streda, 30 september 2015 06:52

Sweetov syndróm

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Sweetov syndróm, tiež známy ako akútna horúčkovitá neutrofilná dermatóza je vzácny stav kože poznamenaný horúčkou a bolesťou kožných lézií, ktoré sa objavujú hlavne na ramenách, krku, tvári a na chrbte.

Presná príčina Sweetovho syndrómu nie je vždy známa. U niektorých ľudí je tento stav vyvolaný infekciou, chorobou alebo niektorými liekmi. Sweetov syndróm sa môže prejaviť aj pri niektorých typoch rakoviny.

Najbežnejšia liečba Sweetovho syndrómu je za pomoci kortikosteroidných liekov. Príznaky často miznú len pár dní po začiatku liečby, ale recidíva je v tomto prípade celkom bežná.

Sweetov syndróm je poznamenaný náhlym prepuknutím malých červených vyrážok na ramenách, krku, tvári, často po horúčke alebo infekcii horných dýchacích ciest. Vyrážky sa rýchlo zväčšujú a šíria sa do bolestivých klastrov až do veľkosti pár centimetrov v priemere.

Kedy navštíviť lekára?

Ak dôjde k rozvoju bolestivých, červených vyrážok, ktoré rýchlo rastú čo do veľkosti, je potrebné navštíviť lekára kvôli začatiu vhodnej liečby. 

Vo väčšine prípadov, príčina Sweetovho syndrómu nie je známa. Sweetov syndróm je niekedy spojený s rakovinou, najčastejšie s leukémiou. Niektoré prípady môžu mať súvislosť s pevným nádorom, ako je rakovina prsníka alebo rakovina hrubého čreva. Sweetov syndróm sa môže tiež objaviť ako reakcia na lieky, najčastejšie na tie, ktoré zosilňujú produkciu bielych krviniek.

Faktory, ktoré zvyšujú riziko Sweetovho syndrómu:

  1. 1. Tehotenstvo. U niektorých žien dochádza k rozvoju Sweetovho syndrómu počas tehotenstva. V týchto prípadoch zvyčajne vymizne tento stav bez liečby.
  2. 2. Pohlavie. Ženy majú väčšiu pravdepodobnosť Sweetovho syndrómu ako muži.
  3. 3. Vek. Hoci sa u starších dospelích, a dokonca aj u deti môže rozvinúť Sweetov syndróm, tento syndróm postihuje najmä ženy vo veku medzi 30 až 50 rokov.
  4. 4. Rakovina. Sweetov syndróm je niekedy spojený s rakovinou, najčastejšie s leukémiou. Vylúčená nieje ani súvislosť s pevným nádorom, ako je rakovina prsníka alebo rakovina hrubého čreva.
  5. 5. Ostatné zdravotné problémy. Sweetov syndróm často nasleduje po infekcii horných dýchacích ciest. Sweetov syndróm môže byť tiež spojený so zápalovým ochorením čriev.

Existuje riziko nákazy kožných lézií, preto je dôležité dodržiavať odporúčania lekára pre starostlivosť o postihnutú kožu.
V prípadoch, keď je Sweetov syndróm spojený s rakovinou, lézie môžu byť prvým príznakom rakoviny.

Čítať 1501 krát
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email