Hodnoty cukru v krvi [TABULKA]: Čo je málo a čo veľa?

publikované , aktualizované 11. 7. 2024

Začínate sledovať hodnoty cukru v krvi, ale neviete, ako sa v nich máte správne orientovať? Chcete vedieť, od akej hodnoty hrozí diabetes alebo ako úspešne sa vám ho darí držať na uzde? Práve to vám prezradia naše múdre tabuľky!

Diabetes je chronický zdravotný problém, počas ktorého má telo problémy s citlivosťou a produkciou dostatočného množstva inzulínu. Následkom toho je krvný cukor dlhodobo zvýšený, čo vedie k sérii pridružených zdravotných komplikácií. Medzi hlavné tipy pre život s diabetom preto patria stráženie glykemického indexu potravín, pohyb, strata hmotnosti a celý rad ďalších krokov, ktoré môžu prispieť k úprave zdravotného stavu.

Čo ak ale do tejto témy ešte len prenikáte a neviete, aké hodnoty merania sú považované za normálne a ktoré až tak nie?

Na to sa teraz pôjdeme spoločne pozrieť!

Hodnoty krvného cukru u zdravých ľudí

krevní cukr hodnoty tabulka

Glykémia v norme Zvýšené riziko cukrovky Vysoká pravdepodobnosť cukrovky
Hladina glykémie nalačno do 5,5 mmol/l od 5,6 do 7,0 mmol/l 7,1 mmol/la viac
Hladina glykémie po jedle do 7,5 mmol/l od 7,6 do 11,0 mmol/l 11,1 mmol/la viac

Hodnoty krvného cukru pri diabetiku

Výborne liečený diabetes Uspokojivo liečený diabetes Neuspkojivo liečený diabetes
Hladina glykémie nalačno od 4,0 do 6,0 mmol/l od 6,1 do 8,0 mmol/l 8,1 mmol/la viac
Hladina glykémie po jedle od 5,0 do 7,5 mmol/l od 7,6 do 9,0 mmol/l 9,1 mmol/la viac

Hodnoty krvného cukru pri tehotenskej cukrovke

Čas merania glykémie Cieľová hodnota pri meraní glukomerom
nalačno do 5,3 mmol/l
60 min. po jedle do 7,8 mmol/l
120 min. po jedle do 6,7 mmol/l

Tipy na udržanie normálnej hodnoty krvného cukru

tipy na snížení krevního cukru

Jedným z najdôležitejších krokov, ktoré vedú k prevencii cukrovky alebo aspoň predchádza jej zhoršovaniu, je pravidelné meranie hladiny krvného cukru. A to ako v ordinácii lekára, tak aj glukomerom doma.

Tiež je kľúčové dodržiavanie zdravej životosprávy, ktorá by mala zahŕňať dostatok tekutín (najlepšie vody), dostatok spánku, pohyb a zdravší jedálniček. V ňom by malo byť minimum priemyselne spracovaných potravín, polotovarov a výrobkov, ktoré obsahujú pridaný cukor.

Naopak je dôležitá vláknina a doplňovanie kvalitných bielkovín, ktoré dokážu zasýtiť aj na dlhšiu dobu. Čo sa týka veľkosti porcií, uprednostňujte menšie, ktoré však budete ísť častejšie v priebehu dňa. Následkom toho by nemala krivka krvného cukru tak vyletieť.

Vzhľadom na to, že môžu počas liečby diabetes vznikať ďalšie komplikácie, rozhodne nešliapnete vedľa ani s redukciou hmotnosti as pravidelným meraním krvného tlaku. A úplne určite nezanedbávajte ani kontrolné preventívne prehliadky.

Aj keď by sa mohlo zdať, že je to všetko, v skutočnosti môžete mať v rukáve ešte jeden dobrý tip. Tým je prírodný doplnok stravy na podporu normálnej hladiny krvného cukru, ktorý bylinkami, vitamínmi a ďalšími látkami prírodného pôvodu podporuje normálnu hladinu glukózy v krvi.

Medzi tradične používané v tomto smere patrí napríklad kombinácia gymnemy sylvestre, berberine, škorice cejlónskej a kyseliny alfa-lipoovej.

Strážite si hladiny krvného cukru?

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár