štvrtok, 14 jún 2012 18:23

Výmena plynov medzi pľúcami a krvou

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

Hlavnou funkciou dýchacieho systému je dodať kyslík z pľúc do krvi,  aby tak krv mohla odovzdať cez krvný obeh kyslík ďalej do celého tela. Celý tento proces začína nadýchnutím vzduchu do pľúc, kde sa cez alveoly okysličuje krv. Takto okysličená krv putuje cez obehový systém a odovzdáva molekuly kyslíka do všetkých časti tela. Pri dýchaní prebieha takzvaná výmena plynov, pričom vdychujeme kyslík a vydychujeme oxid uhličitý.

Pri dýchaní využívame dýchacie ústrojenstvo a to ústa, nos, priedušnicu, pľúca a bránicu. Kyslík vstupuje do dýchacích ciest cez ústa a nos. Kyslík potom prechádza hrtanom a priedušnicou vlastne dýchacou trubicou, ktorou vzduch vstupuje do hrudnej dutiny. V hrudnej dutine sa priedušnica rozdeľuje na dve menšie trubice nazývaných priedušky. V pľúcach sa potom opäť rozvetvujú na množstvo menších časti, ktoré sa nazývajú alveoly. 

Pľúca dospelého jedinca tvoria až 600 miliónov malých hubovitých teliesok neplnených vzduchom, ktoré sú obklopené kapilárami. Vdychovanie kyslíka prechádza do pľúcnych mechúrikov a potom sa ďalej šíri kapilárami do arteriálnej krvi. Súčasne prebieha aj odovzdávanie oxidu uhličitého, ktorý je obsiahnutý v krvi v žilách, ktoré vedú krv k pľúcnym mechurikom, kde oxid uhličitý odovzdávajú pľúcam, a ktorý zároveň vylučujeme dýchacími cestami von z tela. Na to slúži membrána, ktorá napomáha ťahať kyslík do pľúc a odčerpávať oxid uhličitý smerom z pľúc von z tela. Membrána je vlastne list svalov, ktoré sú uložené v dolnej časti hrudnej dutiny.

Čítať 9905 krát Naposledy zmenené pondelok, 01 december 2014 10:15
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email