piatok, 15 jún 2012 17:15

Zloženie krvi

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Priemerný dospelý človek má asi päť litrov krvi vo svojom tele. Srdce pracuje ako pumpa. Krv prúdi po celom tele, rozvádza po tele kyslík a živiny a odvádza odpadové látky, ako je oxid uhličitý a ďalšie škodlivé látky, ktoré vznikajú rôznymi biochemickými procesmi.

Bez krvi by ľudské telo prestalo pracovať. Krv pozostáva z bielych krviniek, červených krviniek, krvných doštičiek a krvnej plazmy.

Jedná kvapka krvi veľkosti špendlíkovej hlavičky obsahuje okolo 5 miliónov červených krviniek. Poznáme tri typy krvných buniek. Červené krvinky rozvádzajú kyslík z pľúc po celom tele. Biele krvinky chránia telo pred rôznymi chorobami. Krvné doštičky zabezpečujú zrážanlivosť krvi pri poranení. Všetky krvné bunky sa tvoria v kostnej dreni. Vzhľadom k tomu, že krv je zložená zo živých buniek je to teda  živá tekutina. Z tráviacej sústavy získane živiny a tiež hormóny zo žliaz spolu s kyslíkom z pľúc prepravuje krv tieto nevyhnutné látky do celého tela a zásobuje tak všetky bunky v tele. Nepotrebné látky, a už viac nevyužiteľný materiál zase prepravuje do obličiek za pomoci ktorých ho naše telo vyplavuje von. 

Červené krvinky a biele krvinky sú zodpovedné za výživu a očistu tela. Vzhľadom k tomu, že bunky sú nažive, aj oni potrebujú potravu. Vitamíny a minerály udržiavajú krv zdravú, a vďaka tomu môže neprestajne a správne plniť svoju funkciu. Krvné bunky majú určitú životnosť, rovnako ako všetky živé organizmy, a tak sa krv neustále postupne obmieňa. Približne 55 percent krvi tvorí plazma, ktorá je na pohľad číra tekutina. Tekutá krvná plazma nesie v krvi so sebou pevné bunky a krvné doštičky, ktoré pomáhajú pri zrážanlivosti krvi pri úraze či inej strate krvi. Bez krvných doštičiek, by človek vykrvácal.

Keď ľudské telo stráca čelí strate krvi cez menšie rany, krvné doštičky sa zachytávajú na krajoch rany, a kde priťahujú ďalšie doštičky dovtedy, kým rana nie je zacelená a krv ďalej neuniká. Doštičky plnia akúsi úlohy zátky až dovtedy, kým sa miesto nezahojí a chrastička neodlúpne. Zatiaľ čo sa krvácanie zastavuje telo dostáva signál na tvorbu ďalšej krvi v kostnej dreni. Tu vytvára až pokiaľ jej nie je dostatok. To ale platí len dovtedy, ak telo nestráca priveľa krvi naraz, vtedy sa musí krv doplniť umelo pomocou transfúzie. Krv sa získava darovaním, no pri každom darovaní musíme dbať o to, aby krv nebola infikovaná. Ak lekár podáva transfúziu pacientovi musí si najskôr overiť krvnú skupinu a taktiež Rh faktor čo robí podávanie transfúzie ešte viac komplikované. Takto podávaná krv sa musí zhodovať s krvou pacienta inak by došlo k zrážaniu krvi, vytvoreniu zrazenín a to by mohlo privodiť smrť pacienta.

Čítať 10497 krát Naposledy zmenené streda, 03 december 2014 16:46
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email