štvrtok, 21 jún 2012 10:28

Krvné skupiny

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

V niektorých ohľadoch je krv každého z nás rovnaká, aspoň čo sa týka farby a hustoty. No pri bližšej analýze pod mikroskopom hneď zistíme výrazné rozdiely, ktoré ale voľným okom nie je možné vidieť. Na začiatku 20. storočia rakúsky vedec a nositeľ Nóbelovej ceny Karl Landsteiner po prvý krát klasifikoval krv podľa týchto rozdielov zaznamenaných pri skúmaní pod mikroskopom. Karl Landsteiner pozoroval dve odlišné chemické molekuly prítomné na povrchu červených krviniek.

Prvý typ molekuly označil písmenom A a druhý typ molekuly označil písmenom B.Ak červené krvinky mali na svojom povrchu iba molekuly typu A pomenoval krv, ako krv skupiny A a tak to spravil aj s B skupinou. V prípade, ak sa v krvi nachádzali obe typy molekúl, teda aj A aj B tak krv bola nazývaná krvná skupina AB. Pri svojej práci však zistil aj to, že krv nemusí obsahovať ani jednu z týchto molekúl a v takomto prípadne ju označil ako krvnú skupinu typu O. 

Ak sa pri podaní transfúzie zmiešajú dve rôzne skupiny krvi tak to môže mať priam fatálne následky a to z dôvodu, že by nastalo zrážanie krvi a následne upchávanie ciev. Preto je dôležité zistiť typ krvnej skupiny skôr ako sa začne s podávaním transfúzie. V prípade núdze je však možné podať typ skupiny O pretože je najviac pravdepodobné, že táto skupina môže byť prijatá všetkými krvnými skupinami. Avšak, určité riziko tam stále hrozí preto je ideálne ak sa určitá skupina nahrádza práve tou istou skupinou.

Osoba s typom krvi A môže darovať krv osobe so skupinou typu A alebo typu AB. Osoba s krvnou skupinou B môže darovať krv osobe s typom skupiny B alebo typu AB. Osoba s typom krvi AB môže darovať krv osobe jedine s typom AB. Výhodou typu krvi označovaná ako O takzvaná ,,nulka,, je to že takáto osoba môže darovať krv komukoľvek no nevýhodou u tejto skupiny je to, že takáto osoba aj napriek tomu že môže darovať krv hocikomu prijať môže len krv so skupinou O. Osoba so skupinou B môže prijímať taktiež skupinu B, alebo skupinu O. Osoba s krvou typu AB môže prijímať krv od kohokoľvek. Ak si teda to všetko dáme dokopy tak môžeme povedať, že ľudia s krvou označovanou ako skupina O sú vlastne univerzálni darcovia. A naopak ľudia s krvnou skupinou AB sú vlastne univerzálni prijímači. Stále je však ideálnym spôsobom, ak sa pri podávaní krvnej jednotky, alebo transfúzie podáva krv s identickou krvnou skupinou a taktiež je potrebné prihliadať aj na Rh faktory.

 

Čítať 4998 krát Naposledy zmenené streda, 10 september 2014 12:35
Viac z tejto kategórie: « Biele krvinky Krvný tlak »
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email