štvrtok, 07 jún 2012 10:00

Dýchacia sústava

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)

Z funkčného hľadiska možno dýchaciu sústavu rozdeliť na dve časti:

dýchacia rúra - privádza z nosa a úst kyslík do pľúc
pľúca - dochádza v nich k výmene dýchacích plynov

Dýchacia rúra

Dýchacia rúra má rovnaký výstavbový plán jej základ tvori chrúpavkový skelet ktorý zabraňuje zúženiu dýchacích ciest a je rovnaký vo všetkých jeho častiach. Na chrúpavkovom základe je umiestnené sliznicové väzivo, v ktorom sa vyskytujú uzliny miazgových buniek a je dostatočne prekrvenie. Vnútrajšok dýchacej rúry vystiela mukóza a sliznica, ktorú pokrýva riasinkový epitel. Sliznica tvorí veľké množstvo hlienov zachytávajúcich nečistoty rôzne nečistoty ktoré vdychujeme spolu so vzduchom, týmto spôsobom pomáha zabraňovať vzniku dýchacích porúch.

Dýchacia rúra sa skladá z :

  1. -nosovej dutiny
  2. -priedušnice
  3. -nosohltanu
  4. -hrtanu

Nosová dutina

Nosová dutina je rozdelená priehradkou na dve časti. Je spojená s prínosovými dutinami umiestnenými v čuchovej,čelovej a klinovej kosti. Dutinu nosa vystiela sliznica, ktorá obsahuje veľa hlienových žliazok. V hornej časti dutiny je čuchové pole, ktoré sa skladá z čuchových buniek. Vdychovaný vzduch sa prechodom cez nosovú dutinu prehrieva, zvlhčuje a zbavuje nečistôt ktoré by sa nám ináč dostali do pľúc a mohli by zapríčiniť dýchacie ťažkosti.

Priedušnica

Priedušnica nadväzuje na prstienkovitý chrupavku hrtana a je uložená pred pažerákom. Dlhá je 11 -13 cm a asi 1,5 - 2 cm široká a tvorí ju 15-20 podkovovitých chrupaviek. Po oboch stranách sú laloky štítnej žľazy. Vo výške štvrtého až piateho hrudníkového stavca sa delí na priedušky , ktoré vstupujú priamo do pľúc. Priedušky sa tu rozvetvujú na početné množstvo a tvoria takzvaný bronchiálny strom.

Nosohltan

Nosohltan je vrchná časť hltana, do ktorého ústia takzvané choány nosovej dutiny. Po obidvoch stranách ústi do nosohltana Eustachova trubica, ktorá je spojivom s dutinou stredného ucha. Pri vyústení týchto trubíc sú uložené nosohltanové mandle utvorené z miazgového tkaniva.

Hrtan

Hrtan je 5- 7 cm dlhý a rúrkovity orgán a tvoria ho hlasivkové chrupavky štítna, prstienkova chrupavka. Od hltana je hrtan rozdelený hrtanovou príchlopkou čo je chrupavka, ktorá sa pri prehĺtani preklápa cez vchod do hrtanu a zabraňuje vnikaniu potravy do častí dýchacej sústavy.

Dutina hrtana je v strede zúžená. V zúženej časti sú napnuté hlasivkové väzy. Rozochvením vydychovaného vzduchu vzniká tón teda náš hlas. Jeho výška závisí od napätia väzov a rýchlosti prúdiaceho vzduchu. Základný tón sa zosilňuje v rezonančných dutinách (hrtan, ústna dutina) artikulovaná reč vznika pomocou jazyka, zubov a pier. 

Pľúca

Pľúca sú špongiovitý, párový orgán tvorený z ľavých a pravých pľúc. Medzi nimi je medzipľúcie, priestor, v ktorom je srdce. Horná časť pľúc siaha až nad okraj kľúčnych kostí a dolná časť nasadá na bránicu. Pľúca sú hlbokými zárezmi rozdelené na pľúcne laloky, ľavé na dva laloky a pravé na tri.Povrch pľúc pokrýva blana ktorá sa nazýva popľúcnica.

Priedušky sa po vstupe do pľúc rozvetvujú na stále jemnejšie vetvy. Bronchy s priemerom asi 1 mm sa nazývajú priedušničky. Ich steny už netvorí chrupavka. Priedušničky sú zakončené polguľovitými vačkami - pľúcnymi mechúrikmi Ich stena je zložená z väzivových vlákien medzi ktorými sú vlákna krvných vlásočníc. Dutina alveoly je vystlaná vrstvou respiračného epitelu. Práve tu dochádza tu k výmene dýchacích plynov medzi krvou a pľúcami čiže obohacovaniu krvy kyslíkom.

Mechanizmus dýchania

Dýchanie sa delí na štyri základné procesy a to:

  1. -ventilácia pľúc - doprava vzduchu do pľúc a naopak
  2. -vonkajšie dýchanie - výmena plynov medzi alveolami a krvou
  3. -vnútorné dýchanie - výmena plynov medzi krvou a tkanivami
  4. -bunkové dýchanie - rozklad živín

Ventilácia pľúc

Pri pokojovom dýchaní vymení dospelý človek jedným dychom a výdychom asi pol litra vzduchu pri frekvencii 15-20 dychov za minútu. Dychový objem za jednu minútu je teda 7,5-10 l vzduchu.Množstvo vzduchu, ktoré vymeníme pri maximálnom výdychu po maximálnom nádych je takzvaná vitálna kapacita pľúc. U žien predstavuje asi 3,5 l a u mužov priemerne 5 l. Samozrejme to závisí od množstva vstupných parametrov ak sú napríklad hmotnosť, výška človeka, tvaru a rozmerov hrudného koša a tiež od pracovnej výťažnosti prípadne od tréningu.

Celková kapacita pľúc je zložená zo 4 základných zložiek ktorými sú:

  1. -respiračný objem
  2. -exspiračný rezervný objem
  3. -inšpiračný rezervný objem
  4. -reziduálny objem

Dýchanie je regulované z centra v mieche. Činnosť dýchania ovplyvňujú aj podnety z oblastí mozgu. Frekvenciu dýchania aj hĺbku nádychu a výdychu môžme regulovať vôľou.Pri zrýchlenom dýchaní a prehĺbenom sa môže v pľúcach vymeniť za minútu až do 150 l vzduchu.To je minútový maximálny dychový objem. Dýchanie sa však nemá a nesmie veľmi zrýchliť maximálne na 60 vdychov za minútu, lebo potom sa ventilácia pľúc sa zhoršuje.

Choroby a poruchy dýchacích ciest

Veľká časť infekčných ochorení dýchacích ciest sa prenáša kvapôčkami obsiahnutými vo vzduchu. Sú to mikroskopické čiastočky a kvapôčky hlienu,slín v ktorých sa vyskytujú rôzne nástrahy v podobe vírusov a nákaz, ktoré bežným dýchaním kedykoľvek vdychujeme. Kvapôčky z úst chorých obsahujú choroboplodné zárodky. Kvapôčky sú zvyčajne najčastejším zdrojom nákazy ľudí, ktorí prichádzajú do blízkosti chorého najčastejšie na verejných priestranstvách. Pretože sú vo vzduchu dlho, sú príčinou rozsiahlych epidémií. Kvapôčkovou infekciou sa šíria mnohé choroby od bežnej chrípky až po tuberkulózu. Takéto látky sa vo vzduchu môžu vyskytovať veľmi dlho a tak hrozí riziko epidémií. Jedinou možnou pomocou v takomto prípade zostáva najčastejšie izolácia, alebo očkovanie. Fajčenie spôsobuje rakovinu dýchacích ciest čiže choroby no taktiež v mnohých prípadoch je príčinou rezných porúch dýchania ako ranný kašeľ, zmenšenie kapacity pľúc a iné.

Obranné dýchacie mechanizmi a reflexy

Najzávažnejšie problémy pri dýchaní spôsobujú pľúcam pevné čiastočky, ako aj dráždivé látky, ktoré sa nadýchnutím dostávajú do organizmu. Voči tomuto sa pľúca bránia obrannými reflexami, ktoré pracujú na základe voľných nervových zakončení.Dráždenie sliznice nosa vyvoláva kašeľ, kýchanie, podráždenie sliznice hrtana, priedušnice a priedušiek Pri oboch reflexoch sa jedná o prudký hlučný výdych, ktorého jediným cieľom je zbaviť sa škodlivých čiastočiek z dýchacích ciest.

Čítať 10724 krát Naposledy zmenené sobota, 25 október 2014 13:49
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email