Endokrinný systém (9)

piatok, 11 marec 2016 08:53

Prolaktinóm

Napísal(a)

Prolaktinóm je stav, v ktorom nerakovinový - benígny tumor (adenóm) v hypofýze v mozgu nadprodukuje hormón prolaktín. Hlavným efektom je znížená hladina niektorých pohlavných hormónov - estrogénu u žien a testosterónu u mužov.

utorok, 08 marec 2016 08:36

Primárny aldosteronizmus

Napísal(a)

Primárny aldosteronizmus je druh hormonálnej poruchy, ktorá vedie k vysokému krvnému tlaku. Nadobličky produkujú celý rad zásadných hormónov. Jedným z nich je aldosterón, ktorý vyvažuje hladinu sodíka a draslíka v krvi.

štvrtok, 03 december 2015 08:51

Hyperparatyroidizmus

Napísal(a)

Hyperparatyroidizmus je prebytok paratyroidného hormónu v krvi v dôsledku nadmernej aktivity jedného alebo viacerých zo štyroch prištítnych teliesok. Tieto žľazy sú o veľkosti zrnka ryže a sú umiestnené v oblasti krku.

štvrtok, 08 október 2015 07:24

Addisonová choroba

Napísal(a)

Addisonová choroba je porucha, ktorá nastane, keď telo produkuje nedostatočné množstvo určitých hormónov produkovaných nadobličkami. Nadobličky v tomto prípade produkujú príliš málo kortizolu a často nedostatočné množstvo aldosterónu.

piatok, 25 september 2015 13:29

XXX syndróm

Napísal(a)

Trojitý X syndróm je poruchou chromozómov, ktorá postihuje asi 1 z 1000 žien. Ženy zvyčajne majú dva X chromozómy, jeden od každého rodiča. V tomto prípade sa však X chromozóm nachádza až trikrát z čoho plynie aj názov tejto poruchy.

streda, 01 máj 2013 08:56

Žľazy s vnútorným vylučovaním

Napísal(a)

Žľazy s vnútorným vylučovaním (vnútornou sekréciou, inkréciou) plnia spolu s nervovou sústavou základné regulačné funkcie v živom organizme. Zabezpečujú vyváženú činnosť a súhru všetkých orgánov a ich koordináciu.

utorok, 12 marec 2013 08:55

Endokrinný systém a jeho význam

Napísal(a)

ENDOKRINNÝ SYSTÉM...

štvrtok, 21 jún 2012 11:03

Hormonálna sústava a jej činnosť

Napísal(a)

Látkové riadenie činnosti organizmu je fylogenetický staršie ako nervové riadenie. Uskutočňuje sa prostredníctvom hormónov, ktoré sú nositeľmi chemickej informácie. Majú len riadiace účinky, nie sú teda zdrojom energie, ani stavebnou súčiastkou živej hmoty. 

štvrtok, 14 jún 2012 17:09

Hormóny

Napísal(a)

Organické látky, ktoré sú v živom organizme vytvárané žľazami s vnútornou sekréciou, čiže v endokrinnom systéme, nadobličkách, semenníkoch, vaječníkoch, štítnej žľaze, pankrease a prištítnych telieskach sa nazývajú hormóny. Z endokrinného systému sa hormóny vylučujú do krvi, miechy a mozgu.

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email