štvrtok, 01 október 2015 07:09

Akútna lymfocytárna leukémia

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Akútna lymfocytárna leukémia je druh rakoviny krvi a kostnej drene - hubovité tkanivo vnútri kosti, kde sa tvoria krvinky.

Slovo "akútna" akútna lymfocytárna leukémia vychádza zo skutočnosti, že choroba postupuje rýchlo a vytvára viac nezrelých krviniek, ako zrelých. Slovo "lymfocytárna" akútna lymfocytárna leukémia sa vzťahuje k druhu bielych krviniek lymfocyty, ktoré táto choroba ovplyvňuje. Akútna lymfocytárna leukémia je tiež známa ako akútna lymfoblastická leukémia.

Akútna lymfocytárna leukémie je najbežnejším typom rakoviny u detí, a samotná liečba je dosť nádejná pre úplne vyliečenie. Tento typ leukémie sa môže rozvinúť aj u dospelých, aj keď šanca na jej rozvoj je značne znížená.

Príznaky akútnej lymfocytárnej leukémie, môžu zahŕňať:

 1. -Krvácanie z ďasien
 2. -Bolesť kostí
 3. -Horúčka
 4. -Časté infekcie
 5. -Časté alebo ťažké krvácanie z nosa
 6. -Hrudky spôsobené opuchnutými lymfatickými uzlinami, okolo krku, podpazuší, brucha alebo v slabinách
 7. -Bledá koža
 8. -Dýchavičnosť
 9. -Slabosť, únava alebo všeobecný pokles energie

Kedy navštíviť lekára?

V prípade, že si človek všimne na svojom dieťati, alebo na sebe pretrvávajúce znepokojujúce známky a príznaky opísané vyššie, je potrebné vyhľadať lekára, aby sa mohla čo najskôr nastaviť potrebná liečba. Včasná liečba je základom pre úplne vyliečenie choroby.

Mnohé príznaky akútnej lymfocytárnej leukémie pripomínajú chrípkou. Avšak, príznaky chrípky sa na rozdiel od tohto ochorenia postupne zlepšujú. Ak sa symptómy nezlepšujú, ako sa očakáva, je dôležité kontaktovať lekára. 

Akútna lymfocytárna leukémia nastane, keď sa v bunkách kostnej drene prejavia poruchy v DNA. Tieto poruchy dávajú bunkám signál aby pokračovali v raste a delení, a to vtedy, keď sa už zdravé bunky normálne prestávajú množiť a nakoniec zomierajú. Keď k tomu dôjde, produkcia krvných buniek sa stáva abnormálnou. Kostná dreň produkuje nezrelé bunky, ktoré sa vyvíjajú v leukemické typy bielych krviniek - lymfoblasty. Tieto abnormálne bunky nie sú schopné správne fungovať, a môžu vytesniť zdravé bunky.

Nie je jasné, čo spôsobuje DNA mutácie, ktoré môžu viesť k akútnej lymfocytárnej leukémii. Ale lekári zistili, že väčšina prípadov akútnej lymfocytárnej leukémie sa nededí, čiže nieje genetická.

Faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko akútnej lymfocytárnej leukémie zahŕňajú:

 1. 1. Predchádzajúca liečba rakoviny. Deti a dospelí, ktorí sa už podrobili určitému typu chemoterapie a rádioterapie z dôvodu iného druhu rakoviny, môžu mať zvýšené riziko rozvoja akútnej lymfocytárnej leukémie.
 2. 2. Vystavenie žiareniu. Ľudia vystavení veľmi vysokej úrovne radiácie, ako napríklad Tí, ktorí prežili haváriu jadrovej elektrárne, majú zvýšené riziko rozvoja akútnej lymfocytárnej leukémie.
 3. 3. Genetické poruchy. Určité genetické poruchy, ako je Downov syndróm, sú spojené so zvýšeným rizikom akútnej lymfatickej leukémie.
 4. 4. Rodinná anamnéza. Ľudia, ktorí majú súrodencov, vrátane dvojčat, s akútnou lymfatickou leukémiou majú zvýšené riziko ochorenia tiež.
Čítať 1114 krát
Viac z tejto kategórie: « Sweetov syndróm Azbestóza »
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email