Dlhodobé užívanie nenasýtených mastných kyselín Omega 3 je pre ľudský organizmus dosť zásadné. Okrem toho, že podporujú celkové zdravie organizmu, môžu prispieť aj k pestnejšiemu zovňajšku. Ako dlho užívať mastné kyseliny Omega 3? A môže z ich používania ťažiť vaša pleť?
Všetci vieme, že v zdravom jedálničku by mali byť ryby a morské plody. (Cca dvakrát týždenne.) Nie každý ich má ale rád. Navyše, ryby bývajú drahé, takže nie všetci si môžu ich pravidelnú prípravu z finančných dôvodov dovoliť.
To je chyba, pretože kvalitné morské ryby obsahujú látky, ktoré nikde inde nie sú ľahko dostupné. A tak môžete mať nedostatok Omega 3 a ani o tom neviete. To je chyba, pretože ich neprítomnosť môže mať z dlhodobého pohľadu negatívny vplyv na vaše celkové zdravie a vzhľad.
Čo sú nenasýtené mastné kyseliny Omega-3?
Nenasýtené mastné kyseliny Omega 3 sú skupina polynenasýtených mastných kyselín, v ktorých chemickej štruktúre je dvojitá väzba medzi uhlíkmi na treťom a štvrtom mieste. Pre človeka sú najdôležitejšie ALA, EPA a DHA. DHA a EPA sa potom nachádza v rybách av riasach. (Prvý typ nájdeme aj v rastlinách.)
Funguje to tak, že primárnym zdrojom sú morské riasy a planktón. Akonáhle ich ryba zje, DHA a EPA sa následne hromadia v jej tele, ktoré sa nám potom vo forme mäsa dostane až na tanier.
Rastlinné zdroje nenasýtených mastných kyselín
V prípade, že sa rozhodnete dopĺňať ALA, najlepšie bude, keď siahnete po ľanovom semienku, chia semienkach, konopných semienkach a vlašských orechoch. Teoreticky pre vás môže prichádzať do úvahy aj obyčajný repkový olej. Zvyšné druhy (EPA a DHA) sa však dajú doplniť len zo živočíšnych výrobkov.
Živočíšne zdroje Omega-3
Zdrojom nenasýtených mastných kyselín sú predovšetkým tučné morské ryby.
Patria medzi ne:
- Makrela
- Sleď
- Sardinky
- Losos
- Siven
A podobne. V prípade, že si nemôžete dovoliť čerstvý filet z morskej ryby, v obchodoch za pomerne lacný peniaz zoženiete konzervovaného tuniaka, sardinky, údenú makrelu, filety zo sleďa a podobne. Veľakrát bývajú na tieto typy produktov najrôznejšie zľavové akcie, takže ich môžete nakúpiť aj do zásoby a nejakú dobu vydržia.
Účinky Omega-3
Asi nikto nemá záujem o to, aby ho v neskorších rokoch skolil infarkt. Keď ale nebudete mať vo svojom jedálničku nenasýtených mastných kyselín Omega-3 dostatok, mohlo by sa to celkom ľahko stať. Predovšetkým kvôli tomu, že ich príjem vedie k udržovaniu normálneho stavu kardiovaskulárneho systému.
Tiež majú účinky na pleť a na vlasy, ktoré potom bývajú na prvý pohľad jemnejšie a hydratovanejšie. Ocenia to predovšetkým ľudia so suchou pokožkou a vlasy, ktoré potom môžu získať väčšiu hustotu a lesk. V neposlednom rade, nenasýtené mastné kyseliny podporujú pamäť, ocení ich imunita aj váš zrak.
Ďalej vám môžu ponúknuť:
- Redukciu úzkosti a depresívnych stavov
- Obmedzenie negatívnych príznakov ADHD u detí
- Redukciu príznakov metabolického syndrómu
- Redukciu zápalov
- Nižšie riziko mentálneho úpadku v staršom veku
- Podporu normálneho stavu pečene (častým problémom je ich stučnenie)
- Podporu normálneho stavu pohybového aparátu
Iba tehotné ženy by si mali dávať na zvýšenú konzumáciu rýb väčší pozor. Hoci je príjem nenasýtených mastných kyselín Omega-3 žiaduci, v mnohých prípadoch sa spolu s nimi môžu dostať do organizmu aj nežiaduce zložky. Jedným z najväčších strašiakov je ortuť.
V každej rybe môže byť ortuti iné množstvo, preto sa odporúča o tejto problematike informovať a pri varení primárne vyberať druhy, ktoré ortuti obsahujú najmenej. Okrem tehotných žien toto odporúčanie prospeje aj ostatným ľuďom. Asi snáď nemusíme zdôrazňovať, že príjem Omega-3 nie je časovo ohraničený, takže by sme ich mali brať sústavne, až do vysokého veku.
Dopĺňate nenasýtené mastné kyseliny Omega-3, alebo na ich obsah nedávate pozor?
Zdroje informácií
https://www.healthline.com/nutrition/17-health-benefits-of-omega-3 – 17 benefitov Omega-3 (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/omega-3-benefits-on-skin-and-hair – Omega-3 na vlasy a kožu (anglicky)