Pohybová sústava (6)

piatok, 08 apríl 2016 00:00

Stenóza, tendosynovitída

Napísal(a)

Stenóza, alebo tiež tendosynovitída je stav, v ktorom jeden z prstov na ruke uviazne v ohnutej polohe. Prst sa pri tomto stave nemôže narovnať. K tomuto stavu dochádza pri zápale, ktorý spôsobuje zúženie priestoru v plášti, ktorý obklopuje šľachu postihnutého prsta. 

streda, 29 júl 2015 07:12

Septická artritída

Napísal(a)

Septická artritída je intenzívna a veľmi boľavá infekcia v kĺbe. Kĺb sa môže nakaziť baktériami, ktoré cestujú krvným obehom z inej časti tela, alebo tiež vonkajším bodnutím priamo do kĺbu.

utorok, 24 jún 2014 07:45

Pretrhnutie Achillovej šľachy

Napísal(a)

Pretrhnutie Achillovej šľachy je zranenie, ktoré má vplyv na zadnú stranu predkolenia. Je to najčastejšie zranenie vyskytujúce sa u rekreačných športovcov.

utorok, 17 jún 2014 06:39

Natrhnutý sval

Napísal(a)

Sval je zložený zo svalových vlákien, ktoré sú v neustálom napätí. Svalové napätie známe aj ako svalový tonus vydrží určité preťaženie, ak ale dôjde k maximálnej miere preťaženia, svalové vlákna sa pretiahnú, alebo aj pretrhnú, nastáva poranenie svalu.

utorok, 17 júl 2012 13:54

Pohybová sústava človeka

Napísal(a)

Podľa funkcie rozoznávame v ľudskom tele tri druhy svalstva:

  1. priečne pruhované svalstvo
  2. hladké svalstvo
  3. srdcový sval – sval myokardu
pondelok, 16 júl 2012 19:02

Svaly

Napísal(a)

Svalový systém je systém tkanív uložený po celom tele, ktorý umožňuje pohyb. Väčšina svalov v tele sú pod vedomou kontrolou a sú presúvané podľa príkazov zasielaných do svalov z mozgu cez nervovú sústavu. Avšak, niektoré svaly (ako sú srdcové svaly) sú nedobrovoľné - to znamená, že sa pohybujú pravidelne a bez vedomej kontroly. Okrem nedobrovoľných svalov sú svalové vlákna pripojené ku kostrovému systému šľachami, ktorými pohybujú premenou chemickej energie na napätie a kontrakciu.

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email