Oslabená imunita: Poznáte najčastejšie príznaky?

publikované , aktualizované 2. 2. 2023

Pri oslabení alebo porušení imunitného systému dochádza k zníženiu schopnosti organizmu sa brániť rôznym infekciám. Sme unavení, vyčerpaní a trápi nás často sa opakujúce ochorenie. Poďme sa pozrieť na najčastejšie príznaky.

Imunitný systém tvorí prepojené činnosti rôznych obranných buniek , ako sú leukocyty, lymfocyty, makrofágy a neutrofilyh, bielkoviny , kam patria protilátky alebo komplementy a imunitné orgány , napríklad týmus. Hlavnou funkciou imunitného systému je rozpoznanie a obrana organizmu pred cudzorodými látkami a vlastnými bunkami , ktoré sa vymknú kontrolným mechanizmom a spôsobia vážne choroby, ako rakovina.

Oslabená imunita: Poznáte najčastejšie príznaky?

Oslabená imunita a jej príznaky

Vrodené poruchy imunitného systému

Vrodené poruchy imunity alebo primárnej imunodeficiencie sú zriedkavé a ťažko liečiteľné. Spôsobujú ich genetické poruchy. Najčastejšie ide o protilátkovú deficienciu , kedy telo nie je schopné vytvárať dostatok protilátok a brániť sa proti cudzím mikroorganizmom. Prejaví sa po narodení, keď už dieťa nechráni materské protilátky.

  • hnisavé hojenie pupočníka – omfalitída
  • zápal stredného ucha
  • zápal bradavkovitého výbežku na lebke
  • zápal pľúc

Získané poruchy imunitného systému

Častejšie sú získané poruchy alebo sekundárne imunodeficiencie . Príčinou sú ochorenia imunitného systému , ako je HIV, dôsledok úrazov či chorôb , ako je bežný aj pooperačný stres, diabetes, poruchy výživy, nádory, chemoterapia a radiácia.

Ak imunitný systém nefunguje správne alebo vôbec , je telo ľahko náchylné na vznik infekčných ochorení . Slabý imunitný systém je tiež príčinou zložitej a zdĺhavej liečby , komplikácií a zhoršenia stavu. Ako spoznať oslabenú imunitu?

  • únava, ospalosť aj pri dlhšom spánku, nesústredenosť a ľahostajnosť
  • bolesť v krku, prechladnutie, chrípka, angína a infekcia dýchacích ciest
  • žalúdočné, črevné a tráviace ťažkosti, nadúvanie, bolesti brucha, zápcha a hnačky
  • nechutenstvo
  • zimomrivosť, studené končatiny a potenie
  • astma
  • zlé hojenie rán
  • plesne na nohách a nechtoch
  • vyrážky, ekzémy, svrbenie kože a lupiny
  • kvasinkové infekcie
  • bradavice
  • erysipel, ruža
  • pásový opar
  • mononukleóza
  • zápal pľúc
  • zápaly očí a uší
  • rakovina

Oslabená imunita: Poznáte najčastejšie príznaky?

Oslabená slizničná imunita

V črevách je 70 až 80% imunitného systému, označovaného ako MALT . Celková plocha našich slizníc meria okolo 300 m2 . Sliznice napádajú vírusy, baktérie, kvasinky, plesne a ďalšie parazity . Bojujú za nás imunitné bunky a spriatelené mikroorganizmy , ako laktobacily, bifidobaktérie a prospešné typy E. coli.

Oslabená imunita po antibiotikách

Pri častom užívaní širokospektrálnych antibiotík , ktoré zlikvidujú aj prospešné baktérie, dochádza k poškodeniu črevnej mikroflóry , alergickým reakciám, toxickým prejavom organizmu a oslabeniu imunity . Máme sklon k chorobám vírusového či bakteriálneho pôvodu, vyvinie sa ekzém, vyrážka, pleseň na rukách či nohách, lupiny a zle sa hojace rany . U žien sa môže dostaviť kvasinková infekcia a výtoky .

Oslabená imunita: Poznáte najčastejšie príznaky?

Oslabená imunita po očkovaní

Sú zásadné rozdiely medzi prirodzenou a vakcinačnou imunitou , ktorá nie je plnohodnotná , nezahŕňa bunkovú zložku, nechráni doživotne a neprenáša sa z matky na dieťa. Očkovanie vakcínou vedie k presunu od zápalovej bunkovej Th1 odpovede k TH2 proti-látkovej reakcii a jej nadmerná aktivácia vedie k alergiám a auto-imúnnym chorobám.

Oslabená imunita pri menštruácii

Počas menštruácie sa imunita znižuje a žena je oveľa náchylnejšia na prechladnutie močových ciest , ktoré komplikuje priebeh menštruačného cyklu. V zime je častejší zápal vaječníkov , ktorý spôsobujú baktérie prenášané najmä pohlavným stykom.

Oslabená imunita u detí

Častá je aj oslabená imunita u detí, u ktorých sa imunitný systém ešte len vytvára. Deti sa ťažko bránia bežným infekciám. Trápi ich opakované zápaly dutín, stredného ucha a močových ciest a alergie . Riešenie je podávanie imunomodulátorov podporujúcich tvorbu protilátok 2 až 3 sezóny po sebe, ideálne pred nástupom do školy.

Ako posilniť oslabenú imunitu?

Nutné je dodržiavanie zdravého životného štýlu. Zdravá, pestrá a vyvážená strava, pravidelná fyzická aktivita a zodpovedný prístup posilňuje imunitný systém. Dôležité je nestresovať sa myslieť pozitívne . Užívať môžete aj rôzne vitamíny na oslabenú imunitu, potravinové doplnky na posilnenie imunity a imunomodulátory .

Oslabená imunita: Poznáte najčastejšie príznaky?

Vitamín C

Podporuje imunitný systém , pomáha bojovať proti baktériám i vírusom a posilňuje jeho odolnosť proti infekciám. Najlepšie je čerstvé ovocie a zelenina, prípadne tablety.

Vitamín A

Má pozitívny vplyv na imunitný systém a zvyšuje odolnosť pred infekciami. Predávkovanie však spôsobuje bolesti hlavy a kostí, únavu, dvojité videnie, ospalosť a nechutenstvo.

Vitamíny skupiny B

Pomáhajú udržiavať správne funkcie organizmu. Zdrojom sú kvasnice, strukoviny, orechy a ryby. Prípadne siahnite k B-komplexu.

Zinok

Posilňuje obranyschopnosť, pomáha pri únave, zlepšuje stav pokožky a urýchľuje hojenie rán aj uzdravenie. Zdrojom sú pečeň, tmavé mäso, mlieko, žĺtky a ustrice.

Byliny na posilnenie imunity

  • Kustovnica čínska – Goji
  • Ženšen
  • Šípok
  • Echinacea echinacea purpurová
  • Rakytník rešetliakový

Rybí tuk

Obsahuje omega-3 kyseliny, ktoré posilňujú imunitný systém, spomaľujú starnutie, znižujú riziko nádorov, regulujú hladinu cukru v krvi a podporujú psychiku a pamäť.

Spirulina, chlorela a zelený jačmeň

Zelené superpotraviny podporujú detoxikáciu organizmu, zlepšujú trávenie aj črevné prostredie, dodávajú energiu a posilňujú imunitný systém.

Hliva ustricová

Hliva ustricovitá obsahuje hlavne vitamíny B, C, D a K, z minerálov zinok, draslík aj selén, vlákninu i bielkoviny. Posilňuje imunitu, znižuje hladinu tukov a cholesterolu v krvi, má pozitívny vplyv na krvný tlak, srdce aj cievy a má protirakovinové účinky.

Oslabená imunita: Poznáte najčastejšie príznaky?

 

Redakcia magazínu

MUDr. Zdenka Fantová
Študovala som 1. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe a promovala v roku 1991. Praxi som získala v odbore všeobecné praktické lekárstvo. Prípravu som absolvovala vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, v ambulancii primárnej starostlivosti av ambulanciách a lôžkových oddeleniach špecialistov. Atestačnú skúšku zo všeobecného praktického lekárstva som zložila v roku 1995. Potom som pracovala ako praktický lekár v ordináciách obvodných lekárov ako zamestnanec. Od 1. marca 1998 prevádzkujem súkromnú prax. Tu na Hlidejsizdravi.cz pôsobím v úlohe garanta obsahu a všetky články prechádzajú mojou odbornou kontrolou.

Vložiť komentár