Keď vám niekto povie, že si dal na večeru matjesy, pravdepodobne sa naň budete pozerať ako na niekoho, kto práve priletel z inej planéty. Čo ak vám ale povieme, že ide o iný názov pre sleďa? V tom prípade už zrazu budete vedieť, o čom je presne reč. Sú tieto ryby zdravé? A aké majú účinky na ľudské zdravie?
Sleď je ryba, ktorá má niekoľko ďalších názvov. Stretnúť sa môžeme napríklad s pomenovaním heryniek alebo matjes. Ďalšou zaujímavosťou je, že sleď patrí k najhojnejšie zastúpeným rybám tejto planéty. (Nie nadarmo sleďa toľko národov zaradilo do svojho jedálnička.)
Slede bývajú predovšetkým v Atlantickom oceáne, kde žijú v početných kŕdľoch. Jeho štandardná dĺžka sa pohybuje okolo 45 cm. Vzhľadom na to, že ryby bývajú zdravé, pravidelná konzumácia matjes môže podporiť vaše celkové zdravie.
Nutričné hodnoty
Slede sú bohatí na živiny, z toho dôvodu by sa mali pravidelne vyskytovať na vašom dennom menu.
Obsahujú:
- Nenasýtené mastné kyseliny omega-3
- Vitamín D
- Vitamín A
- Vitamín B12
- Selén
- Bielkoviny
Zdravotné benefity
V prvom rade by sme mali povedať, že konzumácia sleďov je vhodná aj pre tehotné ženy. Predovšetkým preto, že v porovnaní s inými rybami slede obsahujú len veľmi malé množstvo ortuti, ktorá by nemusela byť bezpečná pre vyvíjajúci sa plod.
Sleď vám môže ponúknuť aj:
- Dobrú schopnosť začleniť sa do veľkého počtu diét (takže ho môžu skúsiť aj ľudia, ktorí prepadli keto diéte)
- Podporu zdravia mozgu
- Podporu zdravia srdca
- Redukciu zápalov v tele
Alergia
Niektorí ľudia majú alergiu na ryby, z toho dôvodu by sa mali konzumácii sleďov vyhnúť. Pokiaľ teda po ich požití zaznamenáte náhlu nevoľnosť, opuch jazyka, zažívacie problémy a podobne, určite by ste mali vyhľadať pomoc odborníka.
V tejto podobe nie je zdravý
Hoci herynka považujeme za zdravého, v niektorých podobách, v ktorých je v predaji, zdravý príliš nie je. Vymenovať by sme mohli napríklad sleďa v slanom náleve. Vzhľadom na vysoký obsah soli by mohlo dôjsť k nadmernému zadržiavaniu vody v organizme. Soľ navyše podporuje vyšší krvný tlak, čo zase nie je dobré pre zdravie kardiovaskulárneho systému.
Namiesto toho skúste:
- Údeného sleďa
- Sleďa z plechovky (v olejovom alebo prírodnom náleve)
- Čerstvého sleďa
- Nakladaného sleďa
- Fermentovaného sleďa (ten je populárny vo Švédsku, pripravte sa ale na naozaj intenzívny zápach => z rovnakého dôvodu majú niektorí dopravcovia a prenajímatelia pravidlo, že nájomníci nesmú jesť nakladaného sleďa v bytových priestoroch, alebo ho nesmú prevážať v kufri pri lietaní, kde by mohol kvôli zmene tlaku explodovať a svojim zápachom by mohol znehodnotiť batožinu ostatných cestujúcich alebo ním zamoriť zvyšok )
Ako ho pripraviť?
Pokiaľ nemáte s prípravou sleďa doteraz žiadnu skúsenosť, je celkom možné, že trochu tápete v tom, čo presne s ním máte robiť.
Sleď vám bude chutiť pokvapkaný citrónovou šťavou. Tiež ho môžete naplniť bylinkami a zeleninou a dať ho piecť do rúry. Skvelý je aj grilovaný sleď s korením a cibuľou.
Máte radi sleďa, alebo sa mu dôsledne vyhýbate?
Zdroje informácií
https://www.verywellfit.com/herring-nutrition-facts-and-health-benefits-4845444 – Všetko o matjesoch (anglicky)
https://www.webmd.com/diet/health-benefits-herring – Čo by ste mali vedieť o herynkovi (anglicky)