Obehová sústava (11)

štvrtok, 31 marec 2016 00:00

Trikuspidálna atrézia

Napísal(a)

Trikuspidálna atrézia je vada srdca pri narodení (kongenitálna), pri ktorej jedna z trikuspidálnych chlopni medzi dvoma srdcovými komorami - pravou hornou komorou (pravá predsieň) a pravou dolnou komorou (pravá komora) - nie je vytvorená.

štvrtok, 19 november 2015 09:57

Faktor V Leiden

Napísal(a)

Faktor V Leiden je mutácia jedného z koagulačných faktorov v krvi nazývaný faktor V. Táto mutácia môže zvýšiť riziko vzniku abnormálnych krvných zrazenín (trombofília), väčšinou v žilách.

piatok, 21 august 2015 06:58

Bürgerova choroba

Napísal(a)

Bürgerova choroba je zriedkavé ochorenie tepien a žíl v rukách a nohách. V tejto chorobe krvných ciev dochádza k zápalu, opuchu alebo upchatiu krvnými zrazeninami. Tento stav nakoniec poškodí alebo zničí kožné tkanivá a môže viesť k infekcii a sneti. Bürgerova choroba sa zvyčajne najprv ukazuje na časti rúk a nôh, no nakoniec môže mať vplyv na väčšie oblasti horných a dolných končatín.

streda, 09 júl 2014 14:49

Artérioskleróza, ateroskleróza

Napísal(a)

Artérioskleróza nastane, keď krvné cievy, ktoré prenášajú kyslík a živiny zo srdca do zvyšku tela stratia pružnosť sú tuhé, a často je obmedzený prietok krvi do orgánov a tkanív. Zdravé cievy sú pružné a elastické, ale v priebehu času, môže steny tepien stvrdnúť, tento stav sa bežne nazýva kôrnatenie tepien.

utorok, 20 máj 2014 07:40

Hemofília, porucha krvácavosti

Napísal(a)

Hemofília je vzácna porucha krvácavosti, počas tejto genetickej poruchy dochádza k výraznému spomaleniu tvorenia krvných zrazenín, čím v dôsledku poranenia je ťažké zastaviť krvácanie z rany.

piatok, 31 máj 2013 22:00

Tep - pulz

Napísal(a)

Tep vzniká nárazom krvného prúdu na stenu tepny pri systole. Tep je dôležitým ukazovateľom celkového zdravotného stavu človeka, preto je potrebné jeho zmeny sledovať.

streda, 29 máj 2013 22:00

Krvný tlak

Napísal(a)

Krvný tlak (KT) je hydrostatický tlak, vyvíjaný krvou na steny ciev. Pri meraní krvného tlaku rozlišujeme systolický krvný tlak a diastolický krvný tlak.
Najvyšší je v aorte a veľkých tepnách a je vytváraný sťahom (kontrakciou) komôr srdca. Štandardné hodnoty KT u dospelého človeka v pokoji sú 120 mm Hg počas kontrakcie (systoly) komôr a 80 mm Hg počas úvoľnenia (diastoly) komôr.

štvrtok, 21 jún 2012 10:28

Krvné skupiny

Napísal(a)

V niektorých ohľadoch je krv každého z nás rovnaká, aspoň čo sa týka farby a hustoty. No pri bližšej analýze pod mikroskopom hneď zistíme výrazné rozdiely, ktoré ale voľným okom nie je možné vidieť. Na začiatku 20. storočia rakúsky vedec a nositeľ Nóbelovej ceny Karl Landsteiner po prvý krát klasifikoval krv podľa týchto rozdielov zaznamenaných pri skúmaní pod mikroskopom. Karl Landsteiner pozoroval dve odlišné chemické molekuly prítomné na povrchu červených krviniek.

sobota, 16 jún 2012 18:44

Biele krvinky

Napísal(a)

Biele krvinky sú jednou zo zložiek našej krvi patria medzi krvné bunky. Kedykoľvek do nášho tela vstupy infekcia, alebo baktérie biele krvinky začínajú plniť svoju funkciu, a tou je boj proti šíreniu nákazy, vírusov a baktérií.

piatok, 15 jún 2012 17:15

Zloženie krvi

Napísal(a)

Priemerný dospelý človek má asi päť litrov krvi vo svojom tele. Srdce pracuje ako pumpa. Krv prúdi po celom tele, rozvádza po tele kyslík a živiny a odvádza odpadové látky, ako je oxid uhličitý a ďalšie škodlivé látky, ktoré vznikajú rôznymi biochemickými procesmi.

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email