Cukrovka je veľmi časté ochorenie, pri ktorom má chorý nedostatok inzulínu v tele. Trpí zvýšenú hladinu cukru v krvi alebo glykémiu. Čo sa musí pri cukrovke dodržiavať?
Starecká cukrovka – treba sa báť?
Cukrovka je taká nevďačná choroba a má hneď niekoľko príznakov. Môže ísť napríklad o rannú glykémiu , ktorá je vyššia ako 7 mmol/l . Existuje niekoľko typov cukrovky:
Diabetes mellitus 1. typu – cukrovka 1. typ
Vzniká v detstve alebo ranej dospelosti s absolútnym nedostatkom inzulínu, keď dieťa musí dostať inzulín, inak zomrie. Postihuje chudé i obézne typy ľudí a spôsobuje ju autoimunitný zápal. Okrem liečby inzulínom sa často transplantujú pankreatické ostrovčeky alebo celá pankreas.
Diabetes mellitus typu LADA je variantom cukrovky 1. typu a postihuje iba dospelých. Ostatné princípy a príznaky sú rovnaké.
Gestačný alebo tehotenský diabetes mellitus je cukrovka spojená s tehotenstvom a po pôrode u žien mizne. Pokiaľ sa cukrovka vyskytne aj po pôrode, ide o diabetes mellitus 1. typu, alebo 2. typu, ktorý sa zhodou okolností prejaví práve v tehotenstve.
Diabetes mellitus 2. typu – cukrovka 2. typu – starecký diabetes
Ide o najrozšírenejší typ cukrovky na celom svete a každým rokom ním ochorie milióny ľudí. Ide o relatívny nedostatok inzulínu. Predtým sa tomuto typu hovorilo starecký diabetes . Lenže v dnešnej dobe môže mať tento typ cukrovky aj malé dieťa na základnej škole. Rizikovým faktorom pre vznik cukrovky 2. typu je najmä obezita. Dá sa jej predchádzať zdravým životným štýlom a dostatkom pravidelného pohybu.
Príznaky stareckej cukrovky sú popísané nižšie. Chorý cukrovkou 2. typu navyše schudne väčšinou 10 až 15% svojej váhy . Často ale cukrovka úplne vymizne, alebo sa aspoň veľkou mierou zlepší. Nevyhnutné je držať diabetickú diétu a dodržiavať zdravý životný štýl a vyhnúť sa pri tom jojo efekte.
Intolerancia na glukózu alebo prediabet môže ľahko prejsť do cukrovky. Aj v tomto prípade je najvyšší čas rýchlo začať dodržiavať určité zásady, než sa vám rozvinie cukrovka.
Príznaky cukrovky
Pozrite sa, aké má klasická aj starecká cukrovka príznaky :
- nadmerný smäd
- polyúria, časté močenie aj počas noci
- chudnutie pri normálnej chuti do jedla, počas krátkej doby môže ísť aj niekoľko kilogramov
- únavnosť a malátnosť
- prechodné poruchy zrakovej ostrosti
- strata citlivosti kože
- poruchy vedomia až bezvedomia
- dych páchnuce po acetóne a prehĺbené dýchanie
- náchylnosť k infekciám
- opakované infekcie močových ciest
Účinná prevencia
Vždy je dôležitý zdravý životný štýl. Pokiaľ ale máte na cukrovku nejaký nábeh, držte sa tohto desatora, ktoré musia dodržiavať všetci cukrovkári.
- Dodržujte diabetickú diétu , obmedzte príjem sacharidov a cukru . Ak ste obézni, celkovo znížte prísun kalórií . Nemusí ísť o prísnu diétu. Veľa vecí sa dá pripraviť zo zeleniny, ovocia a strukovín alebo napríklad koreňa z čakanky.
- Jedzte pravidelne po malých porciách 5 až 6x za deň . Potom dochádza k menším výkyvom glykémie a lepšej kompenzácii cukrovky, ako keď jete len 2x denne veľké porcie jedla.
- Pravidelne sa hýbte niekoľkokrát do týždňa , najlepšie niekoľkokrát denne . Ideálna je 30 až 60 minút pohybovej aktivity, napríklad chôdza rýchlosťou 4 až 6 km/hod ., plávanie, jazda na bicykli alebo aqua aerobik, ale aj joga a pilates. Je nutné dať pozor na vznik hypoglykémie počas cvičenia aj po ňom.
- Noste kvalitnú obuv a vhodné topánky aj na cvičenie. Cukrovkári sú náchylnejší na poškodenie nôh, otlakom a defektom, ako je diabetická noha .
- Pravidelne berte predpísané lieky. Pokiaľ u chorého nedôjde k zlepšeniu vyššie uvedeným spôsobom, je nutná liečba tabletami. Prvým liekom býva metformín , ktorý nespôsobuje hypoglykémiu.
- Dajte si pozor na cholesterol a aterosklerózu , ktorá je jedným z častých problémov diabetu a dochádza pri nej k zanášaniu ciev a tepien tukom a cholesterolom. U diabetikov prebieha 4x rýchlejšie ako u zdravých ľudí.
- Dajte si pozor na hypoglykémiu a jedlo po inzulíne . Ak si aplikujete krátkodobý inzulín a do 30 minút sa nenajete, môže sa dostaviť nebezpečný stav v podobe hypoglykémie. Ak si aplikujete strednodobý inzulín a zabudne sa nasvačiť do 90 až 120 minút od aplikácie, opäť vám hrozí hypoglykémia.
- Dajte si pozor na nočnú hypoglykémiu , ktorá sa pomerne často prejavuje u nedostatočne kompenzovaných diabetikov 1. typu, ktorí ich môžu, ale nemusia zaspať.
- Dajte si pozor na hypoglykémiu po alkohole, hlavne po požití jeho veľkého množstva, ktoré môže zapríčiniť aj smrť. S alkoholom to nepreháňajte a nikdy sa neopíjajte.
- Zdravý životné sty a čistá myseľ s pozitívnym myslením má veľký význam. Život s cukrovkou je dosť často nepríjemný, musíte neustále dodržiavať diétu, pravidelne jesť a hýbať sa a dávať si pozor na hypoglykémiu. Napriek tomu sa určite vďaka obezite nechcete dostať k cukrovke 2. typ. Pozerajte sa do budúcnosti pozitívne, naučte sa jesť chutne, zdravo a pestro. Myslite na pekné veci a pestujte koníčky.
Liečba
Pri stareckej cukrovke je chorý je na diéte, potom užíva jeden typ liekov, potom sa nasadzuje kombinácia liekov a nakoniec prichádza na rad inzulín.
Podľa niektorých nových štúdií sa podávanie metformínu odporúča preventívne už u pacientov s poruchou glukózovej tolerancie , pokiaľ ranná glykémia dosahuje alebo dokonca presahuje 5,6 mmol/l. Ak sa s liekom nedosiahne dobrá kompenzácia cukrovky, pridávajú sa lieky z iných skupín, ako sú napríklad deriváty sulfonylmočoviny, tiazolidíndiódy, gliptiny a glinidy . Ak ani kombinačná liečba nedosahujeme dobrú kompenzáciu, musí sa začať liečba inzulínom .
Pri cukrovke 1. typu au žien s gestačným diabetom v tehotenstve je inzulín jediným možným liekom a riešením.