utorok, 19 apríl 2016 00:00

Žltá zimnica

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)

Žltá zimnica je vírusová infekcia, ktorú šíri určitý druh komára. Infekcia sa najčastejšie vyskytuje v oblastiach Afriky a Južnej Ameriky a postihuje predovšetkým obyvateľov a cestovateľov do týchto oblastí.

V miernych prípadoch, žltá zimnica spôsobuje horúčku, bolesti hlavy, nevoľnosť a vracanie. Avšak žltá zimnica sa môže prejaviť v závažnejšej forme, ktorá spôsobuje komplikácie srdca, pečene a obličiek spolu s krvácaním. Až u 50 percent ľudí dochádza k ťažkej forme žltej zimnice.

Neexistuje žiadna špecifická liečba žltej zimnice. Ale vakcína proti tejto infekcii pred cestou do oblasti s jej výskytom, môže človeka ochrániť.

Počas prvých troch až šiestich dní potom, čo sa človek infikoval žltou zimnicou - inkubačná doba – sa neprejavujú žiadne príznaky. Potom, čo infekcia vstupuje do akútnej fázy - toxická fáza, môže byť život ohrozujúca.

Akútna fáza

Akonáhle infekcia vstupuje do akútnej fázy, môžu sa vyskytnúť príznaky ako:

 • horúčka
 • bolesť hlavy
 • bolesť svalov, najmä v chrbte a kolenách
 • citlivosť na svetlo nevoľnosť, vracanie alebo oboje
 • strata chuti do jedla
 • závrat
 • červené oči, tvár alebo jazyk

Tieto príznaky sa zmiernia a úplne ustúpia v priebehu niekoľkých dní.

Toxická fáza

Hoci príznaky môžu zmiznúť za deň, alebo dva po akútnej fáze, niektorí ľudia s akútnou žltačkou vstupujú do toxickej fázy. Počas toxickej fázy, sa prejavujú akútne príznaky, ku ktorým sa pridružujú viac závažné a život ohrozujúce príznaky. Tie môžu zahŕňať:

 • Zožltnutie kože a očných bielok (žltačka)
 • Bolesť brucha a vracanie, niekedy aj krvi
 • Pokles močenia
 • Krvácanie z nosa, úst a očí
 • Spomalenie srdcovej činnosti (bradykardia)
 • Zlyhanie pečene a obličiek
 • Mozgová dysfunkcia, vrátane delíria, záchvatov a kómy
 • Toxická fáza žltačky môže byť fatálna.

Kedy navštíviť lekára?

Pred cestou

 • Štyri a viac týždňov pred cestou do oblasti s výskytom žltej je dobré poradiť sa so svojim lekárom o potrebe očkovania.
 • Menej ako štyri týždne pred cestou je dôležité vyhľadať svojho lekára. V ideálnom prípade je potrebné absolvovať očkované aspoň tri až štyri týždne pred cestou do oblasti, kde sa žltá zimnica vyskytuje a dať tak čas vakcíne pôsobiť. Lekár pomôže určiť, či človek bude potrebovať očkovanie, a môže vydať všeobecné usmernenie k ochrane jeho zdravia počas pobytu v zahraničí.

Po cestovaní

 • Je nevyhnutné okamžite vyhľadať lekára po tom, čo človek navštívil krajinu s výskytom žltej zimnice a dochádza u neho k jej príznakom.

Žltá zimnica je spôsobená vírusom, ktorý sa šíri prostredníctvom komára Aedes aegypti. Týmto komárom sa dobre darí v blízkosti ľudských obydlí, kde sa množia aj v najčistejšej vode. K väčšine prípadov žltačky dochádza v subsaharskej Afrike a tropickej Južnej Amerike.

Ľudia a opice sú najčastejšie infikované vírusom žltej zimnice. Komáre prenášať vírus tam a späť medzi opicami, ľuďmi, alebo obomi.

Keď komár uštipne človeka, alebo opicu infikovanú zimnicou, vírus vstupuje do krvného obehu komára a usadzuje sa v slinných žľazách. Ak infikovaný komár uštipne inú opicu alebo človeka, vírus potom vstupuje do krvného riečišťa hostiteľa, kde môže spôsobiť chorobu.

Ľudia môžu byť vystavení riziku nákazy, ak cestujú do oblasti, kde komáre prenášajú vírus žltej zimnice. Dokonca aj keď nie sú aktuálne správy o nakazených ľuďoch v týchto oblastiach, neznamená to, že neexistuje riziko. Je možné, že miestni obyvatelia boli zaočkovaní a sú chránení pred ochorením, alebo že jednoducho neboli zistené prípady žltačky, či neboli oficiálne oznámené.

Ktokoľvek bol nakazený vírusom žltej zimnice, hlavne starší ľudia sú vystavení väčšiemu riziku získania iného vážneho ochorenia. Ku komplikáciám počas toxickej fázy infekcie žltej zimnice patrí zlyhanie obličiek a zlyhanie pečene, žltačka, delírium a kóma. Ľudia, ktorí prežijú infekciu sa postupne uzdravia počas niekoľkých týždňov až mesiacov, zvyčajne bez významného poškodenia orgánov. Iné komplikácie zahŕňajú sekundárne bakteriálne infekcie, ako je zápal pľúc alebo krvné infekcie.

Diagnostikovať žltú zimnicu na základe príznakov a prejavov môže byť pomerne ťažké, pretože na začiatku jej priebehu, môže byť infekciu ľahké zameniť s maláriou, týfusom, horúčkou dengue a inými vírusovými hemoragickými horúčkami.

Žiadne protivírusové lieky neboli účinné pri liečbe žltej zimnice. V dôsledku toho, liečba spočíva predovšetkým v podpornej liečbe v nemocnici. To zahŕňa poskytnutie tekutín a kyslíka pri zachovaní dostatočného krvného tlaku podávaním náhrad krvných strát, ku ktorým dochádza krvácaním a dialýzou v dôsledku zlyhania obličiek a liečbe iných infekcií, ktoré sa vyvíjajú. Niektorí ľudia dostávajú transfúziu plazmy pre nahradenie krvných bielkovín, ktoré zlepšujú zrážanlivosť.

Ak má človek žltú zimnicu, lekár odporučí zostať vnútri, preč od komárov, aby sa zabránilo prenosu choroby na ostatných. Potom, čo mal človek žltú zimnicu, bude voči nej imúnny po zvyšok svojho života.

Čítať 2524 krát Naposledy zmenené pondelok, 30 máj 2016 09:45
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email