streda, 24 február 2016 23:00

Maternicové polypy

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Maternicové polypy sú výrastky na vnútornej stene maternice, ktoré zasahujú do dutiny maternice. Nadmerný rast buniek v sliznici maternice (endometria), vedie k vzniku maternicových polypov, tiež známy ako endometrálne polypy. Tieto polypy sú zvyčajne nerakovinové (benígne), aj keď niektoré môžu byť rakovinové, alebo sa môžu časom premeniť na rakovinové (prekancerózne).

Maternicové polypy sa líšia vo veľkosti od niekoľkých milimetrov, až po niekoľko centimetrov. Na stenu maternice môžu byť prichytené tenkou stopkou, alebo celou jednou stranou ich povrchom.

Žena môže mať jeden, alebo viac maternicových polypov. Zvyčajne zostávajú len v časti maternice, ale občas sa môžu prejsť otvorom maternice (krčok maternice) do pošvy. Maternicové polypy sa najčastejšie vyskytujú u žien, ktoré prechádzajú, alebo sú v období menopauzy, hoci nie sú vylúčené ani u mladších žien.

Príznaky maternicových polypov:

 • Nepravidelné menštruačné krvácanie - napríklad čo sa týka časového obdobia alebo intenzity krvácania
 • Krvácanie medzi menštruačnými periódami
 • Nadmerne ťažká menštruácia
 • Vaginálne krvácanie po menopauze
 • Neplodnosť

Niektoré ženy majú len ľahké krvácanie, alebo tzv. špinenie, iné nemajú žiadne príznaky.

Kedy navštíviť lekára?

Ak u žien dôjde k nasledujúcim komplikáciám, mali by vyhľadať lekársku pomoc.

 • Vaginálne krvácanie po menopauze
 • Krvácanie medzi menštruačnými periódami
 • Nepravidelné menštruačné krvácanie

Hormonálne faktory zohrávajú určitú úlohu. Maternicové polypy sú citlivé na estrogén, čo znamená, že rastú v reakcii na cirkulujúci estrogén. K rizikovým faktorom pre rozvoj maternicových polypov patrí:

 • Prechodné obdobie – perimenopauza, alebo po menopauze
 • Vysoký krvný tlak (hypertenzia)
 • Obezita
 • Užívanie niektorých špecifických liekov, napríklad na liekovú terapiu rakoviny prsníka

Maternicové polypy môžu byť spojené s neplodnosťou. Pokiaľ má žena maternicové polypy a nemôžete mať deti, odstránenie polypov jej môže pomôcť otehotnieť.

Diagnostikovanie maternicových polypov

1. Transvaginálny ultrazvuk. Pomocou tenkej paličky umiestnenej v pošve, ktorá emituje zvukové vlny a vytvára obraz maternice, môže lekár vidieť polyp vďaka zahustenému tkanivu - endometria.

2. Hysteroskópia. Lekár vloží tenkú, flexibilnú, paličku s kamerou na jej konci (hysteroskop) cez pošvu a krčok maternice do maternice. Hysteroskópia umožňuje lekárovi vidieť vnútro maternice.

3. Endometriálna biopsia. Lekár môže použiť odsávací katéter vnútri maternice odkiaľ vezme vzorku pre laboratórne testovanie. 

Väčšina maternicových polypov sú nerakovinové (benígne). Avšak, u niektorých by časom mohli nastať prekancerózne zmeny maternice (endometriálna hyperplázia) alebo rakovina maternice (karcinómy). Lekár pravdepodobne odporučí odstránenie polypu a pošle vzorku tkaniva pre laboratórne analýzy, aby sa ubezpečil, že sa nejedná o rakovinu maternice.

Liečba maternicových polypov

1. Bdelé čakanie. Malé polypy bez príznakov môžu zmiznúť samé od seba, avšak je potrebné sledovať prípadné zmeny.

2. Lieky. Niektoré hormonálne lieky, vrátane gestagénov a agonistami hormónu GnRH, môžu znížiť príznaky polypu.

3. Chirurgické odstránenie. Za pomoci hysteroskópie a nástrojov lekár odstráni polypy. Odstránený polyp bude pravdepodobne poslaný do laboratória pre mikroskopické vyšetrenie.

V prípade, ak polyp obsahuje rakovinové bunky, nastavia sa ďalšie potrebné postupy liečby. Zriedka sa maternicové polypy môžu opakovať. Ak áno, zrejme si tento stav bude vyžadovať opätovnú liečbu.

Čítať 3455 krát Naposledy zmenené štvrtok, 25 február 2016 08:57
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email