streda, 13 apríl 2016 00:00

Waldenstromová makroglobulinémia

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Waldenstromová makroglobulinémia je zriedkavý typ rakoviny, ktorá začína v bielych krviniek.

Waldenströmová makroglobulinémia nastáva, keď kostná dreň produkuje príliš veľa abnormálnych bielych krviniek, ktoré vytláčajú zdravé krvné bunky.

Abnormálne biele krvinky – B lymfocyty, alebo tiež B bunky produkujú proteín, ktorý sa hromadí v krvi, zhoršuje celkový krvný obeh a spôsobuje vážne zdravotné komplikácie. Tieto biele krvinky pomáhajú imunitnému systému bojovať v tele so škodlivinami a cudzorodými látkami tým, že vytvárajú imunoglobulín. Zmutované biele krvinky produkujú imunoglobulín vo zvýšenej miere, ktorý však neplní svoju normálnu protilatkovú funkciu. Imunoglobulín IgM je bielkovina (proteín). IgM vytváraný nádorovými bunkami sa nazýva paraproteín, monoklonálny proteín alebo M-proteín. Ak dochádza k jeho zvýšenej forme, táto jeho forma sa nazýva makroglobulín. 

Waldenströmová makroglobulinémia je považovaná za typ Non-Hodgkinovho lymfómu. Niekedy je nazývaná, ako lymfoplazmacytický lymfóm.

V súčastnosti je známe, že až u 90 percent pacientov s týmto ochorením je príčinou genetická mutácia. Mutácia génu, ktorý spôsobuje Waldenströmovú makroglobulinémiu je zodpovedná za vysielanie neustálych podnetov na tvorbu krvných buniek. Táto genetická mutácia sa vyskytuje aj pri iných maligných lymfómoch, no spolu s typickým nálezom v kostnej dreni a zistením M–proteínu je praktickým potvrdením diagnózy Waldenströmovej makroglobulinémie.

Príznaky Waldenströmovej makroglobulinémie

  • Nechutenstvo
  • Zvýšená horúčka
  • Zväčšené lymfatycké uzliny
  • Poškodenie nervov – periférna neuropatia
  • Únava a celková slabosť
  • Krvácanie z ďasien, nosa, alebo vnútro orgánové krvácanie
  • Zvýšená náchylnosť na infekcie

Rizikové faktory

Choroba sa len zriedka vyskytuje vo veku nižšom ako 40 rokov, najčastejšie sa prejavuje u ľudí nad 65 rokov. Častejšia je u žien ako u mužov, a taktiež sú na ňu náchylní ľudia bielej rasy, ako černosi.

Liečba Waldenströmovej makroglobulinémie

Pacienti v celkovo dobrom stave podstupujú tzv. imunochemoterapiu.

Čítať 1516 krát Naposledy zmenené pondelok, 30 máj 2016 09:49
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email