piatok, 10 jún 2016 00:00

Bolesti pŕs

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(10 hlasov)

Bolesť pŕs je jedným z najčastejších problémov prsníka. Bolesť sa môže pohybovať od miernej až po ťažkú, a niekedy vyžaduje liečbu. Môže ovplyvniť jedno, alebo obe prsia, prípadne môže bolesť vyžarovať aj do podpazušia. Všeobecne možno povedať, že bolesť prsníkov, nie je znakom rakoviny.

Kategórie bolesti prsníkov

Známe sú 3 kategórie bolesti pŕs:

  • bolesť súvisiaca s menštruačným cyklom
  • bolesť, ktorá nie je ovplyvnená menštruačným cyklom
  • bolesť pochádzajúca z hrude, pri ktorej má žena mylný pocit, že sa jedna o bolesť pŕs

Bolesť pŕs v súvislosti s menštruačným cyklom.

Táto bolesť sa zdá byť v súvislosti so zmenami hladín hormónov. Ženy zvyčajne cítia väčšiu bolesť prsníkov pred ich menštruáciou a zníženie bolesti neskôr. Bolesť môže byť prítomná alebo bez sprievodných príznakov kvôli fibrocystickému stavu. Pretože stres môže tiež ovplyvniť hormonálne hladiny, môže taktiež ovplyvniť bolesť prsníka. Bolesť prsníkov je častým príznakom PMS.

Bolesť pŕs bez súvislosti s menštruačným cyklom.

Tento typ bolesti pŕs sa môže ukázať buď pred menopauzou, alebo u žien po menopauze. Môže vzniknúť dojem, že bolesť žena pociťuje v jednej špecifickej oblasti pŕs, a niekedy je nazývaná "cieľová zóna". Môže sa objaviť v jednom, alebo u oboch prsníkov. U niektorých žien môže tento stav trvať pomerne dlho, a to jeden až 2 roky, potom zmizne.

Niekedy je táto bolesť spôsobená traumou prsníka, alebo sa sústredí na mieste predchádzajúcej biopsie prsníka. Vo väčšine prípadov, lekári nepoznajú príčinu tohto kontinuálneho typu bolesti. Hoci rakovina prsníka je veľmi vzácna u žien s touto formou bolesti, aj tak je potrebné podrobiť sa pár testom na jej vylúčenie.

Bolesť pŕs pochádzajúca z hrude

 V tejto kategórii nie je skutočná forma bolesti pŕs, jedná sa vlastne o typ bolesti na hrudníku, pričom žena cíti, ako keby bolesť pochádzala z pŕs. Tento typ artritídy vzniká v strede hrudníka, a nazýva sa Kostochondritída. Nastane, ak sa rebrá a hrudná kosť prepoja. Zlé držanie tela a proces starnutia môžu prispieť k zvýšenému namáhaniu týchto spojov, čo vedie k bolesti. Táto bolesť sa nemení s menštruačným cyklom.

Vyhodnotenie bolesti prsníkov

Lekári hodnotia bolesť pŕs na základe identifikácie jej umiestnenia a posúdenia jej vzoru, vrátane jej intenzity a času, ako dlho to trvá. Je tiež dôležité vedieť, ako bolesti zasahujú do každodenných činnosti. Posúdenie lekárom zahŕňa lekárske anamnézy, fyzikálne vyšetrenia, a v niektorých prípadoch mamogram, ak je žena staršia ako 35 rokov, alebo ultrazvukové vyšetrenia. Chirurgická biopsia sa zvyčajne neodporúča. Pre väčšinu žien s bolesťou prsníka je najdôležitejším dôvodom na dôkladné vyšetrenie ubezpečiť sa, že bolesť nespôsobuje rakovina prsníka.

Liečba bolesti pŕs - lieky, zmeny životného štýlu a diétne zmeny

Lieky: Lieky pre úľavu od bolesti vo všeobecnosti stačia aj v závažných prípadoch. U žien s Kostochondritídou, môže byť predpísaný aspirín alebo protizápalové lieky. Vzhľadom k tomu, že lieky na úľavu od bolesti môžu mať nežiaduce vedľajšie účinky, stojí za to pouvažovať nad rôznymi zmenami životného štýlu, ktoré môžu pomôcť znížiť, alebo odstrániť bolesti u mnohých žien.

Zmeny životného štýlu: Nosenie kvalitnej, podpornej podprsenky znižuje prebytočný pohyb prsníkov, ktorý môže prispieť k bolesti. Tiež naučiť sa plne uvoľniť telo môže znížiť stresové hormóny, ktoré môžu mať vplyv na prsia. Mnoho žien zistilo, že meditácia a vizualizácia je užitočná pri upokojení mysle. Cvičebný program môže byť rovnako prospešný.

Diéta: Hoci zníženie bolesti pŕs pomocou diétneho programu nie je preukázané, mnoho žien zistilo, že je užitočné: Eliminovať kofeín (nachádza sa v káve, čaji, kolové nápoje a čokolády) Znížiť množstvo tuku znížením príjmu pečiva, mäsa s vysokým obsahom tuku a mliečnych výrobkov. Zvýšiť príjem ovocia, zeleniny a obilia. Znížiť príjem soli. Zvýšiť príjem vitamínov doplnkov (vitamín E, vitamín B6 (pyridoxín) a olej z pupalky dvojročnej).

Čítať 3569 krát Naposledy zmenené piatok, 10 jún 2016 08:37
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email