pondelok, 13 jún 2016 00:00

Strie v puberte

Napísal(a) 
Ohodnotiť túto položku
(16 hlasov)

Strie sú bežnou súčasťou puberty pre väčšinu dievčat a chlapcov. Keď človek rastie a získava na váhe veľmi rýchlo (podobne ako počas puberty), môže dochádzať k tvorbe jemných vrások na tele, ktoré sú známe ako strie. Strie vznikajú, keď koža praská v dôsledku rýchleho rastu. Aj keď je koža zvyčajne celkom pružná, ak je preťažená normálna produkcia kolagénu (hlavná bielkovina, ktorá tvorí spojivové tkaniva v koži) je narušená. V dôsledku toho sa môžu tvoriť jazvy zvané strie.

Väčšina dievčat a žien má strie, ktoré majú tendenciu ukázať sa na prsiach, stehnách, bokoch a zadku. Mnoho žien ich má počas tehotenstva. A zatiaľ čo sú častejšie u dievčat, chlapci môžu mať strie taktiež.

Ľudia, ktorí sú obézni majú často strie. Kulturisti sú náchylní na tvorbu strii, pretože rýchle zmeny tela, ktoré sa často prejavujú u kulturistov, vedú l takejto tendencii. Strie sa môžu tiež tvoriť, ak človek používa steroidné pleťové krémy, alebo masti (napríklad hydrokortizón) po dobu dlhšiu ako niekoľko týždňov, alebo musí užívať vysoké dávky kortikosteroidov po celé mesiace, alebo aj dlhšie.

Spočiatku sa strie môžu ukázať ako červenkasté, alebo purpurové línie, ktoré majú rôznu štruktúru narozdiel od okolitej kože. Našťastie strie často slabnú, a takmer sa celkom stratia v priebehu času. 

Kde sa tvoria strie v puberte?

Môžu sa vyvinúť kdekoľvek na tele, kde dochádzalo k natiahnutiu pleti. Avšak, zvyčajne sa vyskytujú v tých častiach tela, kde je uložený tuk, ako je:

  • brucho,
  • zadok,
  • stehná,
  • paže,
  • prsia.

Maskovanie strií

Tu sú niektoré postrehy na zváženie, ktoré pomôžu zakryť strie:

Niektorí ľudia zisťujú, že samoopaľovacie procedúry (krémy, spreje a salónne typy liečby) môžu pomôcť zakryť strie. Nefunguje však opálenie,či už na slnku, alebo v soláriu, pretože strie samy o sebe sú menej náchylné na opálenie. A ako je už mnohým s týmto problémom známe, slnko a soláriá urobia v tomto prípade viac škody ako úžitku.

Dá sa tiež zakúpiť telový make-up vhodný k tónu danej pokožky, ktorý, môže dokonale prekryť všetky strie. Hoci niektorí výrobcovia dbajú aj na odolnosť týchto výrobkov proti vode, make-up nemusí byť najlepším riešením, ak človek trávi veľa času vo vode. Či už je človek pri bazéne, alebo na pláži, dobrou správou je, že súčasná móda uprednostňuje mnoho štýlov plaviek, ktoré tiež náhodou skryjú strie. Pánske šortky fungujú dobre pre skrývanie strií na zadku a stehnách. Ženské celé plavky zase dokážu skryť strie pod prsiami a na boku pod pazuchou, ak sa tieto plavky doplnia o šatku prekrývajúcu zadok a stehna je po probléme.

Hoci existuje množstvo krémov a iných kožných produktov na trhu, ktoré sú určené na odstraňovanie strií, pravdou je, že väčšina z nich je neefektívna a často nákladná. 6Iaden z týchto produktov nie je natoľko účinný,aby odstránil strie úplne bez pomoci dermatológa, alebo plastického chirurga. Títo lekári môžu použiť niektorú z mnohých druhov procedúr, od skutočných operačných techník, ako je mikrodermabrázia a laserové ošetrenie, ktoré okamžite potláčajú viditeľnosť strií.  Tieto techniky sú drahé a zvyčajne sa neodporúčajú pre ľudí v dospievajúcom veku, pretože u nich rast ešte neskončil a strie pravdepodobne časom zmiznú samé. Podceňovať netreba ani rôzne prírodné prostriedky, ktoré môžu byť veľmi účinné pri liečbe strií.

Prevencia vzniku strií v puberte

Strie sú veľmi časté a nedá sa im zabrániť úplne. Avšak,nasledujúce rady môžu pomôcť znížiť riziko vzniku strií.

Udržiavanie zdravej hmotnosti.

Jednou z najčastejších príčin tvorby strií je priberanie na váhe v krátkom časovom období. Rýchle naberanie na váhe, či už v dôsledku prejedania, alebo u chlapcov napr. ako dôsledok nejakého športu, najčastejšie cvičenie a kulturistika, môže spôsobiť tvorbu strií, pretože pokožka je doslova natiahnutá náhlym rastom.  Taktiež, ak sa človek usiluje o chudnutie, mal by si tento proces stráty váhy naplánovať, a robiť tak postupne, pričom je potrebne cvičiť a zdravo sa stravovať, čím predíde tvorbe strií.

Starostlivosť o svoju pokožku.

Masírovanie pleti každý deň s hydratačným krémom, alebo masážnymi rukavicami môže pomôcť zlepšiť krvný obeh a podporovať nový rast tkaniva.

Zdravá strava

Je tiež dôležité stravovať sa čo najzdravšie. Vyvážená strava, ktorá je bohatá na vitamíny a minerály - najmä na vitamíny E a C a minerály zinok a kremík je veľmi dôležitá. Tieto vitamíny a minerály pomáhajú udržiavať zdravú pokožku.

Čítať 4726 krát Naposledy zmenené pondelok, 13 jún 2016 06:41
Viac z tejto kategórie: « Bolesti pŕs
Pre písanie komentárov sa prihláste

O nás

Vítame Vás na stránkach magazínu ludsketelo.sk na ktorých vás čaká mnoho zaujímavých v niektorých situáciách až neoceniteľných rád a informácií

Zaujimavosti

NOVINKY EMAILOM

Novinky prednostne priamo na Váš email