Vylučovacia sústava (14)

nedeľa, 10 apríl 2016 00:00

Stresová inkontinencia

Napísal(a)

Inkontinencia moču je nechcený únik moču. Stresová inkontinencia nastáne, keď fyzický pohyb, alebo činnosť, ako je kašeľ, kýchanie, beh alebo zdvíhanie ťažkých bremien vyvíja tlak (stres) na močový mechúr. Stresová inkontinencia nesúvisí s psychickým stresom.

štvrtok, 24 marec 2016 08:53

Vezikoureterálny reflux

Napísal(a)

Vezikoureterálny reflux je abnormálny tok moču z močového mechúra späť do močovodu, ktorý spája obličky a močový mechúr. Normálne, moč tečie len dole z obličiek do močového mechúra.

štvrtok, 03 marec 2016 23:00

Pouchitída

Napísal(a)

Pouchitída je zápal sliznice pouchu, ktorý je chirurgicky vytvorený pri liečbe ulceróznej kolitídy a niektorých ďalších chorôb. Mnoho ľudí s vážnou ulceróznou kolitídou končí s odstránenou časťou chorého hrubého čreva a opätovným spojením pomocou postupu, ktorý sa nazýva ileoanálna anastomóza, alebo operácia pre vytvorenie J-vrecka.

piatok, 20 november 2015 12:41

Fokálna segmentová glomeruloskleróza

Napísal(a)

Fokálna segmentová glomeruloskleróza (FSGS) je ochorenie, pri ktorom sa na častiach obličiek vyvíja zjazvené tkanivo. 

štvrtok, 29 október 2015 10:00

Intersticiálna cystitída

Napísal(a)

Intersticiálna cystitída, tiež známa ako syndróm bolestivého mechúra je chronické ochorenie, pri ktorom človek pociťuje tlak močového mechúra, bolesti močového mechúra a niekedy aj panvové bolesti, a to od mierneho nepohodlia až po silné bolesti.

štvrtok, 24 september 2015 09:42

Wilmsov nádor

Napísal(a)

Wilmsov nádor je vzácna rakovina obličiek, ktorá postihuje predovšetkým deti. Tiež známy ako nefroblastom je Wilmsov nádor najčastejšou rakovinou obličiek u detí.  Tento typ nádoru najčastejšie postihuje deti vo veku 3 až 4 rokov a oveľa zriedkavejší je jeho výskyt po dosiahnutí veku 5 rokov.

utorok, 08 september 2015 06:50

Uretrálna striktúra

Napísal(a)

Uretrálna striktúra je zúženie močovej trubice, ku ktorému dochádza po zjazvení trubice, ktorá odvádza moč z tela. Striktúra obmedzuje prietok moču z močového mechúra a môže spôsobiť rad zdravotných problémov v močových cestách, vrátane zápalu alebo infekcie.

utorok, 04 august 2015 06:51

Enkopréza - únik stolice

Napísal(a)

Enkopréza je nahromadenie stolice v hrubom čreve z dôvodu zlého pohybu čriev, z čoho následne po čase plynie pretlak v črevách a mimovoľné vyprázdňovanie – tzv. špinenie bielizne. Keď je hrubé črevo dieťaťa plné impaktovanej stolice, kvapalná stolica môže unikať okolo zakliesnenej stolice von z konečníka, pričom špiní spodnú bielizeň.

pondelok, 14 júl 2014 05:41

Análne trhliny

Napísal(a)

Análna trhlina je malá trhlina v tenkom, vlhkom tkanive (sliznice), ktorá lemuje análny otvor. K análnej trhline môže dôjsť pri vyprázdňovaní tvrdej alebo veľkej stolice pri pohybe čriev. Análne trhliny zvyčajne vyvolávajú bolesť a krvácanie pri vyprázdňovaní. Tiež môžu spôsobiť kŕče v okolitých svalov na konci konečníka (análne zvierače).

streda, 25 jún 2014 16:21

Fylogenéza vylučovacej sústavy

Napísal(a)

Vylučovacia sústava plni v tele funkciu odstraňovania škodlivým, odpadových látok a toxínov von z organizmu.

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email