sobota, 26 marec 2016 08:15

Sakroilitída

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)

Sakroilitida je zápal jedného, alebo oboch krížovodriekových kĺbov, ktoré sa nachádzajú v dolnej časti chrbtice a pripájajú sa k panvi. Sakroilitida môže spôsobiť bolesť v oblasti zadku, alebo spodnej časti chrbta, pričom sa môže rozšíriť do nôh. Dlhé státie, alebo chôdza po schodoch môže zhoršiť bolesť.

Sakroilitidu môže byť ťažké diagnostikovať, pretože je viacero príčin, ktoré môžu spôsobovať bolesť v dolnej časti chrbta. Táto choroba je zaraďovaná do skupiny chorôb, ktoré spôsobuje zápalová artritída chrbtice.

Príznaky

Bolesť spojená so sakroilitidou sa najčastejšie vyskytuje v oblasti zadku a dolnej časti chrbta. Môže tiež ovplyvniť nohy a triesla. Bolesť sakroilitidy môže zhoršiť:

  • Dlhšie státie
  • Nosenie väčšej váhy
  • Chôdza po schodoch
  • Beh
  • Veľké kroky

Príčiny sakroilitídy

1. Traumatické poranenia. Dopravné nehody, alebo pády, môžu poškodiť krížovodriekové kĺby.

2. Artritída (osteoartróza) sa môže prejaviť v krížovodriekových kĺboch rovnako, ako Bechterevova choroba - druh zápalovej artritídy, ktorá postihuje chrbticu.

3. Tehotenstvo. Sakroiliakálne spoje sa musia uvoľniť pri pôrode. Väčšia váha a porucha chôdze počas tehotenstva, môžu spôsobiť ďalšie namáhanie týchto spojov, čo môže viesť k ich nadmernému opotrebeniu.

4. Infekcie. V zriedkavých prípadoch môže sakroilitídu spôsobiť infekcie v kĺbe.

Komplikácie

Rovnako ako u iných stavov, ktoré spôsobujú chronické bolesti, môže sakroiliitida viesť k depresii a nespavosti.

Určenie diagnózy

Fyzická skúška

Počas fyzickej skúšky sa lekár pokúsi prísť na príčinu bolesti zatlačením na miestach na bokoch a zadku.

Zobrazovacie testy

Röntgen panvi môže odhaliť príznaky poškodenia sakroiliakálneho kĺbu. Ak je podozrenie na ankylozujúcu spondylitídu, lekár môže odporučiť vyšetrenie magnetickou rezonanciou - test, ktorý používa rádiové vlny a silné magnetické pole, čím sa získajú veľmi detailné prierezové zábery oboch kostí a mäkkých tkanív.

Anesteziologické injekcie Vzhľadom k tomu, že bolesť dolnej časti chrbta môže mať mnoho príčin, lekár môže pomocou znecitlivujúcej injekcie (anestéziológie) určiť diagnózou. Napríklad, ak sa látka vpraví injekciou do sakroiliakálneho kĺbu a bolesť ustúpi, je pravdepodobné, že problém je v sakroiliakálnom kĺbe. Avšak, znecitlivujúca látka môže unikať do okolitých štruktúr, a to môže viesť k zníženiu spoľahlivosti tohto testu.

Liečba sakroilitídy

Liečba závisí od príznakov, rovnako ako aj od príčin choroby.

Lieky

V závislosti na príčine bolesti, lekár môže odporučiť:

  • Lieky proti bolesti. Myorelaxanciá. Tieto lieky môžu pomôcť znížiť svalové kŕče, často spojené s sakroiliitidou.
  • Inhibítory - často pomáhajú zmierniť sakroiliitidu, ktorá je spojená s ankylozujúcou spondylitídou.

Terapia

Lekár, alebo fyzioterapeut môžu pomôcť pacienta naučiť rozsah pohybov a naťahovacích cvikov pre udržanie pohyblivosti kĺbov a posilňovacie cvičenia svalov pre udržanie stability.

Chirurgické a ďalšie postupy

Ak za pomoci iných metód nedôjde k úľave od bolesti, môže lekár navrhnúť iné riešenia:

Injekcie. Kortikosteroidy môžu byť injikované do spoja pre zníženie zápalu a bolesti. Pacient môže dostať len niekoľko injekcii do roka, pretože steroidy môžu oslabiť kosti a šľachy kĺbu.

Rádiofrekvenčná denervácia. Rádiofrekvenčná energia môže poškodiť, alebo zničiť nervové tkanivo, ktoré je príčinou bolesti.

Elektrická stimulácia. Implantácia elektrického stimulátora do krížovej kosti môže prispieť k zníženiu bolesti spôsobených sakroilitidou.

Chirurgický zákrok. Hoci sa chirurgia len zriedka používa na liečbu sakroiliitidy, niekedy, môže byť pre potlačenie bolesti nevyhnutná.

Čítať 6927 krát Naposledy zmenené sobota, 26 marec 2016 08:29
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email