sobota, 04 jún 2016 00:00

Ako na opuchnuté váčky pod očami?

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(14 hlasov)

Všeobecne môžu byť opuchnuté vačky pod očami príznakom alergie, nedostatku spánku, stresu, zlých stravovacích návykov, normálného procesu starnutia, či zlozvykov (intenzívne užívanie alkoholu, fajčenie). Ale niekedy opuchnuté oči môžu byť prvým signálom niektorých závažných ochorení, ako je nefritický syndróm, očné infekcie, chronické stavy, anémia alebo dysfunkcia slzných žliaz. Vo všetkých prípadoch opuchnuté váčky pod očami sú zvyčajne spôsobené zadržiavaním tekutín.

Jednou z hlavných príčin opuchnutých vačkov pod očami je dedičnosť. Často členovia jednej rodiny trpia týmto problémom. Hlavným dôvodom je dedičná tendencia tenkej vrstvy kože okolo očí, alebo viac krvných ciev ako je priemer.

Niekedy popraskané cievy, ktorými prechádza krv pod očami tiež môžu vyvolať opuchnuté vačky.

Ženy s opuchnutými vačkami pod očami môžu mať niektoré ďalšie symptómy, ako je nevoľnosť, rozmazané videnie, bolesti očí, svrbenie alebo pálenie, poruchy videnia, začervenanie alebo, pocit cudzieho telesa v očiach.

Niektoré ženy môžu mať aj tmavé kruhy okolo opuchnutých oči, čo je výsledkom orbitálnej hyperpigmentácie (vyššia, ako priemerná produkcia melanínu okolo očí).

Jednoduché tipy pre opuchnuté vačky pod očami

Dostatok spánku, pretože nedostatok spánku môže byť hlavným dôvodom vzniku vačkov pod očami.

  • 1. Človek by mal spať aspoň 8 hodín bez prerušenia
  • 2. Najlepšia pozícia spánku je spanie na chrbte s vyvýšenou hlavou
  • 3. Udržiavanie vhodného prostredia na spánok – vetranie, teplota, a celková pohoda

Studená voda môže pomôcť v prípade jednoduchého opuchu očí. Studená voda totiž pomáha zovrieť cievy a naštartuje cirkuláciu krvi, čím znižuje opuch. Niektoré ženy používajú ľadové kocky, čo je podstatne efektívnejší spôsob. Doba aplikácie ľadových kociek by mala prebiehať v krátkych, len niekoľko sekundových intervaloch.

Obyčajné čajové vrecúška taktiež pomáhajú vysporiadať sa s opuchnutými vačkami pod očami celkom rýchlo. K tomu sú potrebné len dva jednoduché čerstvé nepoužité čajové vrecúška. Použiť by sa najskôr mali mokré a studené, čiže máčať v ľadovo studenej vode a takto ich prikladať na opuchnuté miesta. Tento postup je ideálne opakovať počas 20-30 minút.

Ak nieje po ruke ľad pomôcť môžu aj studené lyžice, ktoré sa používajú obdobne ako ľad, studené lyžice je potrebné jednoducho prikladať na opuchnuté miesta. Pre tento spôsob je potrebných asi 6-8 studených lyžíc. Najjednoduchší spôsob, ako ich udržať chladné je ich umiestnenie v chladničke v čistom hrnci. Postup je následovný, dve studené lyžičky je potrebné priložiť na zavreté oči na niekoľko minút, a vymeniť ich za studené, keď sa zohrejú. Tento postup opakovať pokiaľ vačky nezmiznú, čo môže trvať 20-30 minút.

Plátky uhorky tak isto môžu poslúžiť ako ľahká a rýchla liečba opuchnutých vačkov. Stačí narezať niekoľko milimetrov hrubé plátky uhorky a priložiť si ich na oči. Ideálne sú studené plátky, ktoré sa po zohriatí opäť vymenia.

Na vačky pod očami je možné použiť aj plátky zemiakov, ktoré nielen odstránia vačky pod očami, ale zároveň pôsobia protizápalovo. Postup je rovnaký ako pri uhorkách.

Ak sú opuchnuté vačky pod očami spôsobené nadmerným hromadením tekutín, jemná masáž okolo očí môže byť celkom užitočná. 

Takzvané slané riešenie môže byť nápomocné pre opuchnuté vačky pod očami, najmä ak človek pri príprave stravy používa príliš veľa soli. Obklady z teplej slanej vody môžu znížiť opuchy očí. Odporúča sa používať iba teplú vodu (nie horúcu!). Do 500-600 ml teplej vody sa pridávajú 2 čajové lyžičky soli, namočia sa dva vatové tampóny v pripravenom roztoku a aplikujú sa na opuchnuté miesta, kým nebudú studené. Rovnaký postup môže byť opakovaný po dobu 30 minút. Výsledkom bude zníženie opuchu.

Vaječný bielok možno tiež odporučiť na zmiernenie opuchu. Je potrebné vyšľahať vaječný bielok, až do tuhej konzistencie a následne ho aplikovať okolo očí. Doba tejto liečby trvá asi 20 minút, respektíve do zaschnutia bielka, po ktorom sa očí umyjú.

V prípade, ak sú opuchnuté vačky sprevádzané aj nežiadúcim tmavým sfarbením pokožky, paradajky by mohli mať priam magický vplyv na tmavé kruhy pod očami. Postup je následovný, je potrebné pripraviť zmes z jednej čajovej lyžičky čerstvej paradajkovej šťavy, pol čajovej lyžičky čerstvej citrónovej šťavy, štipky kurkumy a gramu múky. Táto zmes sa aplikuje pod oči po dobu 10-15 minút.

Liečiť vačky pod očami je možné aj počas noci, stačí kúpiť mandľový olej a aplikovať ho zľahka okolo očí pred spaním. Tento olej pracuje celú noc. V dopoludňajších hodinách bude viditeľný účinok.

Mäta je známa po stáročia, ako účinná metóda liečby opuchnutých vačkov pod očami. Drvené lístky mäty dávajú veľmi špeciálny chladiaci efekt a okamžite upokoja unavené oči. Umiestnenie drvenej mäty okolo očí po dobu 20-30 minút je jednoduchým postupom pri odstránení vačkov.

Čerstvé figy majú veľmi podobný pozitívny vplyv na opuchnuté vačky pod očami, stačí len prerezať čerstvé figy na polovicu a dať ich pod oči po dobu 20-30 minút.

Čítať 2353 krát Naposledy zmenené sobota, 04 jún 2016 10:43

Súvisiace položky (podľa značky)

Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email