Ako na darovanie plazmy v 6 krokoch: Obnáša to riziká?

publikované , aktualizované 18. 1. 2024

Uvažujete o tom, že v tomto roku prispejete spoločnosti tým, že budete pravidelne darovať plazmu? Aj keď to znie jednoducho, záujemca musí splniť niekoľko dôležitých podmienok. Má jej odber nejaký vplyv na zdravie? A čaká vás za neho odmena?

Darovanie plazmy je, podobne, ako darovanie krvi, záslužnou činnosťou, ktorá umožňuje zdravotníckym zariadeniam ponúkať dôležité služby. (Napríklad po autonehodách či po náročných pôrodoch je krv v zásobách nevyhnutne potrebná. Z plazmy sa zase vyrábajú lieky.)

Na finálny odber sa ale nedostane len tak niekto z ulice. Aby bolo možné dospieť až k prípadnej odmene ak dobrému pocitu z prospešnosti pre spoločnosť, musíte spĺňať pomerne prísne nastavené kritériá, ktoré existujú preto, aby bol odber pre človeka maximálne bezpečný. (A následne aj pre prípadného príjemcu.)

Aké testy sa robia pri darovaní plazmy? A znamená darovanie plazmy voľno v práci?

Darovanie plazmy – je to za odmenu, alebo nie?

Ako na darovanie plazmy v 6 krokoch: Obnáša to riziká?
Hand holding two test tubes with blood and plasma against the background of vials.

Prvá vec, ktorá ľudí pred darovaním plazmy najčastejšie zaujíma, je predovšetkým to, či za tento čin dostanú nejakú finančnú odmenu. Odpoveď na túto otázku je kladná, pretože za každý odber môžete dostať 900,-. V prípade, že budete na odber plazmy chodiť v každý možný termín, ročne si môžete prísť až na 23 400,-. Ďalšiu odmenu potom môžete získať aj vtedy, keď so sebou na odber plazmy privediete niekoho ďalšieho.

Darovanie plazmy a jeho riziká a negatíva

Teraz sa pozrieme na to, či je darovanie krvnej plazmy bezpečné. Odberové strediská obvykle dodržiavajú prísne hygienické a bezpečnostné podmienky, na základe čoho sa minimalizuje riziko prenosu nebezpečných chorôb. Krvnú plazmu napríklad nemôže darovať niekto, kto v minulosti prekonal žltačku typu B a C, syfilis, tropické choroby alebo má pozitívny test na HIV/AIDS. Úplnou samozrejmosťou je aj používanie jednorazových pomôcok.

Rovnako, ako pri odbere krvi, potom môžete mať malú menšiu modrinu v mieste vpichu ihly. Tiež môžete pociťovať ľahkú nevoľnosť a slabosť. Nemalo by ísť ale o nič dramatického.

Ako na darovanie plazmy v 6 krokoch: Obnáša to riziká?
Blood donation. Blood donor with bandage and red heart after donating blood, place for text

Ako prebieha darovanie plazmy

Všetko začína tým, že si zarezervujete termín v najbližšom zariadení, ktoré odber plazmy ponúka. Môžete tak urobiť on-line alebo napríklad po telefóne. V deň, ktorý by mal predchádzať odberu, by ste mali piť dostatočné množstvo vody a nemali by ste jesť tučné pokrmy. Počas termínu odberu by ste navyše nemali chodiť bez predchádzajúcich ľahkých raňajok. So sebou na odber si ďalej vezmite kartičku poistenca a platný občiansky preukaz.

Prvý odber je časovo náročnejší a bude trvať zhruba 1,5 hodiny. Najprv budete musieť vyplniť registráciu a dotazník. V priebehu registrácie prebieha váženie a meranie krvného tlaku. Merať sa vám bude aj teplota. Akonáhle je táto formalita za vami, s dotazníkom odídete na vyšetrenie k lekárovi. Na základe výsledku bude vyhodnotené, či ste vhodným kandidátom na darovanie plazmy alebo nie.

Ak je verdikt pozitívny, pôjdete do odberovej sály, kde vám zdravotník napichne žilu. Vzorka sa pošle na vyšetrenie krvného obrazu. Až potom môže dôjsť k odberu plazmy. Odber samotný trvá 40-50 minút. V jeho priebehu si môžete napríklad čítať. Finančná odmena za prvý odber môže byť nižšia (okolo 500,-), pri opakovanom odbere môže byť jej výška vyššia. Nakoniec býva samozrejmosťou aj odpočinok po odbere, ktorý môže zahŕňať napríklad šálku kávy.

Vplyv darovania na zdravie

Ako na darovanie plazmy v 6 krokoch: Obnáša to riziká?
Hand holding extraction of plasma from blood in test tube

V priebehu darovania dochádza len k takému odberu, ktorý pre telo nepredstavuje zdravotné riziko. Odobraná krvná plazma by sa mala obnoviť do 48 hodín. Najväčšie riziko pre telo predstavuje možné zjazvené tkanivo po častejších odberoch. Rozostup medzi jednotlivými odbermi by mal byť minimálne 14 dní.

Darovanie plazmy v otázkach a odpovediach

Darovanie pri menštruácii

Pokiaľ je vám počas menštruácie dobre, odber plazmy v tomto období by nemal predstavovať problém.

Mám voľno v práci?

Darovanie krvnej plazmy predstavuje podľa § 203 Zákonníka práce (zákon č. 262/2006 Zb., Zákonník práce, v platnom znení) prekážku v práci na strane zamestnanca v podobe tzv. iného úkonu vo všeobecnom záujme. Pri tejto prekážke v práci potom zamestnancovi prislúcha pracovné voľno s náhradou mzdy (resp. platu) vo výške priemerného zárobku za dobu cesty k odberu, dobu samotného odberu, cesty späť a zotavenie po odbere v dĺžke až 24 hodín od nástupu cesty k odberu (prípadne aj za ďalší preukázaný nevyhnutne potrebný čas), pokiaľ zasahuje do pracovného času zamestnanca.

Vzhľadom na to, že doba na zotavenie po odbere je vysoko individuálna a len ťažko možno preukázať jej potrebnú dĺžku, pristupujú v praxi zamestnávatelia obvykle k tomu, že ospravedlňujú zamestnancovu neprítomnosť až do začiatku ďalšej rozvrhnutej smeny. Je potrebné povedať, že pracovné voľno prislúcha iba v prípade, keď nie je možné úkon vykonať mimo pracovného času.

Darovali ste niekedy krvnú plazmu?

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár