sobota, 03 október 2015 07:52

Azbestóza

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Azbestóza je chronické ochorenie pľúc spôsobené vdychovaním azbestových vlákien. Dlhodobé vystavenie týchto vlákien môže spôsobiť zjazvenie tkaniva pľúc a dýchavičnosť. Príznaky azbestózy sa môžu pohybovať od miernej až po ťažké, a zvyčajne sa prejavia až niekoľko rokov po expozícii azbestu.

Azbest je prírodný minerálny produkt, ktorý je odolný voči teplu a korózii. Vďaka týmto vlastnostiam bol v minulosti často používaný v produktoch, ako sú izolácia, cement a niektoré dlažby. Väčšina ľudí s azbestózou ju získali pri práci s týmito produktami a manipuláciou s nimi. Neskôr sa používanie azbestu zo zdravotných dôvodov zakázalo, no v starších budovách je stále možné sa s azbestom stretnúť.

Účinky dlhodobej expozície azbestu sa obvykle neprejavia po dobu 10 až 40 rokov po začatí expozície. Príznaky a symptómy azbestózy môžu zahŕňať:

 1. -Dýchavičnosť
 2. -Trvalý, suchý kašeľ
 3. -Strata chuti do jedla a následná strata hmotnosti
 4. -Prstov na rukách a nohách sa stávajú širšie a oblejšie, ako je obvyklé
 5. -Pocit tlaku a bolesť na hrudi

Kedy navštíviť lekára?

Ak bol človek vystavený azbestu a zažíva zvyšujúcu sa dýchavičnosť, mal by sa poradiť so svojím lekárom o možných komplikáciách. 

Ak je človek vystavený vysokým úrovniam azbestového prachu po dlhú dobu, niektoré z vlákien v ovzduší sa môžu dostať až do pľúc a alveol, kde krv odovzdáva oxid uhličitý a vymieňa ho za kyslík. Azbestové vlákna dráždia a zjazvujú pľúcne tkanivo, čo spôsobuje zníženú pružnosť pľúc. To sťažuje dýchanie.

Ako azbestóza postupuje, stále viac a viac zjazvuje pľúcne tkanivo. Nakoniec je pľúcne tkanivo tak tuhé, že človek nemôže normálne dýchať. Fajčenie cigariet zvyšuje retenciu azbestových vlákien v pľúcach, a často má za následok rýchlejšiu progresiu ochorenia.

Ľudia, ktorí v minulosti pracovali v ťažobnom priemysle, frézovaní, výrobe, montáži, alebo pri odstraňovaní azbestových výrobkov sú v nebezpečenstve azbestózy. Príklady zahŕňajú:

 1. -Azbestoví baníci
 2. -Mechanici lietadiel a aut
 3. -Stavební robotníci
 4. -Pracovníci odstraňujúci azbestové izolácie okolo parného potrubia v staršej zástavbe
 5. -Elektrikári
 6. -Robotníci z lodeníc
 7. -Prevádzkovatelia kotlov
 8. -Železniční robotníci

Všeobecne možno povedať, že je bezpečné pracovať s týmto materiálom, pokiaľ nedochádza k tvorbe drobných vlákien. Vtedy nedochádza k ich vdýchnutiu a následnému poškodeniu zdravia.

Ak má človek azbestózu, existuje tu zvýšené riziko vzniku rakoviny pľúc, a to najmä v prípade fajčiarov.

Čítať 1139 krát
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email