sobota, 23 apríl 2016 00:00

Zika vírus

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(7 hlasov)

Viróza Zika je komárom prenášaná vírusová infekcia, ktorá sa vyskytuje predovšetkým v tropických a subtropických oblastiach sveta. Väčšina ľudí nakazených vírusom Zika nemajú žiadne príznaky a symptómy, zatiaľ čo u iných sa prejavuje mierna horúčka, vyrážky a svalové bolesti. Ďalšie príznaky môžu zahŕňať bolesti hlavy, začervenané oči a celkový pocit nepohodlia.

Infekcia vírusom Zika počas tehotenstva sa spája s potratom a taktiež môže spôsobiť mikrocefáliu, čo je potenciálne smrteľný vrodený stav mozgu. Vírus Zika môže tiež spôsobiť ďalšie neurologické poruchy, ako je Guillain-Barrého syndróm. Momentálne najlepšou prevenciou je zabránenie uštipnutiu komára.

Príznaky

Štyria z piatich ľudí nakazených vírusom Zika nemajú žiadne príznaky. Príznaky sa objavia zvyčajne dva až sedem dní po uštipnutí infikovaným komárom. K príznakom ochorenia vírusom Zika patrí:

  • mierna horúčka
  • vyrážky
  • bolesti kĺbov, alebo svalov

Ďalšie príznaky môžu zahŕňať:

  • bolesť hlavy
  • červené oči (zápal spojiviek)

Väčšina ľudí sa uzdraví v plnom rozsahu asi za týždeň.

Kedy navštíviť lekára?

Ak má človek, alebo člen jeho rodiny podozrenie na vírus Zika, najmä ak cestoval v poslednej dobe do oblasti, kde je výskyt tejto epidémie, je potrebné bezodkladne vyhľadať lekára. Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb spravia krvné testy skúmajúce Zika vírus, alebo podobné ochorenia, ako je dengue, chikungunya vírus, ktoré sa šíria rovnakým typom komárov.

Príčiny

Vírus Zika sa prenáša predovšetkým prostredníctvom prisatia infikovaného komára druhu Aedes, ktorý sa nachádza po celom svete. Prvýkrát bol identifikovaný v údolí Zika v Afrike v roku 1947, ale od tej doby boli ohniská hlásené v juhovýchodnej a južnej Ázii, tichomorských ostrovoch, Severnej a Južnej Amerike.

Keď komár uštipne osobu infikovanú vírusom Zika, vírus vstupuje do komára. Ak infikovaný komár potom uštipne inú osobu, vírus vstupuje do krvného riečišťa tejto osoby. Šírenie vírusu bolo hlásené aj pohlavným stykom a transfúziou krvi.

Rizikové faktory

Faktory zvyšujúce riziko ochorenia vírusom Zíka zahŕňajú:

  • Žitie, alebo cestovanie do krajín s výskytom tejto epidémie. Pobyt v tropických a subtropických oblastiach zvyšuje riziko expozície vírusu, ktorý spôsobuje ochorenie vírusom Zika. Zvlášť vysoko rizikové oblasti sú ostrovy tichomorského regiónu, niekoľko krajín v strednej, južnej a severnej Amerike, a ostrovy v blízkosti západnej Afriky.
  • Nechránený sex. V ojedinelých prípadoch boli hlásené prípady prenosu vírusu pohlavným stykom. 

Komplikácie

Infekcia vírusom Zika počas tehotenstva je spájaná s potratom a mikrocefáliou, čo je potenciálne smrteľný vrodený stav mozgu. Vírus Zika môže tiež spôsobiť ďalšie neurologické poruchy, ako je Guillain-Barrého syndróm.

Lekár sa pacienta bude pravdepodobne pýtať na jeho cestovnú históriu a sexuálnych partnerov, ak navštívili rizikové krajiny.

Tehotným ženám bez príznakov infekcie vírusom Zika s históriou nedávnej cesty do oblasti s aktívnym prenosom vírusu Zika môžu byť pre istotu vykonané preventívne testy dva až dvanásť týždňov po ich návrate.

V nadväznosti na pozitívne, nepresvedčivé alebo negatívne výsledky testov, lekár môže:

  • Vykonať ultrazvuk k detekcii mikrocefálie, alebo inej abnormality mozgu
  • Odobrať vzorku plodovej vody za použitia ihly vloženej do maternice (amniocentéza) pre skríning vírusu Zika

Liečba

Žiadna špecifická antivírusová liečba ochorenia vírusom Zika momentálne neexistuje. Liečba je zameraná len na zmiernenie symptómov, taktiež neexistuje žiadna preventívna vakcína.

Čítať 2134 krát Naposledy zmenené pondelok, 30 máj 2016 09:43
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email