Hyperglykémia: 6 prejavov, podľa ktorých ju spoznáte

publikované , aktualizované 3. 8. 2023

Hodnoty cukru v krvi by mal poznať každý z nás, pretože z tohto údaja sa dá pomerne dobre zistiť, či je s naším telom všetko v poriadku. Hladina cukru v krvi je ale veľmi dôležitá aj pre diabetikov, ktorí ju majú dlhodobo zvýšenú, čo vedie k širokému spektru rôzne vážnych zdravotných problémov. Ako sa pozná hyperglykémia? A ako znížiť hladinu cukru v krvi?

Chodiť na preventívne prehliadky k ošetrujúcemu lekárovi, ktorý z času na čas vykoná meranie hodnoty cukru v krvi, je veľmi dôležité. Predovšetkým kvôli tomu, že sa dá na základe toho potvrdiť či vylúčiť problém zvaný prediabetes. (V priebehu ktorého je hladina cukru v krvi zvýšená nad normu, ale ešte nie tak veľa, aby sa dalo hovoriť o klasickej cukrovke.)

Aj keď si možno hovoríte, že cukrovka nie je žiadny veľký protivník, ktorého by ste sa mali obávať, potom ste asi nikdy nepočuli o tom, čo všetko dokáže s ľudským organizmom napáchať neliečená cukrovka. Okrem toho, že zvyšuje riziko mozgových a srdcových príhod, strašiakom je aj diabetická neuropatia či diabetická noha.

Prečítajte si: 10 superpotravín pre diabetikov

Glykemický profil by teda mal byť jedným z údajov, ktorý by vás mal určite zaujímať. (Podobne, ako napríklad to, akú máte hladinu cholesterolu v krvi.) Čo ak ale k meraniu dôjde a vy na úplnom konci zistíte, že je vaša hladina krvného cukru nebezpečne vysoká?

Aké sú príznaky hyperglykémie? A dá sa s ňou niečo robiť?

Čo je hyperglykémia?

Hyperglykémia: 6 prejavov, podľa ktorých ju spoznáte

Hyperglykémia je termín, ktorý označuje stav, počas ktorého stúpne hladina krvného cukru nad normálnu hranicu. (U zdravých osôb je hladina krvného cukru pri meraní na lačno 3,9-5,6 mmol/l.) U diabetikov je potom pri meraní neuspokojivá hodnota nad 7 mmol/l. (Ideálne je 4-6 mmol/l.) Problémom u diabetikov je to, že zvýšená hladina cukru býva vyššia aj pri meraní na lačno a po jedle (kedy sa prirodzene zvyšuje krvný cukor aj u zdravých ľudí) je vyššia dlhšiu dobu.

Prečítajte si: Poznáte typy cukrovky a ich špecifiká?

Príznaky hyperglykémie

Hyperglykémia: 6 prejavov, podľa ktorých ju spoznáte

Medzi hlavné príznaky hyperglykémie patrí zvýšený pocit smädu. Tiež ale môžete trpieť pocitom sucha v ústach a nutkaním častejšie močiť.

Ďalej sa môže objaviť:

  • Rozostrené videnie
  • Veľký hlad
  • Bolesť hlavy

Dlhodobá hyperglykémia tiež môže spôsobovať častejšie infekcie rôzneho druhu. Keďže ide o dlhodobý stav, na ktorý má vplyv váš životný štýl a jedálniček, je veľmi dôležitá diéta na cukrovku , ktoré je nutné sa dlhodobo držať.

Čo sa s tým dá robiť?

Rozhodne neuškodí, keď budete vedieť, ako sa pri detekcii hyperglykémie správne správať. Vďaka tomu môžete tento problém ľahšie prekonať a udržovať cukrovku pod väčšou kontrolou.

V prvom rade je dôležité si pri podozrení na hyperglykémiu zmerať glukomerom hladinu cukru v krvi. Ďalej je kľúčové, aby ste pili dostatočné množstvo tekutín, vhodná je napríklad obyčajná voda. V neposlednom rade je tiež žiaduce aplikovať inzulín. (V prípade, že vám ho predpísal lekár.)

Tiež sa môže stať, že sa dostanete do situácie, keď človek s hyperglykémiou skolabuje a vy budete musieť rýchlo konať. Najlepšie bude, keď zavoláte rýchlu záchrannú službu, ktorá sa o chorého postará. Operátor tiesňovej linky vám môže do príchodu odovzdávať inštrukcie, ako máte diabetika správne stabilizovať, ak to bude nutné.

Hyperglykémia: 6 prejavov, podľa ktorých ju spoznáte

Prevencia hyperglykémie

V prípade, že trpíte cukrovkou, je dôležité vedieť, ako sa problémom s hyperglykémiou v budúcnosti vyhnúť. Okrem pravidelného merania hladiny krvného cukru je kľúčové aplikovať podľa lekárových inštrukcií inzulín (ak sa ním liečite) a dodržiavať zdravý životný štýl.

Ten by mal zahŕňať:

  • Špeciálnu diétu
  • Pohybovú aktivitu
  • Zníženie telesnej hmotnosti

Keď budete tieto tipy dôsledne aplikovať, je celkom dobre možné, že sa vám podarí dostať cukrovku pod kontrolu, čím minimalizujete riziko dlhotrvajúcich problémov niekedy v budúcnosti.

Máte skúsenosti s hyperglykémiou? Prípadne, poskytovali ste niekedy človeku s hyperglykémiou prvú pomoc?

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár