streda, 23 september 2015 14:15

Whippleho choroba

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Whippleho choroba je vzácna bakteriálna infekcia, ktorá najčastejšie ovplyvňuje gastrointestinálny systém. Whippleho choroba zasahuje do normálneho trávenia narušením rozdelenia potravín, ako sú tuky a sacharidy, a bráni schopnosť organizmu absorbovať živiny.

Whippleho ochorenie môže tiež nakaziť iné orgány, vrátane mozgu, srdca, kĺbov a očí. Bez správnej liečby, môže byť táto choroba veľmi vážna alebo aj fatálna. Avšak, za pomoci antibiotík môže dôjsť k úplnému vyliečeniu.

Bežné príznaky a symptómy

Gastrointestinálne príznaky bežné pri Whippleho ochorení môžu zahŕňať:

 1. -Hnačku
 2. -Brušné kŕče a bolesti, ktoré sa zhoršujú po jedle
 3. -Chudnutie spojené s malabsorpciou živín

Ďalšie časté príznaky spojené s Whippleho ochorením:

 1. -Zápal kĺbov, najmä členkov, kolien a zápästia
 2. -Únava
 3. -Slabosť
 4. -Anémia

Menej časté príznaky a symptómy

V niektorých prípadoch, príznaky Whippleho choroby môžu zahŕňať:

 1. -Horúčku
 2. -Kašeľ
 3. -Zväčšené lymfatické uzliny
 4. -Stmavnutie kože (hyperpigmentácia), v oblastiach, ktoré sú vystavené slnku a jazvy
 5. -Bolesť na hrudi
 6. -Zväčšená slezina

Neurologické príznaky môžu zahŕňať:

 1. -Obtiažnosť chodenia
 2. -Zrakové postihnutie, vrátane nedostatočnej kontroly očných pohybov
 3. -Záchvaty
 4. -Zmätok
 5. -Strata pamäti

Symptómy majú tendenciu vyvíjať sa pomaly počas mnohých rokov u väčšiny ľudí s týmto ochorením. V niektorých prípadoch, ako sú bolesti kĺbov a chudnutie sa môžu rozvíjať roky pred akýmikoľvek gastrointestinálnymi symptómami, ktoré vedú k tejto diagnóze. 

Kedy navštíviť lekára?

Whippleho choroba je potenciálne život ohrozujúca, napriek tomu je zvyčajne liečiteľná. Ak človek spozoruje nezvyčajné príznaky, ako je nevysvetliteľná strata hmotnosti alebo bolesti kĺbov, mal by kontaktovať svojho lekára. Lekár vykoná viacero rôznych testov na určenie príčin a následnú diagnózu, aby sa mohlo čo najskôr pristúpiť k liečbe.

Ak aj potom, čo je infekcia diagnostikovaná a človek podstupuje liečbu, nedochádza k zlepšeniu, je potrebné vyhľadať lekára. Niekedy antibiotická liečba nie je účinná, pretože baktérie sú rezistentné na konkrétne liečivo, vtedy je potrebné nasadiť iné lieky, alebo inú liečbu. Ochorenie sa môže opakovať, takže je dôležité pozorovať prípadný opätovný výskyt symptómov.

Príčinou Whippleho ochorenia je infekcia baktériou Tropheryma whipplei. Táto baktéria má spočiatku vplyv na slizničnú výstelku tenkého čreva, ktoré tvoria malé lézie v rámci črevnej steny. Baktérie tiež poškodzujú jemné vlasové výbežky (klkov), ktoré lemujú tenké črevo. Postupom času, sa môže infekcia šíriť do ďalších častí tela.

Neexistuje veľa záznamov o tejto baktérii. Hoci sa zdá, že je zriedkavo prítomná v životnom prostredí, vedci naozaj nevedia, odkiaľ pochádza, alebo ako sa prenáša na človeka. Nie u každého, kto prenáša túto baktériu sa vyvinie choroba. Niektorí vedci sa domnievajú, že ľudia s chorobou môžu mať určité genetické vady v ich imunitnom systéme, ktorý z nich robí viac náchylných k tomu aby sa u nich rozvinula choroba, keď sú vystavení tejto baktérii.

Whippleho choroba je veľmi nezvyčajná.

Vzhľadom k tomu, že len veľmi málo poznatkov o tejto baktérii, ktorá spôsobuje Whippleho chorobu, rizikové faktory pre toto ochorenie neboli jasne identifikované. Podľa dostupných správ sa zdá, že ochorenie častejšie postihuje:

 1. -Mužov
 2. -Ľudí vo veku 40 - 60 rokov

Výstelka tenkého čreva má jemné, vlasové výbežky (klky), ktoré pomáhajú telu absorbovať živiny. Choroba poškodzuje Whippleho klky a zhoršuje vstrebávanie živín. Nutričné​nedostatky sú bežné u ľudí s touto chorôb, čo môže viesť k únave, slabosti, chudnutiu a bolesti kĺbov.

Whippleho choroba je progresívne a potenciálne smrteľné ochorenie. Aj keď je infekcia zriedkavá, v prípade neskorého určenia diagnózy a neliečenia, sú stále hlásené úmrtia spojené s touto chorobou. Smrť je často spôsobená šírením infekcie do centrálneho nervového systému, čo môže spôsobiť nezvratné poškodenie a následnú smrť.

Čítať 1140 krát
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email