Cukrovka a jej 3 typy alebo diabetes má mnoho rôznych podôb

publikované , aktualizované 5. 1. 2023

Keď sa povie cukrovka, každý tak nejako tuší, o čom je reč. Lenže, nie je cukrovka ako cukrovka. Keď prejdete lekárskou diagnostikou, dozviete sa, ktorý z troch typov cukrovky vás trápi. Aké sú ich špecifiká? A môžu vás všetkých trápiť celý život? Na to všetko sa pozrieme nižšie.

Cukrovka je ochorenie, ktoré trápi veľké množstvo ľudí. Nie každý ju ale získal kvôli svojmu nezdravému životnému štýlu. Ďalší ľudia by jej zase trpieť nemuseli, ale vplyvom rôznych faktorov jej musia čeliť. V neposlednom rade, nie všetky typy cukrovky vám budú znepríjemňovať život až do smrti.

Začneme ale od úplného začiatku.

Typy cukrovky

Cukrovka a jej 3 typy alebo diabetes má mnoho rôznych podôb

Ako už bolo povedané, cukrovku rozdeľujeme na tri hlavné typy. Aj keď majú podobné príznaky, dôvod ich vzniku sa líšia. Niektorým druhom cukrovky sa dá navyše vyhnúť tým, že si včas osvojíme základy zdravého životného štýlu.

Cukrovka I. typu

Cukrovka I. typu je človeku vrodená. Z toho dôvodu sa s ňou musia začať liečiť ľudia v mladšom veku. (Často už od detstva.) Tento jav je spôsobený autoimunitnou reakciou tela, ktorá ničí bunky, ktoré v tele produkujú inzulín. Toto poškodenie je zároveň trvalého charakteru. Dôvod, prečo k tomuto ochoreniu dochádza, nie je zatiaľ dôkladne preskúmaný. Pravdepodobne naň má ale vplyv genetika a okolité prostredie. Životný štýl tento druh cukrovky spôsobiť obvykle nemôže.

Cukrovka II. typ

Cukrovka a jej 3 typy alebo diabetes má mnoho rôznych podôb

Cukrovku II. typu spôsobuje inzulínová rezistencia, ktorá často súvisí s dlhodobo nevhodným životným štýlom. V preklade to znamená, že telo nedokáže efektívne používať inzulín. Následne sa jeho produkcia zníži, čo vedie k zvýšenej hladine krvného cukru.

Medzi rizikové faktory v tomto ohľade patria:

  • Genetika
  • Sedavý spôsob života
  • Vyššia hmotnosť a obezita

Tehotenská cukrovka

Posledným typom cukrovky je tehotenská cukrovka. Ako už jej názov napovedá, ide o jav, ktorý sa objavuje v čase tehotenstva. Po pôrode obvykle cukrovka ďalej nepokračuje a telo sa vracia so svojím fungovaním do normálu. Tento typ cukrovky sa môže vyskytnúť častejšie u žien, ktoré majú v rodinnej anamnéze prediabetes a cukrovku.

Príznaky cukrovky

Cukrovka a jej 3 typy alebo diabetes má mnoho rôznych podôb

Aj keď sa každý z vyššie uvedených typov cukrovky odlišuje od tých ostatných, príznaky všetkých typov cukrovky bývajú rovnaké.

Všímajte si preto:

  • Väčšie smädy
  • Častého močenia
  • Únavy
  • Suché a svrbivé pokožky
  • Rozmazaného videnia
  • Horšie sa hojacich rán

Cukrovka II. typu môže u ľudí spôsobovať aj rozdielne zafarbenie kože, najčastejšie v podpazuší a na krku. Tiež môžete pociťovať necitlivosť nôh.

Pre cukrovku I. typu je zase typický unáhlený vývoj, ktorý môže spôsobiť významný úbytok hmotnosti v krátkom čase. Tiež sa môžete stretnúť s pojmom diabetická ketoacidóza, ktorá sa prejavuje tým, že má človek v tele veľké množstvo krvného cukru, ale prakticky žiadny inzulín.

Pri prvých dvoch typoch cukrovky sa tiež obvykle odlišuje vek. Zatiaľ čo I. typ cukrovky trápia predovšetkým deti a mladých dospelých, cukrovka II. typu sa objavuje u ľudí starších ako 45 rokov. (V ich prípade sa ale môže pri pravidelnej preventívnej prehliadke prísť na to, že trpia prediabetes, takže môžu vznik cukrovky v budúcnosti ovplyvniť tým, že nárazovo zmení svoj životný štýl.)

Trpíte nejakým druhom cukrovky? Ak áno, ako sa vám podarilo dostať toto ochorenie pod kontrolu?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/diabetes/types-of-diabetes – Druhy cukrovky (anglicky)

https://www.healthline.com/health/diabetes – Všetko o diabetes (anglicky)

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár