Máte doma tlakomer a na základe toho sa domnievate, že si dokážete kedykoľvek spoľahlivo zmerať krvný tlak? Aj keď ide samozrejme o bod k dobru, ktorý je dôležitý pre monitoring osobného zdravia, mali by ste vedieť, že meranie krvného tlaku môže ovplyvňovať niekoľko častých chýb, ktoré môžu ľahko skresliť výsledok. Ako to teda robiť správne?
Pokiaľ zažívate dlhodobý stres, potom by ste si mali krvný tlak dlhodobo strážiť, pretože emočný stav môže mať negatívny dopad na jeho dlhodobé zvýšenie. A monitoring môže vyžadovať napríklad aj cukrovka alebo iné chronické ochorenie.
Prečítajte si: Problém zvaný záchvatovité prejedanie
Problém je v tom, že väčšina ľudí nepatrí ku skúseným zdravotníkom. Často sa teda aj v dobrej viere dopúšťame chýb, kvôli ktorým nám môže vyjsť nízky tlak, vysoký tlak alebo normálny tlak v situácii, keď to tak v skutočnosti vôbec nie je.
Vďaka tomuto jednoduchému sprievodcovi to ale nabudúce určite hravo zvládnete a získaný výsledok bude čo najviac zodpovedať skutočnosti.
Zlé načasovanie meraní
Jedným z hlavných problémov, ktorý môže výsledky merania skresľovať, je meranie tlaku v zlú chvíľu.
Neodporúča sa po:
- Cvičenie alebo namáhavej fyzickej aktivite
- Fajčenie
- Stresujúcu situáciu
Merať sa nemá význam ani vo chvíli, keď máte nejakú intenzívnu bolesť alebo vám nie je dobre a máte napríklad teplotu. Niektoré z vyššie uvedených bodov môžu podporiť zvýšenie krvného tlaku aj u zdravého človeka. Lekár navyše ťažko vyhodnotí, či k zvýšeniu tlaku došlo na základe choroby alebo choroba bola spôsobená vyšším krvným tlakom. Skúste teda meranie o chvíľu odložiť. Aj keby malo ísť o päť minút pred meraním, oplatí sa chvíľu počkať.
Záleží aj na tom, v akej ste polohe
Počas merania tlaku je úplne nevhodné krížiť nohy cez seba. Keď navyše budete počas merania ležať, tlak môže byť pri meraní vyšší. Najlepšie je teda v jeho priebehu pokojne a uvoľnene sedieť.
Rozprávanie
Aby toho nebolo málo, výsledky merania môže ovplyvniť aj to, či v jeho priebehu hovoríte. Tlak môže dokonca reagovať aj na teplotu okolitého prostredia.
Medzi ďalšie hriechy potom patria aj:
- Používanie nekvalitného prístroja
- Zlá veľkosť manžety a jej zlé umiestnenie
- Meranie tlaku na stoličke bez opierky (ak nie je, možno položiť aj ruku na stôl)
Zjednodušene povedané, meranie krvného tlaku je skutočná alchýmia. Podľa niektorých sa vyplatí pred meraním dokonca vyprázdniť aj močový mechúr. Keď ale budete dodržiavať všetky odporúčania, výsledky domáceho merania by mali byť najbližšie k výsledkom v ordinácii lekára.
Meriate si doma pravidelne krvný tlak? A zistili ste, že v priebehu merania robíte niektorú z vyššie uvedených chýb?