Každý z nás by mal aspoň približne vedieť, ako sa v priebehu života mení jeho hladina glykémie v krvi. Aj občasné meranie u lekára počas prevencie totiž môže prispieť k záchytu začínajúcej cukrovky, ktorá patrí k najrozšírenejším civilizačným chorobám modernej doby. Ako zistiť, že k nebezpečnému zvýšeniu glukózy v tele už došlo? A ako sa dá dostať opäť pod kontrolu?
Neliečená cukrovka je veľmi nebezpečná, pretože z dlhodobého pohľadu prináša široké spektrum vážnych zdravotných komplikácií. A to vrátane tých fatálnych, ktoré môžu skončiť dokonca aj smrťou. (Nie, s mŕtvicou, ktorej riziko sa môže citeľne zvýšiť, rozhodne nie je žiadny špás.)
Veľa ľudí o zvýšenej hladine krvného cukru ale často vôbec netuší. Zanedbávajú preventívne prehliadky u lekára, nezdravo sa stravujú a príznaky zvýšenej hladiny cukru ignorujú. Úspešná liečba cukrovky sa teda môže strácať niekde v nedohľadne.
Aby nedošlo k zbytočným komplikáciám a dokázali ste sa včas vo svojej situácii zorientovať, nižšie vám predstavíme zavedené, ale aj babské rady na cukrovku, tipy na meranie krvného cukru doma aj u lekára, pozrieme sa na odporúčanú diétu pri cukrovke, ale aj na voľnopredajné doplnky stravy na podporu normálnej hladiny krvného cukru, ktoré sa ľahko užívajú a môžu podporiť ďalšie zmeny životného štýlu, vďaka ktorým bude vaše zdravie opäť v lepšej kondícii.
Pokiaľ ste pripravení, tak môžeme začať.
Ako znížiť cukor v krvi – babskej aj odbornej rady
Medzi populárne rady na udržanie normálnej hladiny glukózy v krvi, vďaka ktorým nebude dochádzať k hyperglykémii ani k hypoglykémii, patrí dobre nastavená diéta, ktorá môže byť dôležitá aj pri tehotenskej cukrovke, s ktorou sa stretáva mnoho gravidných žien. Počas stravovania sa nemusíte úplne vzdávať zdrojov sacharidov, je však dôležité správne pracovať s ich množstvom v pomere k iným živinám (bielkoviny, tuky, vláknina…). Zároveň by nemalo ísť o pridané cukry v potravinách, ale o prírodné sacharidy, ktoré pochádzajú napríklad zo strukovín a celozrnných výrobkov.
Niektorí ľudia možno tiež už počuli o tom, že na cukrovku pomáha citrón. Jeho vplyv na zníženie glukózy je však skôr menší a rozhodne sa nedá počítať s tým, že by vám pri zvládaní vášho problému sám o sebe stačil. Vzhľadom na to, že aj diabetici potrebujú vitamín C, a vzhľadom na to, že citrón má len veľmi nízky glykemický index, je možné ho v rozumnej miere zaradiť do svojej každodennej životosprávy.
Úplne zásadným tipom je aj redukcia telesnej hmotnosti a jej následné udržiavanie v norme. A zabúdať by sa rozhodne nemalo ani na pravidelnú pohybovú aktivitu.
Prášky a bylinky na zníženie cukru
Hodnoty cukru v krvi môžu do určitej miery podporiť aj doplnky stravy na podporu normálnej hladiny krvného cukru , ktoré obsahujú bylinky a ďalšie látky, ktoré sa bežne používajú v prírodnej medicíne.
Medzi tie, ktoré sa nedávno dostali do nášho TOP hodnotenia, patria:
- DIAPIL
- Dialevel
- Diaben
- DiaMIZIN Gurmar
- MedPharma Gurmar Gymnema
Napríklad DIAPIL, ktorý vychádza z hodnotenia najlepšie, obsahuje hneď 8 hlavných látok, ku ktorým patrí berberine, gymnema sylvestre či škorica cejlónska, čo sú látky, ktoré sa bežne odporúčajú prediabetikom a ľuďom s miernou formou diabetes, ktorým lekár v rámci liečby nariadil celkovú zmenu životného štýlu. (Čo nemusí vždy nutne sprevádzať užívanie liekov. To môže prísť na rad až neskôr.)
Čo je pri doplnku stravy Dialevel od WALMARKu trochu nevýhodou je naopak to, že obsahuje len tri hlavné aktívne látky. Opäť ho ale môžu ako prediabetici, tak aj diabetici, ktorí sa snažia dostať problém pod kontrolu za pomoci režimových opatrení. Rovnaký počet látok ako Dialevel má aj doplnok stravy Dialevel od značky ADVANCE. DIAMizin Gurmar má dokonca len jednu. O niečo lepšie na tom je doplnok MedPharma Gurmar Gymnema, v ktorom sú štyri. Niektorí zákazníci ale negatívne hodnotia malý počet kapsúl v jednom balení. Je ale zároveň najlacnejší.
Diabetická diéta
Ako by správne mala vyzerať diabetická diéta? Napríklad by v nej nemali byť presladené a nezdravé potraviny, ktoré môžu podporiť nebezpečné zvýšenie hladiny krvného cukru.
Medzi povolené a zdravé zdroje karbohydrátov, ktoré aj diabetici potrebujú na svoje normálne fungovanie, patrí napríklad čerstvé ovocie, zelenina, celozrnné výrobky, nízkotučné mliečne výrobky a strukoviny. Vzhľadom na to, že tieto skupiny potravín zároveň obsahujú aj dostatočné množstvo super dôležitej vlákniny, dôvody, prečo si ich pravidelne dopriavať, sú ešte o to väčšie.
Ďalej sa snažte mať v strave dostatočné množstvo bielkovín (ryby, chudé mäso…), nenasýtených mastných kyselín omega-3 a zdravých tukov, ku ktorým patrí napríklad olivový olej a avokádo.
Vyhnite sa naopak polotovarom a priemyselne spracovaným potravinám, pridanému cukru, tučným pokrmom, jedlám, ktoré obsahujú veľké množstvo soli a tiež jedlám s vysokým glykemickým indexom. Dobrý pozor si dávajte aj na porcie jedla. Je lepšie jesť menej, ale častejšie, než niekoľkokrát denne a obrie porcie. Potom sa dá totiž očakávať príliš strmý nárast a prepad glykémie, než keď ju priebežne udržujete čo najviac stabilnú.
Pohybová aktivita
Vhodné je ako kardio, tak silové cvičenie. Na začiatok môžete začať napríklad obyčajnou chôdzou niekoľkokrát do týždňa. Nápomocná môže byť aj pravidelná chôdza do schodov. Cvičiť nemusíte každý deň, ale je vhodné tak robiť aspoň trikrát až päťkrát do týždňa po dobu 20-30 minút.
Starostlivosť o duševné zdravie
Možno si hovoríte, že tento bod nemá v celom zozname veľa čo robiť. Opak je ale pravdou. Keď sme v strese, málo spíme a cítime sa zle, sme oveľa náchylnejší na konzumáciu nezdravých potravín, ktorých navyše zjedeme príliš veľké množstvo. Následkom toho potom môžeme nevedomky zvyšovať nielen svoj kalorický príjem, ktorý nás dovedie až k nadváhe a obezite, ale aj hladinu krvného cukru.
Nápomocná môže byť v tomto smere nielen meditácia, ale aj písanie denníka a dochádzanie na masáže. Ak sú vaše problémy komplikovanejšie, využite pomoc psychológa, terapeuta či psychiatra, ktorý má právomoc vo vážnych prípadoch predpísať zodpovedajúcu medikáciu. (A nie, chodiť za odborníkmi na dušu rozhodne nie je hanba.)
Vyšetrenie u lekára
Aby vám nehrozil neočakávaný glykemický záchvat, je dôležité chodiť na pravidelné preventívne prehliadky k svojmu ošetrujúcemu lekárovi, ktorý môže zachytiť prvé prejavy zvýšenej hladiny cukru v krvi počas rutinného testu. Tiež môže prísť na to, že máte prediabetes. To je stav, počas ktorého je hladina glukózy v krvi dlhodobo vyššia, ale ešte nedosahuje hodnoty, ktoré sú typické pre diabetes. Ide teda o také posledné varovanie.
Je to vlastne celkom jednoduché a nie je sa čoho báť. Lekár vám s najväčšou pravdepodobnosťou nariadi prísť na odber krvi nalačno, pretože konzumácia niektorých nápojov a prakticky všetkých potravín by mohla viesť k skresleniu výsledkov. Následne lekár odoberie vzorku žilovej krvi, ktorý pošle na analýzu do laboratória. Na rýchle testovanie sa používa glukomer s testovacími prúžkami, ktoré dokážu vyhodnotiť aj kvapku krvi z prsta. Táto metóda je ale trochu menej spoľahlivá.
Ako spoznať vysoký cukor?
Bojíte sa, že nedokážete správne rozpoznať signály tela, ktorými vám dáva najavo, že máte ísť v dohľadnej dobe na kontrolu k lekárovi?
Všímajte si hlavne:
- Zvýšené potreby piť
- Zvýšené potreby močiť
- Neustáleho hladu
- Únavy
- Rozmazaného videnia
- Náhleho úbytku hmotnosti (a to aj napriek zvýšenej konzumácii najrôznejších jedál)
Že cukrovka pokročila poznáte podľa toho, že problémy sa začnú postupne zhoršovať.
Ako si zmerať cukor v krvi?
Ak vám lekár povedal, že máte prediabetes, diabetes alebo tehotenskú cukrovku, môže vám nariadiť pravidelné domáce meranie hladiny krvného cukru glukomerom, ktoré vám pomôže rýchlo zistiť, či sa vám darí problém s vysokým cukrom správne kompenzovať, alebo nie. Ako ho ale správne vykonávať?
Niekedy môže byť odborníkom odporúčané meranie glukózy zhruba 2 hodiny po každom jedle. V krajnom prípade aj v nočných hodinách.
Než sa pustíte do merania, je kriticky nutné zaistiť sterilitu ihly. Najprv teda vyčistite prístroj, ihlu a miesto, do ktorého s ňou budete pichať. V glukomere by navyše mali byť správne testovacie prúžky. Test sa vykonáva tak, že sa ihlou pichnete do prsta a kvapku krvi umiestnite na špeciálny prúžok. Tento prúžok zmeria, koľko glukózy je vo vašej krvi. Niektoré monitory používajú krv z iných častí tela ako z prstov, čo znižuje nepohodlie. Merač zobrazuje výsledky hladiny cukru v krvi ako číslo na digitálnom displeji. Následne si výsledky merania zapíšte do notesu.
Zároveň ešte raz pripomíname, že meranie glukózy glukomerom nie je tak spoľahlivé, ako meranie glukózy zo žilovej krvi v ordinácii lekára. Domáce meranie teda úplne nenahrádza profesionálne vykonané kontroly.
Hodnoty cukru v krvi a test na cukrovku
Glykémia v norme | Zvýšené riziko cukrovky | |
Hladina glykémie nalačno | do 5,5 mmol/l | od 5,6 do 7,0 mmol/l |
Hladina glykémie po jedle | do 7,5 mmol/l | od 7,6 do 11,0 mmol/l |
Príznaky začínajúce a pokročilé cukrovky
Okrem vyššie uvedených príznakov, ku ktorým patrí rozmazané videnie, únava, častejšia potreba byť alebo častejšia potreba močiť, existuje aj mnoho ďalších , ktoré môžu poukazovať na to, že choroba pokročila.
Patria k nim:
- Sladko, až ovocne, voňajúci dych
- Problémy s obličkami (tmavý moč, bolesť v chrbte a bolesť obličiek, chronické infekcie močových ciest…)
- Zvýšená hladina cholesterolu
- Vyšší krvný tlak
- Neuropatia (brnenie nôh a rúk, pocit chladu, bolesti alebo tepla bez zjavného spúšťača, strata citu v končatinách…)
V prípade, že niektorý z týchto problémov zaznamenáte, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.
Typy cukrovky
Medzi hlavné typy cukrovky patrí cukrovka I. typu, ktorá je vrodená a ktorú sa najčastejšie darí zachytiť u detí a mladých dospelých. Nie je liečiteľná, preto musí človek, ktorý jej trpí, celoživotne dodržiavať diétu a liečbu. Cukrovka typu II býva získaná, často súvisí so starnutím as nezdravým životným štýlom. Niekedy sa jej darí dostať pod kontrolu zdravšou životosprávou a užívaním doplnkov stravy na podporu normálnej hladiny glukózy. Jej predstupňom býva prediabetes, kedy je zvýšená hladina glukózy, ale ešte nie tak veľa, aby sa dalo hovoriť o cukrovke. Tehotenská cukrovka sa vyskytuje u niektorých žien prechodne počas tehotenstva, jej rizikom môže byť napríklad vyššia pôrodná váha dieťaťa. Aj keď po pôrode obvykle zmizne, môže zvyšovať riziko cukrovky typu II v budúcnosti.
Aké existujú lieky na cukrovku
Ak lekár vyhodnotí, že to nejde inak, môže vám odporučiť injekčnú aplikáciu inzulínu. (Tiež ale existuje inzulínová pumpa, ktorú často majú mladší ľudia.) Tiež môže odporučiť Metformín, ktorý sa používa na cukrovku typu II. Existujú ale aj Glitazóny, Sulfonylurea a glinidy.
Lekár vyberie najlepší spôsob liečby na základe toho, aké vykazujete dlhodobé výsledky a na základe toho, aké vážne máte problémy.