Srdcová arytmia: Aké sú príznaky a príčiny?

publikované

Srdcová arytmia je často prehliadaným problémom, ktorý však môže prispieť k mnohým vážnym problémom. Viete, čo to je? A prečo je pre naše zdravie nebezpečná? Na to sa pôjdeme spoločne hneď pozrieť!

Arytmia je srdcový rytmus, ktorý nie je normálny. Objaviť sa môže napríklad tachykardia, v priebehu ktorej srdce bije rýchlejšie, než by správne malo. A to napríklad aj v prípade, že práve dodržiavate kľudový režim. Keď sa k tomu ešte pridá napríklad pichanie pri srdci , môžete mať (celkom oprávnene) pocit, že sa o vás v danej chvíli pokúša srdcový infarkt.

Keďže na srdci a jeho správnom fungovaní závisí zvyšok tela, či už sa objaví búšenie srdca (čo je silné uvedomovanie si srdcového rytmu), zrýchlený tep alebo akýkoľvek iný nezvyčajný jav, vždy si naň dávajte dobrý pozor.

Čo je arytmia?

Arytmia je nepravidelný srdcový rytmus, čo znamená, že vaše srdce je mimo normálneho rytmu.

Môžete mať pocit, že vaše srdce vynechalo úder, pridalo úder alebo „trepotalo“. Ďalej môžete vnímať, že bije príliš rýchlo (čo lekári nazývajú tachykardia) alebo príliš pomaly (tzv. bradykardia). Alebo si nemusíte všimnúť vôbec nič a lekár na zmeny srdcového rytmu príde pri rutinnej prehliadke.

Prečo je nebezpečná?

Zanedbaná arytmia môže byť dokonca životu nebezpečná, pretože môže prispieť k rozvoju srdcového infarktu. Tiež ale môže dôjsť k zvýšenému riziku mŕtvice, k srdcovému zlyhaniu alebo k vyššiemu riziku rozvoja Alzheimerovej choroby a demencie.

Príznaky arytmie

arytmie příznaky

Môže sa objaviť srdcový tep nad 100, ale pokojne aj pod bežnú normu, kedy dôjde k neobvyklému spomaleniu srdca.

Zaznamenať môžete aj:

  • točenie hlavy a omdlievanie,
  • rozmazané videnie
  • potenie,
  • úzkosť,
  • pocit ťažoby na hrudi,
  • neschopnosť dýchať.

Príčiny arytmie

Medzi možnými príčinami môže byť ochorenie srdca, ku ktorému môže prispieť zvýšená hladina cholesterolu , alebo napríklad aj vyšší krvný tlak.

Pozor ale aj na prekonané infekcie a vysoké horúčky, silné emócie, cukrovku, spánkové apnoe či problémy so štítnou žľazou. Niekedy tiež môže dôjsť k poruchám priamo v srdci, kedy dôjde k zmene elektrických signálov.

Existuje liečba?

léčba arytmie

Lekár najskôr vykoná diagnostiku srdcovej arytmie, ktorá môže vyžadovať vykonanie niekoľkých vyšetrení a testov. Okrem EKG sa používa aj špeciálny holter monitor, stresový test, niektorá zo zobrazovacích metód a podobne.

Na základe zistených výsledkov môže vyhodnotiť, že začnete užívať lieky na srdce. Ak je situácia vážnejšia, váš problém môže vyžadovať operáciu. Celkom často sa implementuje napríklad kardiostimulátor, ktorý zaisťuje správne a pravidelné sťahy srdca.

Rôznych zákrokov, ktoré môžete podstúpiť na základe toho, akým druhom arytmie trpíte, existuje viac.

Prevencia arytmie

arytmie prevence

Obvykle sa odporúča dodržiavať zdravú životosprávu, ktorá môže pomôcť predísť niektorým vážnym obehovým problémom.

Súčasťou procesu môže byť nielen pravidelné cvičenie, ale aj udržiavanie si zdravej telesnej hmotnosti, obmedzenie fajčenia a pitia alkoholu (ak nie priama abstinencia), zdravá strava a odbúravanie stresu.

Určite tiež môžete vyskúšať dlhodobé užívanie prírodného výživového doplnku na podporu normálnej hladiny cholesterolu a funkcie kardiovaskulárneho systému, ktorým môže byť Cholesterum či Cholestmizin.

Trpeli ste niekedy arytmiou? Ak áno, čo vám na ňu zabralo?

Zdroj:

https://www.webmd.com/heart-disease/atrial-fibrillation/heart-disease-abnormal-heart-rhythm – Všetko o arytmii a abnormálnom srdcovom rytme (anglicky)

https://my.clevelandclinic.org/health/ diseases/16749-arrhythmia – Arytmia (anglicky)

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-arrhythmia/diagnosis-treatment/drc-20350674 – Srdcová arytmia (anglicky)

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár