10 tipov, ako ušetriť v domácnosti

publikované , aktualizované 20. 10. 2022

Hľadáte spôsoby, ako v domácnosti ušetriť nielen za energie a obmedziť rôzne ďalšie výdavky? Pozrite sa na naše jednoduché tipy a začnite so šetrením ešte dnes.

1. Pozor na „pohotovostný režim, vypínajte všetko zo zásuvky a zhasínajte

Niektoré spotrebiče zbytočne spotrebúvajú elektrickú energiu, aj keď ich práve nepoužívate. Počítače a televízia sa po vypnutí diaľkovým ovládačom prepnú do pohotovostného režimu – stand by . To vás ročne stojí aj niekoľko tisíc korún , priemerne 1500 Sk ročne . Vypínajte ich sieťovým vypínačom alebo zo zásuvky, pokiaľ to nie je v rozpore s odporúčaním výrobcu. Energiu spotrebúvajú aj nabíjačky na mobilné telefóny a napájacie káble notebookov , pokiaľ ich po dobití ponecháte zapojené v zásuvke. Nenechávajte svietiť svetlo v miestnostiach, kde práve nie ste.

2. Neprekurujte

Osaďte radiátory termostatickými hlavicami , prípadne regulujte teplotu izbovým termostatom . Znížením teploty v miestnosti iba o 1 ° C ušetríte 6 % energie . Ak ste celý deň v práci, postačujúca je teplota okolo 17 °C. Toľko vám stačí aj bežne na chodbe . V miestnostiach kúrte maximálne na 21 °C av spálni na 18 °C. Radiátory nikdy ničím neprekrývajte . To platí aj pre nábytok , záclony aj závesy .

3. Vetrajte múdro

Dlhé vetranie malou skulinou spôsobuje v zime veľké tepelné straty a vedie k celkovému ochladzovaniu vnútorných priestorov. Vhodnejšie je pravidelné, rýchle a intenzívne vyvetranie s dostatočnou výmenou vzduch, ktoré významnejšie neochladí steny ani ostatné zariadenia miestností a teplota vzduchu sa rýchlo vyrovná.

10 tipov, ako ušetriť v domácnosti

4. Práčku aj umývačku vždy naplňte

Najviac elektrickej energie sa pri praní spotrebuje pri ohreve vody . Kapacitu bubna plne využite a zapínajte plnú práčku. Pri bežných farebných odevoch je dostatočná teplota vody 40 °C , pre bielu bielizeň 60 °C . Vyvárka je energeticky najnáročnejšia, preto ju obmedzte na minimum. Výrazne ušetríte, aj keď budete zapínať plnú umývačku . Ak je vás málo, kúpte si tú menšiu.

5. Sušte bielizeň vonku na čerstvom vzduchu miesto v sušičke

Sušičku bielizne nepoužívajte a sušte bielizeň vonku na čerstvom vzduchu . Ide o energeticky náročný spotrebič . Našuchorené prádlo vetrom nikdy nič neprekoná.

6. Pokrmy varte s pokrievkou a najlepšie na plyne

Počas prípravy pokrmov šetrite energiu vďaka používaniu pokrievky . Opatrenie je veľmi jednoduché a účinné. Správne priliehajúca pokrievka prináša 4x úspornejšiu prevádzku v porovnaní s varením v nezakrytom hrnci. Najlacnejšie varenie je na zemnom plyne . Nasleduje indukcia , ktorá ohrieva rovno hrniec a je o 50 % úspornejšia ako sklokeramická doska alebo elektrická platnička .

7. Odmrazujte chladničku

Vrstva námrazy v mraziacej časti chladničky zvyšuje spotrebu elektrickej energie. Námraza vyššia ako 3 milimetre zvyšuje náklady na elektrinu až o 75 % . Zníženie spotreby elektriny ovplyvní aj umiestnenie chladničky a okolitá teplota v miestnosti. Pokiaľ je pri sporáku, každý stupeň v okolí navyše zvyšuje spotrebu chladničky o 4 %.

10 tipov, ako ušetriť v domácnosti

8. Využívajte sprchu namiesto vane

Časté kúpanie vo vani zvyšuje náklady na teplú vodu. Pri kúpaní spotrebujete až 4x viac teplej vody ako pri sprchovaní. Podľa odborníkov vám stačí sprcha 2x týždenne, inak si zmývate prirodzenú kožnú bariéru a znižujete si imunitu.

9. Ušetrite pri čistení zubov aj holení

Veľké chyby robíme aj pri dennej hygiene. Z výskumu spoločnosti Henkel napríklad vyplynulo, že každý 4. Čech pri čistení zubov nezatvára kohútik s tečúcou vodou . Takou zdanlivou prkotinou zaplatíte ročne aj 1700 korún navyše. Tečúcu vodu si postrážte aj počas holenia alebo oplachovania riadu .

10. Ušetrite za nákupy až 50 %

Stačí nakupovať múdro. Za bežné nákupy v online obchodoch môžete ušetriť až 50%. Zadarmo sa zaregistrujte do cashbacku, kde vám za každý nákup vráti časť peňazí späť. Nakúpte vo svojom obľúbenom e-shope cez link v cashbacku. Peniaze späť za nákupy vám pripíšu na cashback účet asi mesiac po nákupe . Aj tak ale kupujte len to, čo skutočne potrebujete.

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár