streda, 01 jún 2016 00:00

Bolesti spodnej časti chrbta u žien

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(10 hlasov)

Bolesť chrbta u žien môže byť spôsobená nesprávnym ohýbaním alebo zdvíhaním, nadmerným cvičením, chronickým ochorením, alebo tehotenstvom. Ženy si častejšie preťažia dolnú časť chrbta ako muži v dôsledku hormonálnych vplyvov na kostí, ako aj fyzickými zmenami v priebehu tehotenstva. Obyčajné príčiny bolesti dolnej časti chrbta (lumbálna bolesť chrbta) zahŕňajú bedrové napätie, podráždenie nervov, bedrová radikulopatia, kostnaté zásahy, a iné podmienky kostí a kĺbov.

Veľa príčin bolesti chrbta ovplyvňujú ženy aj mužov rovným dielom, pričom produkujú rovnaké príznaky. Avšak, existujú niektoré bolestivé stavy chrbta, ktoré sú jedinečné pre ženy. Je dôležité, aby ženy pochopili, ako môže bolesť chrbta súvisieť s ich individuálnou životnou situáciou.

Príčiny bolesti dolnej časti chrbta

Bedrový kmeň

Bedrový kmeň je úsek poranenia väzov, šliach, alebo svalov v dolnej časti chrbta. Poranenie počas rozťahovania spôsobuje hromadenie mikroskopických kvapiek v týchto tkanivách. Bedrový kmeň je považovaný za jednu z najčastejších príčin bolestí dolnej časti chrbta. K takémuto poraneniu môže dôjsť z dôvodu preťaženia, nesprávneho pohybu, alebo v dôsledku traumy. Poranenia mäkkých tkanív sú bežne klasifikované ako "akútne", ak sa nedoliečia niekoľko dní až týždňov. V prípade, že kmeň trvá dlhšie ako tri mesiace, označuje sa ako "chronický".

Menštruačný cyklus

Menštruačný cyklus môže spôsobiť menšiu svalovú bolesť chrbta. Je bežné, že ženy prežívajú počas menštruácie bolesti spodnej časti chrbta. Je tiež normálne, že sa tieto príznaky môžu každý mesiac meniť. U niektorých žien sa jedná len o slabé bolesti, no u iných môže byť bolesť skutočným problémom. Predmenštruačný syndróm (PMS) a menštruačné kŕče môžu spôsobiť taktiež bolesť spodnej časti chrbta u žien počas dní tesne pred a počas ich obdobia.

Veľké prsia

Veľké prsia môžu vyvolávať bolesti chrbta, vtedy sa často jedná o chronické bolesti, keďže príčiny a následné príznaky pretrvávajú po celý život. Neustála záťaž na chrbticu spôsobená veľkými prsiami môže následne spôsobiť posturálne a svalové zmeny, rovnako ako vážne bolesti. Špeciálne typy podprsenky, môžu byť užitočné, reliéf podprsenky môže pomôcť podporiť veľké prsia, čím zmierňuje príznaky spojené s bolesťou chrbta. Ďalšou možnosťou je zmenšenie pŕs za pomoci plastickej chirurgie.

Tehotenstvo

Tehotenstva môže spôsobovať bolesti spodnej časti chrbta u žien vzhľadom k pridanej hmotnosti a zmenou ťažiska tela. Tehotenstvo často vedie k bolesti dolnej časti chrbta v dôsledku mechanického dôrazu na bedrovú chrbticu (zmena normálneho bedrového zakrivenia) a polohovania dieťaťa vnútri brucha. Ďalej, účinky ženského hormónu estrogénu a uvoľnenie hormónu relaxínu môže prispieť k uvoľneniu väzov a štruktúr v oblasti chrbta. Panvové cvičenia sa často odporúčajú pre zmiernenie tejto bolesti. Ženám sa tiež odporúča udržiavanie fyzickej kondície počas tehotenstva. Tehotenské bolesti chrbta sú bežnou súčasťou mnohých žien. Bolesti spôsobené fyzickými zmenami počas tehotenstva môže byť akútne. Našťastie väčšina prípadov týchto bolesti chrbta končí pôrodom.

Osteoporóza

Ženy majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť vzniku osteoporózy než muži. Kostí žien sú prirodzene tenšie a ľahšie. Osteoporóza môže byť taktiež geneticky prevedená ľahšie u žien ako u mužov. Všetky tieto dôvody sú skutočným problémom pre ženy. Osteoporóza môže spôsobiť zlomeniny chrbtice, ktoré vedú k bolesti v dolnej časti chrbta. Najčastejšie k osteoporóze dochádza u žien po menopauze.

Cysty na vaječníkoch, myómy a endometrióza

Cysty na vaječníkoch, maternicové myómy, endometrióza sú taktiež bežnou príčinou bolesti chrbta. Presná diagnóza môže vyžadovať gynekologické vyšetrenie a testovanie. Všeobecne bolesť v reprodukčných orgánoch často vyžaruje až do oblasti chrbta.

Obličkové problémy

Obličkové infekcie, kamene a traumatické krvácanie z obličiek (hematóm) sú často spojené s bolesťou dolnej časti chrbta. Diagnóza môže zahŕňať analýzu moču, ultrazvuk, alebo iné zobrazovacie testy v oblasti brucha. Infekcie močových ciest môžu byť tiež dôvodom na nepríjemnú bolesť dolnej časti chrbta. Vo väčšine prípadov táto bolesť zmizne po liečbe infekcie močových ciest.

Panvová infekcia

Infekcia panvy je častá, ale v jej prípade môže dôjsť ku komplikáciám, ako je divertikulóza, Crohnová choroba, ulcerózna kolitída, zápalové ochorenie, infekcia vajcovodov, alebo maternice, a dokonca aj k zápal slepého čreva. Panvové infekcie sú závažnou komplikáciou týchto podmienok a je často spojená s horúčkou, znížením krvného tlaku, až život ohrozujúcim stavom.

Krvácanie v oblasti panvy

Krvácanie v oblasti panvy je vzácny stav, najčastejšie v dôsledku traumy a je zvyčajne pozorovaná u pacientov, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi. U týchto pacientov dochádza k rýchlemu nástupu bolesti, ischias môže byť známkou krvácania v zadnej časti panvy a brucha a následnej kompresii na miechové nervy vystupujúce do dolných končatín.

Podráždenie bedrových nervov

Nervy bedrovej chrbtice môžu byť podráždené mechanickým tlakom (nárazové) v kosti, alebo iných tkanivách, alebo v dôsledku choroby, kdekoľvek pozdĺž ich ciest od ich koreňov v mieche až k povrchu kože. Tieto podmienky zahŕňajú radikulopatiu, kostnatý výrastky a zápal nervov spôsobený vírusovou infekciou (pásový opar).

Bedrová radikulopatia

Bedrová radikulopatia je dráždenie nervov, ktoré je spôsobené poškodením platničiek medzi stavcami. K poškodeniu platničky dochádza z dôvodu degenerácie ("opotrebovanie") vonkajšieho krúžku, traumatického poranenia, alebo oboch. V dôsledku toho, centrálna mäkšia časť platničky môže prasknúť (herniata). Táto roztržka je to, čo spôsobí dobre známu bolesť dolnej časti chrbta - ischias. Bolesť sa často stupňuje pohybom v páse a môže sa zvyšovať s kašľom alebo kýchaním. Vo vážnejších prípadoch, ischias môže byť sprevádzaný inkontinenciou močového mechúra, alebo čriev. Ischias typicky postihuje iba jednu stranu tela, nie oboje.

Artritída

Artritída zvyčajne postihuje kĺby chrbtice a môže viesť k bolesti spodnej časti chrbta u žien.  Vo všeobecnosti artritída v chrbtici postihuje ženy aj mužov, avšak vzhľadom k ich prirodzene ľahšiemu skeletu, ženy často trpia horšími príznakmi ako muži. To platí najmä, keď pacient má osteoporózu a osteoartritídu dohromady.

Čítať 3483 krát Naposledy zmenené streda, 01 jún 2016 06:16
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email