štvrtok, 21 apríl 2016 00:00

Očné zášklby - blefarospazmus

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

Očné zášklby sú vlastne drobné, nedobrovoľné kŕče svalov v okolí očných viečok. Odborným názvom tohto zdravotného stavu je blefarospazmus. Spazmus (kŕč) zvyčajne postihuje obe oči a trvá niekoľko sekúnd až minúť, avšak chorého môže trápiť aj dlhšie. Najčastejšie ním trpia ľudia vo veku medzi 50 a 70 rokmi.

Príčiny blefarospazmu

Najčastejšou príčinou rozvoja blefarospazmu je podráždenie niektorej z vetiev trojklanného nervu (nervus trigeminus). Tento nerv sa skladá z troch vrstiev, a to:

 • Oftalmický nerv (nervus ophtalmicus): vychádza nad očnicou
 • Maxilárny nerv (nervus maxillaris): ide po hornej čeľusti
 • Mandibulárny nerv (nervus mandibularis): ide po dolnej čeľusti

Blefarospazmus môže byť tiež spôsobený podráždením tvárového nervu (nervus facialis), tento stav je však pomerne vzácny. Toto ochorenie často vzniká v dôsledku infekcie oka, reakcie oka na cudzie teleso, alebo tiež v dôsledku niektorého z neurologických ochorení. 

Príznaky blefarospazmu

Prvým príznakom ochorenia je určitý diskomfort v oblasti očí. Takto postihnutý človek pociťuje podráždenie, často spojené so silným slzením oka. Po tomto nasledujú opakujúce sa kŕče viečok, ktoré môžu trvať až niekoľko minút. Tieto záchvaty kŕčov môžu byť spôsobené napríklad kýchnutím, kašľom, smiechom, zývanim, alebo grimasou.  Takto postihnutý človek často veľmi intenzívne až nekoordinovane žmurká a taktiež môže pociťovať plachosť na svetlo a to do takej miery, že nemôže dočasne otvoriť viečka a je tak prechodne slepý. Na okrajoch viečok sa môžu pri intenzívnych kŕčoch objaviť drobné odreniny a poranenia.

Diagnostika blefarospazmu

V prípade ťažkosti, ktoré toto ochorenie spôsobuje, už pri najmenších ťažkostiach by človek vyhľadať svojho lekára. Lekár určí diagnózu blefarospazmus na základe podrobnej anamnézy a vyšetrení chorého.

Liečba blefarospazmu

Liečba blefarospazmu je zameraná na riešenie príčin, ktorá tento stav spôsobila. Na jeho liečbu sa pomerne často používajú injekcie botulotoxínu, ktoré sa vpravujú do svalov okolo oka, jedná sa však len o krátkodobé riešenie. Pomôcť môže aj aplikácia morfia, alebo atropínu pod kožu v okolí oka. V prípade, že tieto liečebne postupy nezaberajú, lekár odporučí podstúpenie neurochirurgického zákroku. Počas tohto zákroku sa denervuje postihnutý nerv.

Komplikácie blefarospazmu

Blefarospazmus môže veľmi citeľne obmedziť kvalitu života. Takto chorý človek môže byť v období prejavov prvých príznakov, ako je dočasná slepota veľmi vystrašený. Veľké množstvo takto chorých ľudí odkladá návštevu lekára, čo prehlbuje komplikácie, a často aj sťažuje liečbu.

Rizikové faktory blefarospazmu

 • Parkinsonová choroba
 • Stres
 • Tourettov syndróm
 • Ružové oko – zápal spojiviek
 • Syndróm suchého oka
 • Poruchy lícneho nervu
 • Prepracovanosť
 • Únava
 • Psychické poruchy
 • Vedľajšie účinky liekov
Čítať 2540 krát Naposledy zmenené pondelok, 30 máj 2016 09:45

Súvisiace položky (podľa značky)

Viac z tejto kategórie: « Žltá zimnica Zika vírus »
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email