pondelok, 11 apríl 2016 00:00

Cestovná hnačka

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)

Cestovná hnačka je ochorenie zažívacieho traktu, ktoré bežne spôsobuje riedku stolicu a kŕče v bruchu. Je spôsobené kontaminovanými potravinami, alebo pitím kontaminovanej vody. Našťastie cestovná hnačka zvyčajne nie je vážna, je len nepríjemná.

Pri návšteve krajiny, kde je klíma, sociálne podmienky, alebo hygienické normy a postupy odlišné od domovskej krajiny, nastáva zvýšené riziko vzniku cestovnej hnačky.

Je dôležité dávať si pozor na to, čo jesť a piť na cestách, to môže znížiť riziko vzniku cestovnej hnačky. Je dobrý nápad mať lekárom schválené lieky vždy poruke na cestách do vysoko rizikových oblastí pre prípad, že hnačka pretrváva.

Cestovná hnačka zvyčajne náhle začne už počas cesty, alebo krátko po návrate domov. Väčšina prípadov sa zlepšiť v priebehu jedného až dvoch dní bez liečby a úplne sa dolieči počas jedného týždňa. Avšak, človek môže mať viac epizód cestovnej hnačky počas jednej cesty.

Medzi najčastejšie príznaky a prejavy cestovnej hnačky patrí:

 • Náhly nástup priechodu troch, alebo viacerých riedkych stolíc denne
 • Naliehavá potreba vyprázdniť sa
 • Kŕče v bruchu
 • Nevoľnosť
 • Zvracanie
 • Horúčka

Niekedy ľudia zažívajú stredne ťažkú až ťažkú dehydratáciu, pretrvávajúce zvracanie, vysoké horúčky, krvavú stolicu, alebo silné bolesti v bruchu, alebo konečníku.

Kedy navštíviť lekára?

Cestovná hnačka zvyčajne odznie sama v priebehu niekoľkých dní, avšak príznaky môžu trvať aj dlhšie a byť závažnejšie, a to v prípade, že tento stav je spôsobený inými než bežnými baktériami. V takýchto prípadoch môže byť nutné užívať lieky na predpis, čiže je nevyhnutná návšteva lekára.

Ak má človek ťažkú dehydratáciu, úporné vracanie, krvavú stolicu, alebo vysokú horúčku, poprípade príznaky trvajú dlhšie ako niekoľko dní, je taktiež potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Miestne veľvyslanectvo alebo konzulát môže byť nápomocný pri vyhľadaní lekára, alebo prekladateľa.

Obzvlášť opatrný je potrebné byť najmä u detí, pretože cestovná hnačka môže spôsobiť vážnu dehydratáciu v krátkom čase. Ak dieťa vykazuje niektoré z nasledujúcich príznakov, je nevyhnutné vyhľadať lekára:

 • Neustupujúce vracanie
 • Krvavá stolica, alebo ťažká hnačka
 • Horúčka 39 C, alebo viac
 • Sucho v ústach, alebo plač bez sĺz
 • Neobvyklá ospalosť, alebo necitlivosť
 • Znížený objem moču, vrátane menej mokrých plienok u dojčiat

Je možné, že cestovná hnačka je spôsobená stresom z cestovania, alebo zmenou jedálnička, ale takmer vždy sú príčinou infekcie.

Obvykle sa hnačka vyvinie po požití jedla alebo vody, ktorá je kontaminovaná organizmami z výkalov. Tieto organizmy sú infekčné baktérie, vírusy a parazity, ktoré vstupujú do traviacého traktu a premôžu obranné mechanizmy ľudského tela, čo má za následok príznaky tejto hnačky.

Medzi najčastejšie príčiny cestovnej hnačky patrí enterotoxigenická Escherichia coli baktéria. Táto baktéria sa pripúta k črevnej sliznici a uvoľňuje toxín, ktorý spôsobuje hnačku a brušné kŕče.

Každý rok milióny medzinárodných cestujúcich zažijú cestovnú hnačku. Vysoko rizikové destinácie zahŕňajú mnoho oblastí, ako Stredná a Južná Amerika, Mexiko, Afrika, Stredný východ a väčšina Ázie.

Cestovanie do východnej Európy a niekoľkých karibských ostrovoch tiež predstavuje určité riziko. Avšak, riziko cestovnej hnačky je všeobecne nízke v severnej a západnej Európe, Japonsku, Kanade, Austrálii, na Novom Zélande a v Spojených štátoch.

Riziká získania cestovnej hnačky sú väčšinou spojené s cieľovou destináciou. Ale určité skupiny ľudí majú väčšie riziko vzniku tohto stavu. Medzi ne patria:

 • Mladí dospelí. Podmienka je o niečo častejšia u mladých dospelých turistov. Hoci dôvody, prečo nie sú jasné, je možné, že mladí ľudia postrádajú získanú imunitu, môžu byť odvážnejší pri cestách do rizikovejších krajín, či výbere stravy, alebo môžu byť menej ostražití pri predchádzaní kontaminovaných potravín.
 • Ľudia s oslabeným imunitným systémom. Oslabený imunitný systém zvyšuje náchylnosť na infekcie.
 • Ľudia s diabetom, alebo zápalovým ochorením čriev.
 • Ľudia, ktorí užívali kyselinové blokátory, alebo antacidá. Kyselina v žalúdku má tendenciu ničiť organizmy, takže zníženie hladiny žalúdočnej kyseliny môže nechať väčší priestor pre bakteriálne prežitie.
 • Ľudia, ktorí cestujú v určitých obdobiach. Riziko cestovnej hnačky sa líši podľa sezóny v niektorých častiach sveta. Napríklad riziko je najvyššie v južnej Ázii počas horúcich mesiacov tesne pred obdobím monzúnov.

Vzhľadom k tomu, že počas hnačkovania dochádza k strate životne dôležitých tekutín, soli a minerálov, môže dôjsť k dehydratácii. Dehydratácia je obzvlášť nebezpečná pre deti, starších dospelých a osôb s oslabeným imunitným systémom.

Extrémna strata tekutín spôsobená hnačkou môže spôsobiť vážne komplikácie, vrátane poškodenia orgánov, šoku alebo kómy. K príznakom dehydratácie patrí sucho v ústach, intenzívny smäd, malé alebo žiadne močenie a extrémna slabosť.

Liečba cestovnej hnačky

Vzhľadom k tomu, že cestovná hnačka má tendenciu ustúpiť sama, vo väčšine prípadov nie je potrebný akýkoľvek zásah. Je dôležité pokúsiť sa zostať hydratovaný bezpečnými tekutinami, napríklad balenou vodou, alebo konzervovanou šťavou. Ak sa hnačka nezlepšuje, môže si človek pomôcť niektorými bežne dostupnými liekmi na zmiernenie symptómov, ako napríklad:

Fľaškový orálny rehydratačný nápoj. Práškové orálne rehydratačné soli. Tieto soli je potrebné zmiešať podľa návodu s balenou, alebo prevarenou vodou podľa návodu na obale. Takéto výrobky si chorý môže pripraviť aj sám, ak nemá k dispozícii lekáreň, riešenie v prípade núdze zmiešaním:

 • 1/2 lyžičky soli
 • 1/2 lyžičky jedlej sódy
 • 4 lyžice cukru
 • 1 liter bezpečnej pitnej vody
Čítať 1563 krát Naposledy zmenené pondelok, 11 apríl 2016 07:55
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email