štvrtok, 03 september 2015 06:52

Zákopové ústa

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Ťažká forma zápalu ďasien, ktorá spôsobuje bolesť, krvácanie z ďasien a zvredovatenie sa nazýva aj zákopové ústa. Aj keď je dnes táto forma zápalu zriedkavá v rozvinutých krajinách, je celkom bežná v rozvojových krajinách, v ktorých je výživová hodnota potravín a hygienické návyky na zlej úrovni.

Zákopové ústa, tiež známe ako nekrotizujúci ulcerózny zápal ďasien si vyslúžili svoje pomenovanie pretože sa vyskytovali medzi vojakmi, ktorí uviazli v zákopoch počas prvej svetovej vojny, bez prostriedkov na správnu starostlivosť o svoje zuby. Tento zápal nieje nákazlivý.

Príznaky zákopových úst môžu zahŕňať:

 1. -Silnú bolesť ďasien
 2. -Krvácanie z ďasien, keď sú stlačenie dokonca mierne
 3. -Červené alebo zdurené ďasná
 4. -Bolesť pri jedle alebo prehĺtaní
 5. -Sivý film na ďasnách
 6. -Malé vredy medzi zubami a na ďasnách
 7. -Zápach z úst
 8. -Horúčka a únava (malátnosť)
 9. -Opuchy lymfatických uzlín okolo hlavy, krku alebo čeľuste

Kedy navštíviť zubného lekára?

Príznaky zákopových úst sa môžu rýchlo rozvíjať. Preto je vyhľadanie svojho zubára nevyhnutné okamžite, ak sa objavia akékoľvek príznaky. Často sa príznaky môžu zameniť s inými ochoreniami, ako je forma gingivitídy alebo infekcia ďasien zvaná periodontitída, preto je určenie správnej diagnózy veľmi dôležité z dôvodu nastavenia správnej liečby. 

Všetky formy ochorenia ďasien môžu byť závažné, a najväčšiu tendenciu zhoršovať sa majú bez liečby. Čím skôr pacient vyhľadá lekársku starostlivosť, tým lepšie sú jeho šance na úplne vyliečenie ďasien, a zabránenie strate zubov a deštrukcii kosti alebo iného tkaniva.

Ústa prirodzene obsahuje mikroorganizmy, vrátane húb, vírusov a baktérií. Ak je imunitný systém, ktorý bojuje s infekciami oslabený, jeho schopnosť bojovať so škodlivými baktériami sa znižuje. To môže mať za následok zákopové ústa, kde škodlivé baktérie rastú mimo kontrolu, čo spôsobuje infekcie ďasien. Táto infekcia môže poškodiť alebo zničiť jemné tkanivo ďasien, ktorý obklopuje a chráni zuby.

Veľké vredy, často plné baktérií, zvyšky jedla a rozkladajúce sa tkaniva, sa môžu tvoriť a zachytávať sa na ďasnách, čo vedie k silnej bolesti, zápachu z úst a zlej chuti v ústach. Ako presne tieto baktérie zničia tkanivo ďasien nie je známe, ale je pravdepodobné, že enzýmy a toxíny produkované baktériami hrajú v tomto prípade určitú úlohu.

Niekoľko faktorov môže zvýšiť riziko vzniku zákopových úst tým, že škodlivé baktérie rastú mimo kontrolu, vrátane:

 1. 1. Zlej ústnej hygieny. Ak si človek nečistí zuby správne, alebo pravidelne, môže viesť k nahromadeniu plaku a nečistôt, ktoré napomáhajú množeniu škodlivých baktérii.
 2. 2. Zlá výživa. Nedostatok živín môže oslabiť organizmus v boji proti infekcii. Podvyživené deti v rozvojových krajinách sú obzvlášť ohrozené týmto ochorením.
 3. 3. Fajčenie alebo žuvací tabak. Tie môžu poškodiť krvné cievy ďasien, takže je jednoduchšie pre baktérie množiť sa.
 4. 4. Infekcie krku, zubov alebo úst. Ak už človek má aktívnu infekciu, ako je zápal ďasien, a nieje účinne liečený, infekcia môže postúpiť až do zákopových úst.
 5. 5. Emocionálny stres. Emočný stres môže oslabiť imunitný systém, takže prirodzená obrana telo ťažšie udržiava škodlivé baktérie malom množstve.
 6. 6. Narušený imunitný systém. Ľudia s chorobami, ktoré oslabujú imunitný systém alebo ktorí podstupujú liečbu, ktorá môže potlačiť imunitný systém sú vystavení väčšiemu nebezpečenstvu, pretože ich telá nemusia byť schopné bojovať s infekciou. Tie môžu zahŕňať ľudí s HIV / AIDS, rakovinou alebo mononukleózou.

Zákopové ústa sa môžu objaviť v každom veku, aj keď je to dnes vzácne v rozvinutých krajinách, a to najmä s dostupnosťou antibiotík. V rozvojových krajinách, kde je podvýživa je tento druh zápalu bežný aj vzhľadom na zlú ústnu hygienu.

Komplikácie a problémy, ktoré môže spôsobiť tento zápal v ústach:

 1. -Ťažkosti pri jedle a prehĺtaní v dôsledku bolesti
 2. -Bolesť pri čistení zubov
 3. -Dočasné alebo trvalé deštrukcie ďasien
 4. -Strata zubov v dôsledku vážneho poškodenia kostí
Čítať 1002 krát
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email