Darovanie krvi v roku 2023: Ako splniť podmienky?

publikované , aktualizované 14. 9. 2023

Premýšľate o tom, že urobíte dobrú vec? V tom prípade je celkom dobre možné, že sa rozhodnete pre darovanie krvi. Aby ste tak ale mohli urobiť, musíte spĺňať široké spektrum pomerne dosť špecifických podmienok. Čo obnáša darovanie krvi? A čaká vás po darovaní krvi nejaká odmena?

Pokiaľ sledujete správy, pomerne často sa v nich môžete stretnúť s výzvami nemocníc, aby sa ľudia nebáli prísť darovať krv. (Pretože jej často majú málo.) Možno ste od prírody altruisti, takže možno budete na takú prosbu počuť a ​​rozhodnete sa zavítať do najbližšieho odberného centra.

Prečítajte si: Aké existujú druhy cukrovky?

Lenže váš ušľachtilý nápad môže byť zakončený tým, že vás z centra pošlú domov. Napríklad kvôli tomu, že nespĺňate podmienky pre darcovstvo.

Na čo sa teda pred odchodom z domu pripraviť?

Zdravotné predpoklady pre darcov krvi

Darovanie krvi v roku 2023: Ako splniť podmienky?

Začneme tým, že sa zoznámime so zdravotnými predpokladmi, ktoré musí spĺňať každý darca a darkyňa. V prípade, že ich nespĺňate, nie je možné krv pre zdravotnícke zariadenie darovať.

Všeobecné podmienky:

  • Vek medzi 18-65 rokov (s tým, že prvý odber u vás prebehol do 60 rokov)
  • Telesná hmotnosť minimálne 50 kg
  • HIV negatívny
  • Nemám históriu žltačky typu B/C
  • Nemám históriu ochorení maláriou
  • Nie som alkoholik
  • Nemám vážne chronické fyzické alebo psychiatrické ochorenie
  • Nežijem rizikovým spôsobom (nie som promiskuitný, neužívam drogy…)
  • Nebol som medzi rokmi 1980-96 viac ako 12 mesiacov v Anglicku

Aj keď tieto podmienky splníte, ešte nemáte vyhrané. Dobre sa totiž musíte cítiť aj v deň plánovaného odberu krvi .

Musíte sa cítiť zdraví. Nesmiete byť aktuálne chorí alebo v pracovnej neschopnosti. Nemáte zranenie ani opar. V poslednom týždni ste neboli na ošetrenie chrupu av posledných 14 dňoch ste neužívali antibiotiká. V poslednom mesiaci ste nemali kliešť a neboli ste vystavení žltačke typu B (čo zahŕňa aj očkovanie). V posledných 2 mesiacoch ste sa nenechali očkovať proti kiahňam. V posledných 4 mesiacoch ste si neboli nechať robiť piercing, neboli ste na operácii a neprekonali ste ani endoskopické vyšetrenie.

Čo sa týka špecificky žien, nesmie byť tehotné a od posledného pôrodu uplynulo aspoň 6 mesiacov. Ženy by tiež nemali darovať krv v čase menštruácie a cca 2-3 dni po jej skončení.

V niektorých prípadoch môžu odberové miesta vyžadovať aj splnenie ďalších podmienok. Napríklad môžu od odberu odrádzať ľudí s väčšou krvácavosťou, ľudí po zhubnom ochorení a podobne. Ako teda môžete sami vidieť, základných podmienok pre darovanie krvi existuje obrovské množstvo a nie každý ich dokáže splniť.

Prečítajte si: Všetko o hypoglykémii

Darovanie krvi v roku 2023: Ako splniť podmienky?

Čo jesť pred odberom krvi

Starať sa musíte aj o to, čo sa môže jesť a piť pred odberom krvi. Pretože aj v tejto oblasti existujú určité pravidlá, ktorých by ste sa mali držať. (Rozhodne nie je vhodné chodiť na odberné miesto s lačným žalúdkom.) V neposlednom rade sa starajte o to, čo pijete a jete, aj 14 hodín pred odberom, pretože aj to, čo si dáte v tomto časovom úseku, potom môže ovplyvniť celý proces.

Oných 14 hodín pred odberom vynechajte jedlá s obsahom tuku a alkohol. Ďalej sa odporúča piť veľa vody a odpočívať.

V deň odberu zľahka raňajkujte. Vhodný je napríklad rožok, rascový alebo sendvičový chlieb, sucháre, detské piškóty, kukuričné ​​lupienky, med, ovocie, zelenina, džem atď. Naopak si nedávajte mliečne výrobky, vajcia, celozrnné pečivo, olejnaté semená a orechy. Káva by sa mala piť bez mlieka či smotany, ideálna je obyčajná voda.

Prečítajte si: Viete, čo znamená cukor v moči?

Riziká darovania krvi

Darovanie krvi so sebou nesie aj určité riziká, kvôli ktorým by ste si ho mali poriadne rozmyslieť.

Medzi tie najhlavnejšie patria:

  • Dehydratácia
  • Závrat, mdloba a motanie hlavy
  • Únava
  • Modrina
  • Infekcia

Čo ma čaká po príchode?

Darovanie krvi v roku 2023: Ako splniť podmienky?

V prvom rade budete musieť vo svojom okolí nájsť akreditované odberné miesto. Pomerne často sa nachádza vo veľkých nemocniciach, takže primárne sa môžete pozerať tam. Po príchode vás ďalej čaká skríning, ktorého súčasťou je počiatočný krvný test. (V jeho priebehu sa mnoho ľudí dozvie, že sú napríklad HIV pozitívne, alebo že trpia inou chorobou, kvôli ktorej nemôžu krv darovať.) Ďalej budete vyplňovať dotazník, v ktorom sú otázky zaoberajúce sa vašou rodinnou anamnézou. A potom tiež počítajte s fyzickým vyšetrením. Ženy môžu plnú plazmu darovať raz za 4 mesiace, muži raz za 3 mesiace.

Keď bude vyhodnotené, že patríte k vyhovujúcim kandidátom, môžete na odber, ktorý trvá pár minút.

Tip: Toto dokáže neliečená cukrovka

Odmena za odber

V prípade, že ide o bezpríspevkový odber, môžete uplatniť odpočet zo základu dane v hodnote 3 000,-. V úhrne však môžete uplatniť nanajvýš 15 % zo základu dane za zdaňovacie obdobie.

V prípade, že pôjdete na komerčný odber, darcovia môžu získať odmenu v horizonte niekoľkých sto korún.

Čo si z toho vziať?

Predovšetkým to, že krv by mali ísť darovať skutočne len perfektne zdraví ľudia, ktorí spĺňajú všetky podmienky odberného miesta. Je totiž dôležité, aby sa v prípade nutnosti k potrebným dostala nezávadná krv.

Na druhú stranu, aj keď podmienky nevedomky nesplníte, všetko potrebné zistíte pri kontrolnom odbere pred samotným darovaním, takže na základe toho môžete začať riešiť svoj zdravotný stav. (Tým ale nehovoríme, že má darovanie krvi vynahradzovať prevenciu u vášho praktického lekára.)

Po každom odbere tiež nezabudnite odpočívať a pite dostatok tekutín, pretože telo sa musí po tomto zákroku regenerovať.

Darovali ste niekedy krv?

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár