbov
 8. - Časté choroby bez zjavnej príčiny
 9. - Nevoľnosť, vracanie alebo strata chuti do jedla

Kedy navštíviť lekára?

V prípade akýchkoľvek príznakov hyperparatyreózy je potrebné vyhľadať lekára. Tieto symptómy môžu byť spôsobené ľubovoľným počtom porúch, vrátane tých so závažnými komplikáciami. Je dôležité určiť rýchlu a presnú diagnózu a nasadiť vhodnú liečbu. 

Hyperparatyreoidizmus je spôsobený faktormi, ktoré zvyšujú produkciu hormónu prištítnych teliesok.

Prištítne telieska udržiavajú správne hladiny vápnika a fosforu v tele sekréciou parathormónu (PTH), či už zvyšuje, alebo znižuje jeho produkciu. Vitamín D je tiež zapojený do regulácie množstva vápnika v krvi.

Zvyčajne to balansovanie funguje dobre. Keď hladina vápnika v krvi príliš klesne, prištítne telieska vylučujú viac PTH, aby obnovili rovnováhu. PTH zvyšuje hladinu vápnika uvoľnením vápnika z kostí a zvyšuje množstvo vápnika absorbovaného z tenkého čreva. Keď je hladina vápnika v krvi, príliš vysoká, prištítne telieska produkujú menej PTH. Niekedy však jedna alebo viac z týchto žliaz produkujú príliš veľa hormónu, čo vedie k abnormálne vysokej hladine vápnika (hyperkalcémia) a nízkej úrovne fosforu v krvi.

Minerálny vápnik je známy pre jeho úlohu v udržiavaní zdravia zubov a kosti. Ale vápnik má aj ďalšie funkcie. Pomáha pri prenose signálov v nervových bunkách, a je zapojený do svalovej kontrakcie. Fosfor a ďalšie minerály, fungujú v spojení s vápnikom v mnohých iných funkciách organizmu.

Táto porucha môže byť všeobecne rozdelená do dvoch typov založených na príčine. Hyperparatyreoidizmus môže nastať z dôvodu problému samotných prištítnych teliesok (primárna hyperparatyreóza), alebo z dôvodu iného ochorenia, ktoré postihuje funkciu žliaz (sekundárna hyperparatyreóza).

Primárny hyperparatyroidizmus

K primárnemu hyperparatyroidizmu dochádza, z nejakého dôvodu v dôsledku poruchy funkcie jedného, alebo viacerých zo štyroch prištítnych teliesok:

 1. - Nerakovinový rast (adenóm) na žľaze je najčastejšou príčinou.
 2. - Rozšírenie (hyperplázia) prištítnych teliesok.
 3. - Rakovinový (zhubný) nádor je vzácna príčina primárnej hyperparatyreózy.

K primárnemu hyperparatyroidizmu zvyčajne dochádza náhodne, ale niektorí ľudia zdedia určitý gén, ktorý spôsobuje túto poruchu.

Sekundárny hyperparatyroidizmus

Sekundárny hyperparatyroidizmus je dôsledkom iného stavu, ktorý znižuje hladinu vápnika. Z tohto dôvodu si prištítne telieska kompenzujú stratu vápnika. Faktory, ktoré môžu prispieť k sekundárnej hyperparatyreóze sú:

Závažný nedostatok vápnika. Telo môže trpieť nedostatkom vápnika z dôsledku nevyváženej stravy, alebo preto, že tráviaci systém neabsorbuje vápnik. Ťažký nedostatok vitamínu D. Vitamín D pomáha udržiavať primerané hladiny vápnika v krvi, a tiež pomáha tráviacemu systém vstrebávať vápnik zo stravy. Telo produkuje vitamín D, ak je pleť vystavená slnečnému svetlu, alebo po konzumácii potravín s obsahom vitamínu D. Ak človek nemá dostatok vitamínu D, potom hladina vápnika môže klesnúť. Chronické zlyhanie obličiek. Obličky prevádzajú vitamín D do formy, ktorú telo môže ďalej použiť. Ak obličky fungujú zle, môže množstvo použiteľného vitamínu D klesať a s ním aj hladiny vápnika. Chronické zlyhanie obličiek je najčastejšou príčinou sekundárnej hyperparatyreózy.

Zvýšené riziko primárnej hyperparatyreózy môže nastať, ak:

 1. - U žien po menopauze
 2. - Po dlhom, alebo, závažnom nedostatku vápnika alebo vitamínu D
 3. - V prípade zriedkavého dedičného ochorenia, ako je roztrúsená endokrinná neoplázia typu I, ktorá zvyčajne postihuje viac žliaz
 4. - Po radiačnej liečbe rakoviny, najmä v oblasti krku
 5. - Po užívaní lítia, ktoré je najčastejšie používané na liečbu bipolárnej poruchy

Komplikácie hyperparatyreózy súvisia s dlhodobým účinkom príliš malého množstva vápnika v kostiach a príliš veľkého množstva vápnika v krvi. Časté komplikácie zahŕňajú:

 1. - Osteoporóza
 2. - Obličkové kamene
 3. - Kardiovaskulárne choroby
 4. - Novorodenecká hypoparatyreóza
Čítať 1622 krát
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email