Zápal obličiek alebo pyelonefritída je nepríjemná choroba. Obličky čistia krv, tvorí sa v nich moč s odpadovými látkami, ktoré putujú do panvičky obličkovej a močovodov. Tie potom moč odvedú do močového mechúra a močovou trubicou von z tela.
Príznaky zápalu obličiek
- zimnica
- trasiavka
- teplota cez 38 °C
- bolesti v boku na postihnutej strane
- brucho býva na dotyk citlivé
- pocit zvracania
- celková nevoľnosť a únava
- prejav častého nutkania na močenie aj v noci
- bolestivé močenie
- zakalený moč, niekedy aj s hnisom či krvou
Príčiny zápalu obličiek
Ak sa do močovodu dostanú baktérie , dôjde k infekčnému zápalovému ochoreniu, teda k akútnej nekomplikovanej pyelonefritíde alebo k jej komplikovanej chronickej forme . Zápal sa šíri až do obličiek. Niekedy sa infekcia do obličiek dostane krvou , napríklad pri rôznych zápalových ochoreniach .
Medzi ďalšie rizikové faktory zápalu sú močové kamene , ktoré bránia odtoku moču , zväčšeniu prostaty alebo nádorové ochorenia . Väčšiemu riziku však bývajú vystavené ženy vzhľadom na krátku močovú trubicu v blízkosti análneho otvoru, kam sa baktérie ľahšie dostanú.
Prírodná liečba zápalu obličiek
Podľa ľudových liečiteľov je k dispozícii množstvo liečivých očistných kúr, napríklad zmes z tymiánu obyčajného, zlatobyľu obyčajného, šalvie lekárskej, vrbovky malokvetej a ľubovníka bodkovaného.
- Ak beriete antibiotiká , je vhodné piť žihľavový čaj vždy až 2 hodiny po liekoch. 1 lyžica sušených žihľavy sa sparí na 10 minút v 2 dcl vody.
- Pri bolestiach obličiek a na ich prečistenie je vhodný 2x denne čaj z ľubovníka bodkovaného asi 0,5 hodiny pred jedlom po dobu 14 dní . 15 gramov kvetov ľubovníka prelejte 0,5 l vriacej vody a lúhujte 10 až 15 minút .
- Pri chronickom zápale močových ciest sa odporúča zmes vždy 1 dielu vňate truskavca, vňate zlatobyľu a vňate yzopu, koreňa ligurčeka a koreňa ihlice a od každého 2 diely listu brezy a vňate žihľavy. Nálev pripravený z 1 lyžice pite 3x denne.
- Pri zápale obličiek si pripravte zmes z rovnakých dielov vňate celíka zlatobyle, vňate ľubovníka, koreňa ihlice tŕnisté, koreňa ihlice tŕnisté, listov brezy a listu medvedice lekárskej . 1 lyžicu zmesi prelejte 0,25 l vriacej vody a 30 minút lúhujte. Pite pred jedlom 3x denne .
Vyskúšajte bylinky na obličky
- Celík zlatobyľ – rozpúšťa obličkové a močové kamene , podporuje látkovú výmenu a celkovú funkciu obličiek. Pomáha na zápal obličiek.
- Breza bielokorá je skvelé diuretikum podporujúce vylučovanie moču z tela, pomáha pri ochoreniach a zápaloch obličiek aj močových ciest, má močopudné účinky. Navyše zbavuje organizmus chloridov a iných solí.
- Kukurica siata zlepšuje vyplavovanie solí z tela a ide o vysoko účinné diuretikum.
- Medvedica lekárska dezinfikuje a detoxikuje obličky, pôsobí aj antisepticky a napomáha liečbe pri chorobách a zápale obličiek.
- Kapucínka väčšia je označovaná za silné prírodné antibiotikum, pretože obsahuje fytoncídy, ktoré antibakteriálne pôsobia na zápal obličiek. Pôsobí aj proti baktérii Staphylococcus pyogenes aureus, ktorá je často príčinou zápalov močových ciest. Je vhodná aj na preventívne užívanie pri chronických infekciách močových ciest.
- Ihlica tŕnistá odplavuje škodliviny z organizmu, odvodňuje a uzdravuje obličky pri zápaloch a chorobách.
Posilnenie obličiek a nutričná podpora organizmu
- Obmedzenie konzumácie bielkovín , ktorými sú obličky pomerne namáhané.
- Vynechať živočíšne a saturované tuky , napríklad margarín.
- Eliminovať potraviny s obsahom soli , polotovary a údeniny, ktoré zadržujú vodu, zväčšujú objem a namáhajú obličky. Soľ obmedzte na 2 g denne.
- Vyradiť jednoduché cukry , sladkosti a sladké nápoje, ako malinovky. V sladkých nápojoch sa nachádzajú navyše fosfáty, ktoré zvyšujú v tele zápaly.
- Dodržiavať pitný režim a piť čistú vodu bez bublín. Nadmerné množstvo tekutín naopak obličky namáha. Stačí 2 až 3 litre filtrovanej čistej vody denne.
Aj keď liečba pre chronické zlyhanie obličiek neexistuje, je možné sa sústrediť na prevenciu a komplikácie. Vždy je dôležité zamerať sa na príčiny ochorenia, vhodná strava a dostatočná hydratácia.