Možno sa tomu budete diviť, ale cukrovke II. typu sa dá v mnohých prípadoch predchádzať. Pokiaľ chodíte na pravidelné preventívne prehliadky, môže sa vo výsledkoch testov objaviť inzulínová rezistencia. Keďže ide o tému, ktorá je v našej spoločnosti kvôli nezdravému životnému štýlu aktuálna, nižšie sa pozrieme na všetko, čo by ste o nej mali vedieť.
Cukrovka II. typu sa považuje za pomerne častú civilizačnú chorobu, s ktorou sa v priebehu života stretne mnoho z nás. Pomerne často k nej vedie nezdravý životný štýl, takže je v našom vlastnom záujme, aby sme sa o seba naučili kvalitne starať.
Lenže, než sa u vás cukrovka II. typu prejaví v plnej sile, môžete spadnúť do stavu, v priebehu ktorého telo vykazuje zhoršené hodnoty, ale zároveň ešte nie ste chorí. Jedným z príznakov toho, že sa niečo chystá, je inzulínová rezistencia, v priebehu ktorej telo nereaguje na inzulín tak, ako by správne malo.
Čo je inzulínová rezistencia?
Ako už bolo povedané, inzulínová rezistencia je stav, počas ktorého telo nereaguje správne na inzulín, ktorý ovplyvňuje hladinu krvného cukru. Asi nemusíme hovoriť, že tento jav zvyšuje riziko toho, že jedného dňa ochoriete na cukrovku. Zároveň je veľké nebezpečenstvo v tom, že inzulínová rezistencia nemusí mať roky žiadne príznaky. Z toho dôvodu je dôležité zúčastniť sa pravidelnej prevencie, ktorá ju dokáže odhaliť. Navyše, liečba tohto problému je pomerne jednoduchá, takže tým skôr by ste sa mali o stav svojho organizmu zaujímať.
Spolu s inzulínovou rezistenciou sa často skloňuje metabolický syndróm (Reavenov syndróm). Kvôli spojeniu niektorých rizikových faktorov existuje zvýšené riziko nejakého vážnejšieho problému typu ischemická choroba srdca, cievna mozgová príhoda atď. Súvisieť spolu môže aj inzulínová rezistencia a PCOS. Organizmus nemusí s inzulínom pracovať správne a následkom môže byť zvýšená hladina krvného cukru. (Okrem žien s PCOS sú k tomuto javu náchylnejší aj obézni ľudia.)
Príznaky inzulínovej rezistencie
Ako už bolo povedané, nie vždy má inzulínová rezistencia príznaky, podľa ktorých môžete zistiť, že sa s vašim organizmom niečo deje. Nie je to tak ale vždy.
Medzi hlavné príznaky môže patriť:
- Zvýšená potreba konzumácie jedla a pitia
- Pocit hladu aj po jedle
- Zvýšená potreba močenia
- Dlhodobá únava
- Zvýšená hladina cukru v krvi pri meraní
Keďže mnoho z týchto príznakov nie je úplne špecifických, najväčšou istotou je návšteva lekára, ktorý vám prevedie meranie hladiny krvného cukru. Podľa výsledkov potom môže nastaviť najvhodnejší plán liečby.
Kto je v ohrození?
Testovanie hladiny krvného cukru by malo byť súčasťou každej preventívnej prehliadky, takže by sa malo na problém prísť relatívne skoro. Dajme si ale ruku na srdce, nie každý na prevenciu k lekárovi naozaj chodí, čím sa včasné riešenie problému odsúva do budúcnosti, kedy ho už nemusí byť ľahké nejako meniť.
Medzi hlavné rizikové skupiny v otázke rozvoja inzulínovej rezistencie patria ľudia, ktorí majú:
- Sedavý a neaktívny spôsob života
- Nízku hladinu HDL cholesterolu
- V rodine niekoho, kto trpí cukrovkou
- Vysoký krvný tlak
- Príznaky prediabetes
- Históriu tehotenskej cukrovky
- Vo svojej histórii mŕtvicu
Čo sa s tým dá robiť?
Pokiaľ sa inzulínová rezistencia preklopí do cukrovky II. typu, je pravdepodobné, že vám lekár predpíše inzulín. (Druhy inzulínov primárne vyberá lekár.) V prípade cukrovky, inzulínovej rezistencie a prediabetes vám tiež odporučí sledovať inzulínový index, ktorý určuje inzulínovú odpoveď tela na rôzne druhy potravín. Nižšie sa ale pozrieme na ďalšie jednotlivé kroky trochu podrobnejšie.
Dostatok spánku
Organizmus bude oveľa lepšie fungovať, keď si každú noc doprajete dostatočné množstvo spánku. Tým skôr, že jeho nedostatok sa často spája práve so vznikom cukrovky II. typu, pretože môže negatívne ovplyvniť reakciu tela na inzulín. Ak teda bojujete s inzulínovou rezistenciou, zmena spacích návykov by vám mohla celkom pomôcť.
Cvičenie
Keďže je jedným z rizikových faktorov pre vznik inzulínovej rezistencie a cukrovky neaktívny životný štýl, je jasné, že odpoveďou na váš problém by mohlo byť cvičenie, ktorému sa budete venovať väčšinu dní v týždni. (Aj keby to malo byť len 20 minút denne, určite to bude pre váš celkový zdravotný stav prínosom.) Začať môžete napríklad tým, že začnete chodiť pešo do práce a na nákup. Skvelá je aj chôdza do schodov, ktoré začnete používať namiesto výťahu.
Redukcia stresu
Ďalším nepriateľom je stres, ktorý taktiež ovplyvňuje schopnosť tela normálne regulovať krvný cukor. Pokiaľ už navyše trpíte inzulínovou rezistenciou, je celkom možné, že váš zdravotný stav bude stres akurát zhoršovať. Hoci ide o grófsku radu, skúste si osvojiť pár relaxačných techník, ktoré vám pomôžu dostať stres pod väčšiu kontrolu.
Jedálny lístok
Inzulínová rezistencia a jedálniček spolu úzko súvisia. V prvom rade majte vo svojej každodennej strave dostatočné množstvo vlákniny. (A to ako tej rozpustnej, tak tej nerozpustnej.) Pokiaľ si nedokážete odoprieť sladké maškrtenie, skvelým tipom pre vás môže byť čakankový sirup, ktorý je sladký, ale zároveň obsahuje vlákninu. S jeho množstvom by sa ale malo šetriť, pretože pri jeho nadmernej konzumácii vám môže spôsobiť zažívacie problémy.
Úplnou samozrejmosťou by mala byť zvýšená konzumácia čerstvého ovocia a zeleniny, pretože vám tieto dve skupiny ponúknu štedrú porciu živín a ďalšiu vlákninu. Naopak sa snažte obmedziť príjem sladkostí, pekárenských výrobkov, limonád a podobne, pretože všetky tieto potraviny a nápoje môžu váš zdravotný stav zhoršovať. Pri varení slaných pokrmov sa tiež naučte dochucovať korením.
Prevencia inzulínovej rezistencie
V porovnaní s mnohými ďalšími problémami, ktoré na svete existujú, sa dá inzulínovej rezistencii pomerne dobre predchádzať. Stačí len vedieť, ako na to.
Pomôcť vám môže:
- Pravidelná pohybová aktivita
- Zdravý jedálniček
- Strata prebytočnej hmotnosti
- Zdravý životný štýl
Keď k tomu ešte pridáme pravidelné preventívne prehliadky u lekára, ktorý raz za čas skontroluje, či je s vami všetko v poriadku, čoskoro by ste sa mali cítiť lepšie. Navyše, pokiaľ budete brať svoju situáciu naozaj vážne, nepochybujeme o tom, že ďalšie výsledky meraní by mali vyzerať o dosť lepšie.
Bojovali ste niekedy s inzulínovou rezistenciou? Ak áno, podarilo sa vám ju dostať pod kontrolu?
Zdroje informácií
https://www.healthline.com/health/diabetes/insulin-resistance-symptoms – Všetko o inzulínovej rezistencii (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/305567 – Čo by ste mali vedieť o inzulínovej rezistencii (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/improve-insulin-sensitivity – 14 tipov, ako zlepšiť citlivosť organizmu na inzulín (anglicky)