Dýchacia sústava (5)

nedeľa, 20 marec 2016 11:21

Respiračný syncyciálny vírus

Napísal(a)

Respiračný syncyciálny vírus (RSV) je vírus, ktorý spôsobuje infekciu pľúc a dýchacích ciest. Vo väčšine napáda deti, no vírus môže infikovať aj dospelých.

štvrtok, 12 november 2015 14:07

Vybočená nosová prepážka

Napísal(a)

Vybočená nosová priehradka nastáva, keď je tenká stena (nosová prepážka) medzi nosovými dierkami posunutá na jednu stranu. Vtedy dochádza k tomu, že prechod jednej nosovej dierky je menší, ako u druhej. 

utorok, 28 máj 2013 22:00

Dýchanie

Napísal(a)

Dýchanie alebo respirácia je časť fyziologického prejavu ľudského organizmu počas, ktorého dochádza k výmene dýchacích plynov. Organizmus získava potrebný kyslík a vylučuje nepotrebný oxid uhličitý. Pri tomto procese sú organické zlúčeniny oxidované na výsledné produkty s nízkym energetickým obsahom.

štvrtok, 14 jún 2012 18:23

Výmena plynov medzi pľúcami a krvou

Napísal(a)

Hlavnou funkciou dýchacieho systému je dodať kyslík z pľúc do krvi,  aby tak krv mohla odovzdať cez krvný obeh kyslík ďalej do celého tela. Celý tento proces začína nadýchnutím vzduchu do pľúc, kde sa cez alveoly okysličuje krv. Takto okysličená krv putuje cez obehový systém a odovzdáva molekuly kyslíka do všetkých časti tela. Pri dýchaní prebieha takzvaná výmena plynov, pričom vdychujeme kyslík a vydychujeme oxid uhličitý.

štvrtok, 07 jún 2012 10:00

Dýchacia sústava

Napísal(a)

Z funkčného hľadiska možno dýchaciu sústavu rozdeliť na dve časti:

dýchacia rúra - privádza z nosa a úst kyslík do pľúc
pľúca - dochádza v nich k výmene dýchacích plynov

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email